کاشت زعفران؛ کشت طلای سرخ با روشی نوین

 


ایران رتبه اول کاشت زعفران در جهان را دارد ، این رتبه برای کشورهای دیگر دست نیافتنی است. تداوم ایران در این رتبه فقط با روش های نوین در کشت زعفران امکان پذیر است.

به گزارش«میدون»؛ فناوری های نوین به دلیل نیاز به  سرمایه اولیه کمتر، نگهداری راحتر و رشد سریع به آرامی در حال جایگزینی با روش های سنتی هستند. زعفران هم از این قاعده مستثنی نبوده است،  کاشت زعفران یکی از کسب وکار هایی با ریسک متوسط است چرا که مقاومتی در برابر آفت ها و نوسانات جوی از خود نشان نداده و نگه داری از آن سخت و مشکل می باشد. روش های نوین، ریسک های وارده را تا حد قابل توجهی کم می کنند.روش جدیدی که به تازگی وارد شده است، کشت زعفران به روش ائروپونیک زعفران یا هوا کاشت زعفران است.

مزیت های هواکشت زعفران

در  این روش در مصرف آب و انرژی تا مقدار 80 درصد صرفه جویی می شود. به دلیل اینکه ریشه ها در مجاورت مستقیم با هوا قرار گرفته اند بهتر و سریعتر از حد معمول رشد می کنند. به وجود آمدن محیطی امن برای رشد زعفران  بدون هیچ آفت و علف هرز  یکی دیگر از مزیت ها ی این روش است .در این کار مواد مغزی به صورت اسپری مستقیم به ریشه خاک تزیق می شود و عواملی مثل نور خورشید و خشکی زمین مانع رسیدن مواد مغذی نمی شوند.

درآمد ها و هزینه ها

برای شروع اینکار در مقیاس  15 متری به 100 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارید. این سرمایه صرف ملزومات ،قفسه بندی ، خرید مواد اولیه مورد نیاز، خرید دستگاه های مورد استفاده  و هزینه های جاری میشود. یک دوره کاشت با این روش 7 ماه طول میکشد که با توجه به قیمت روز زعفران حدود 90 میلیون برای شما سود به همراه خواهد داشت و با کم کردن هزینه های جاری  حدود 60میلیون تومان آن سود خالص است. با این نرخ سوددهی تقریبا 2ساله میتوانید سرمایه اولیه خودرا بازگردانی کنید. در این روش از هزینه هایی مثل شخم زدن زمین ، هزینه آب رساندن به زمین و هزینه کارگران معاف می شوید و به همین دلیل به سود بیشتری دست خواهید یافت.

روش انجام کشت زعفران ائرپونیک 

این روش تقریبا زیر مجموعه کشت های گلخانه ای به حساب می آید. در این نوع کشت  گیاهان در حالتی  رشد می کنند که ریشه ی آنها در هوا معلق است.  آب ، محلول مواد معدنی و کود شیمیایی دائما به ریشه ها اسپری می شوند. خاک در این نوع کاشت زعفران به هیچ عنوان مورد استتفاده قرار نگرفته  و مواد مورد نیاز گیاه از طریق مه غلیظی که در محیط به وجود می آید به صورت پیوسته به گیاه می رسد. در این روش میتوانید تراکم را بالا ببرید به طوری که در یک متر 1020 بوته بکارید. مواد معدنی به صورت مصنوعی به ریشه گیاه میرسد و مشکلی در رشد متراکم پیش نمی آید .

در سامانه «میدون» بخش دوره های آموزشی، دوره کشت زعفران به روش ائروپونیک آماده شده است که به کارآفرینان این حوزه دید بهتری نسبت به این کسب کار برای شروع می دهد.

هوا کاشت زعفران

 هواکشت زعفران به عنوان یک کشت نوین  در مصرف انرژی صرفه جویی 80 درصدی می کند. ریشه ها در این نوع کشت در خاک نیستند و مواد مغذی به صورت اسپری به آن ها می رسد به همین دلیل قابلیت کشت متراکم را دارد به طوری که در یک متر مکعب حدود 1000 بوته  میتوان کاشت. برای شروع اینکار به 100 میلیون تومان سرمایه اولیه جهت آماده کردن محیط و خرید وسایل و مواد مورد نیاز، احتیاج دارید. دوره کشت زعفران 7 ماه است که در هر دوره از فروش 90 میلیون تومان به شما سود میرساند که با کم کردن هزینه های جاری 60 میلیون تومان سود به همراه خواهد داشت.

اگر برای شروع یا در حین کار به مشکل برخوردید، مجموعه از مشاوران متخصص و کارآفرین موفق این حوزه در بخش کلینیک مشاوره «میدون»  آماده مشاوره و کمک به شما در راه اندازی کسب و کار کاشت زغفران ، کشت زعفران به روش ائروپونیک ، راه اندازی خط بسته بندی زعفران و صادرات زعفران هستند .

پست های مرتبط

نظرات (4)

avatar

فرزانه صمیمی

پنجشنبه 29 آبان 1399

برکاشت زعفران چه کودی لازمه، آب وهواخوزستان مناسب کاشت هست

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 29 آبان 1399

سلام دوست عزیز

در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید تا همکارانم باهاتون ارتباط بگیرن و راهنمایی تون کنن.

avatar

امین کیان ارثی

دوشنبه 26 آبان 1399

سلام خسته نباشد. من میخوام باکمترین هزینه شروع کنم حدود۴ الی ۵ مترمربع .باید چکارکنم ..تشکر

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
چهارشنبه 28 آبان 1399

سلا دوست عزیز

در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید تا همکارانم باهاتون ارتباط بگیرن و راهنمایی تون کنن.

avatar

خ .شیروانی

ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399

پیاز زعفرانی که در گلدان کاشته شود چه نوع خاکی لازم دارد واز چه زمانی آبیاری آنها رو شروع کنم؟

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 19 تیر 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

avatar

محمد

شنبه 28 دی 1398

سلام من اهل جهرم استان فارس هستم. میخواستم کشت زعفران گلخانه ای را شروع کنم. یک انبار به مساحت ۶۰ متر به ارتفاع ۴ متر دارم. میخوام از صفر شروع کنم اگر راهنماییم کنید ممنون میشم که باید چیکار کنم و از کجا شروع کنم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 29 خرداد 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi