کسب و کار خاویار، تجارت مروارید سیاه

 


خاویار، مرواریدی با رنگ سیاه، کسب و کاری پرسود، تجارتی داغ، دارای بازاری پرتقاضا است و مزایای دیگر که زبان از گفتن آن قاصر است.

به گزارش «میدون»؛ خاویار یکی ازمحصولات صادراتی ایران بوده  که با وجود کشور های رقیب مثل چین، هنوز هم  در جهان زبان زد است . یکی از دلایلی که باعث افزایش محبوبیت خاویار می شود، خواص دارویی آنهاست. خاویار دارای منابع سرشار پروتئین ها، مواد معدنی و املاح بوده و مصرف خاویار باعث جلوگیری از بیماری های التهاب مفاصل، دستگاه های گوارش و سرطان می شود. به جزء گوشت و تخم ماهی خاویار که سرشار از امگا3 بوده، از پوست آن نیزاستفاده زیادی می شود. پوست ماهی خاویار از بهترین نوع مواد برای تولید لباس های غواصی است. کسب و کار پرورش ماهیان خاویاری همواره از سود زیادی برخوردارخواهد بود چون هم بازار مصرفی داخلی و هم خارجی پرتقاضایی دارد. قیمت هر10 گرم خاویار 176 هزار تومان است و هریک کیلوی آن برای صادرات به قیمت 890 دلار به بازار عرضه میشود.

هزینه ها و درآمد ها

برای شروع کسب وکار پرورش خاویار به 100 میلیون تومان سرمایه برای آماده کردن مکان پرورش، خرید ماهی های 1 تا 3 گرمی و خوراک ماهی نیاز دارید. شروع با 250 قطعه خاویار 1 تا 3 گرمی آغاز میشود که  حدودا دربازار 35 هزارتومان قیمت دارند.

استان های فعال در پرورش خاویار

خاویارها در 20 استان شمالی، شرقی، جنوبی و غربی مثل هرمزگان، خوزستان و قم درحال تکثیر هستند. بزرگترین مزرعه پرورش خاویار جهان در مازندران احداث شده است. نوآوری انجام شده در پرورش خاویار ، پرورش ماهی در قفس (قزل آلا) است. در این روش ماهی ها را دورن قفس های بزرگ داخل آب دریا می آندازند تا خاویار ها در اکوسیستمی طبیعی و مخصوص به خود رشد کنند.

محلی مناسب برای پرورش خاویار

خاویار ماهی مقاومی است و در آب و هوای نامناسب با اقلیم خودشان  سازگار می شود ولی در این میان دمای آب برای استخر های پرورش خیلی مهم است. دمای آب  باید از 12 تا 15 درجه سانتی گراد و از  مواد و املاح معدنی برای تغذیه ماهی ها برخوردار باشد. مواد معدنی باعث رشد بهتر و تولید محصول بهتر از خاویار می شود، سعی کنید مواد و املاح معدنی را دراختیار خاویار قرار دهید.

ریسک های مربوط به این کسب وکار

ریسک کسب و کار پرورش ماهیان خاویاری متوسط است و لی تنها چیزی که شما را تهدید می کند، بیماری های واگیردار خاویار ها و شیوع بین آن هاست. در ماهیان خاویار به دلیل مقاومت بالا تا کنون هیچ بیماری ناشناخته ای گزارش نشده است و تا کنون فقط بیماری های قارچی و انگلی که درتمامی آبزیان مرسوم بوده ، دیده شده است.  مهم ترین خطری که کسب و کار شما را تهدید می کند، دانش ناکافی است. در  تمامی صنایعی که به  پرورش آبزیان مربوط می شوند، نیازدارید که تمامی اصول را فرا بگیرید، خطر های احتمالی را بشناسید و ازتجربات افراد متخخصان استفاده کنید. با این کار اغلب چالش ها و خطرات احتمالی را می شناسید و برای تمای آن ها راه حل های کاربردی دارید.

در سامانه «میدون»؛ دوره آموزشی پرورش ماهیان خاویاری به صورت جامع و کامل تدوین شده است و در اختیار تمامی کارآفرینانی که قصد شروع اینکار را دارند قرار میگیرد. با گذراندن این دوره و یادگیری مهارت های مورد نیاز درصد برخورد به مشکلات را در کسب و کار خود به حداقل برسانید.

مجوز های لازم برای پرورش خاویار

مجوز لازم برای شروع این کسب وکار از طرف اداره شیلات صادر می شود. برای دریافت این مجوز، بعد از گذراندن دوره های آموزشی پرورش خاویار باید به شرکت نظام مهندسی استان خود مراجعه کنید و بعد تشکیل پرونده منتظر جواب اداره شیلات برای شروع کار باشید.

ماهی خاویار

برای شروع این کسب و کار به 100 میلیون تومان سرمایه اولیه دارید که با توجه به قیمت خاویار می توانید بعد از 2 تا 3 سال سرمایه اولیه خود را بازگردانی کنید. ریسک این کار متوسط است و می توانید برای پرورش از فناوری پرورش ماهی در قفس (قزل آلا) استفاده کنید.

در صورت بروز مشکل مجموعه از متخصصان و کارآفرینان حوزه پرورش خاویار در کلینیک مشاوره «میدون» آماده پاسخ گویی و مشورت در جهت حل مشکلات  شما هستند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi