اشتغالزایی با طعم ترشـی‌های خانگی

 


درشهر سنندج زنانی وجود دارند که علاوه بر ایجاد درآمدهای مناسب برای خودشان و اشتغالزایی برای دیگران، به عنوان کارآفرین برتر نیز دست پیدا کرده اند.

شاید شنیدن سرگذشت زندگی پرفراز و نشیب انسان هایی که بارها زمین خورده و دوباره برخاسته است برای کسانی که با یک شکست متوقف می شوند عبرت اموز باشد به ویژه زمانی که بدانند وی شکست را همواره به تجربه ی طلایی زندگی اش تعبیر می کند و از ان پلی می سازد برای رسیدن به موفقیت.
در سال‌های اخیر با افزایش مشغله و گرفتاری خانواده‌ها، بسیاری استفاده از محصولات فرآوری‌شده را ترجیح می‌دهند. به‌‌عنوان مثال در‌حال‌حاضر کمتر خانواده‌ای تمایل دارد‌قند مصرفی خود را به‌شکل کله‌قند خریداری کرده و در خانه خرد کند یا خرید سبزیجات خرد یا خشک‌شده رواج زیادی پیدا کرده است.

همین موضوع فرصت‌های شغلی مناسبی ایجاد می‌کند. علاوه‌ بر تولید قند یا سبزیجات خردشده، تولید  انواع و اقسام ترشیجات نیز در ردیف این کسب‌وکارهای ارزان‌قیمت است. تجهیزات این سه مدل شغلی ارزان‌قیمت را می‌توانید‌با کمتر‌از ‌ده‌میلیون تومان تهیه کنید. با در‌نظر‌گرفتن هزینه تهیه مواد اولیه، حداکثر به پانزده‌میلیون تومان سرمایه نیاز خواهید داشت. علاوه‌بر‌این، فضایی در حدود هفت‌ تا دوازده‌متر کارتان را راه می‌اندازد .

 زنان ایرانی در عرصه اقتصادی حضور فعال دارند فقط کافی است آن ها را تشویق کنیم و روحیه ی ان ها را بشناسیم، اگر به مشکلات زنان در منزل توجه شود، زنان خیلی بهتر می توانند در همه ی عرصه ها از جمله اقتصادی فعالیت کنند. توجه دولت به حضور زنان در جامعه با عث تقویت حضور ان ها در عرصه های اجتماعی می شود.در استان کردستان هم همواره خانم هایی وجود دارد که با  پشت کار فراوان توانسته اند در کسب و کار خود موفق باشند و موفقیت های چشمگیری هم برای خود و هم برای خانواده اش داشته باشند.

درشهر سنندج زنانی وجود دارند که علاوه بر ایجاد درآمدهای مناسب برای خودشان و اشتغالزایی برای دیگران، به عنوان کارآفرین برتر نیز دست پیدا کرده اند.
سر چهار راه چهار باغ سنندج را که رد می کنی مغازه ای بزرگ از انواع ترشیجات توجه انسان رابه خود جلب می کند نزدیک تر که می شویم با خانمی خوش برخورد روبرو می شویم که از او می خواهیم که مصاحبه ای کوتاه داشته باشیم و با کمال میل  به سؤال های ما پاسخ می دهد.

فریده مجیدی، کارآفرین سنندجی است.


لطفاً خودتان را معرفی نمایید؟
فریده مجیدی ۳۹ ساله هستم و حدود ۵ سال است که مشغول ترشی فروختن در این مغازه هستم، متأهل و دارای ۲ پسر هستم.

چطور شد که تصمیم گرفتید که مغازه ی ترشی فروشی را راه بیاندازید؟
از بچگی علاقه ی زیادی به غذا درست کردن داشتم و از همان دوران کودکی پدرم به خاطر تعریفی که از دست پخت من در غذا درست کردن می کرد روز به روز علاقه ام به پختن غذاهای خانگی بیش تر می شد تا اینکه بعد از ازدواج تصمیم گرفتم که کاری را شروع کنم تا هم منبع در آمدی برای خانواده ام و هم در اجتماع حضور داشته باشم.

آیا در شروع کار با ناامیدی و پشیمانی در این کار مواجه نشدید؟
 من کارم را با فروش یک نایلون ترشی کلم، شروع کردم و آن را به به مغازه ای نزدیک منزل خود فروختم، کم کم  با گذشت زمان مشتری های زیادی پیدا کردم بنابراین تصمیم گرفتم که خود مغازه ای را دایر کنم. لذا انگشتر نامزدی خود را با قیمت 350 هزار تومان فروختم و این مغازه را  با اندکی  وسایل دایر کردم و وقتی کم کم مشتری هایم زیاد شد 3 نفر خانم را استخدام و  آن ها همزمان با من در این مغازه مشغول به کار هستند.

 

در مورد انواع ترشیجات و تمایل مردم به خرید ان صحبت کنید؟
ترشی پای ثابت سفره های خانه و مجالس رسمی و مهمانی کردستانی هاست و هستند بسیاری از خانم هایی که انواع ترشی را درست می کنند، در واقع بیش از 100 نوع ترشی در کردستان تهیه می شود که مواد مورد استفاده از ان نیز از گیاهان بومی منطقه ای هم استفاده می شود.


 آیا شغل‌های خانگی سودآور هستند  ؟
یکی‌از شیوه‌های کسب و کار که امروزه در همه جای دنیا از اقبال زیادی برخوردار است و روزبه‌روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، کار در منزل است. فقط کافی است بدانید که قرار است از طریق خانه کار ‌کنید نه در خانه! بنابراین فضایی کاملا مجزا برای محل کارتان ایجاد کنید و برخورد خوبی با مراجعان خود داشته باشید. بهتر است همان‌طور که برای پول ارزش قائل هستید، برای وقت هم ارزش قائل شوید.

کسب‌و‌کارهای خانگی که در طول سال‌های گذشته توانسته‌اند برای صاحبان آن‌ها درآمد‌زایی خوبی داشته باشند به نظر شما کدامند؟
 آشپزی خیلی از ثروتمندان و افراد مشهور از راه طبخ دستور غذایی خاص خودشان مشهور و ثروتمند شده‌اند؛ بنابراین اگر دست‌پخت خوبی دارید و دیگران از آن تعریف می‌کنند، بهتر است فرصت را از دست ندهید و دست‌به‌کار شوید؛ چرا‌که امروز به‌سبب موقعیت‌های شغلی و اینکه مردم بیشتر زمان خود را در خارج از منزل سپری می‌کنند، امکان آشپزی ندارند و شما به‌راحتی با تعدادی تراکت که در محل زندگی خود پخش می‌کنید، می‌توانید صاحب یک کسب‌و‌کار خانگی موفق شوید و آن را به‌سرعت گسترش دهید.


 صنایع دستی هم از شغل های دیگر است. اگر هنرمند هستید، مثلا یک نقاش، خطاط ‌یا با صنایع دستی محلی خود مانند میناکاری ‌یا قلم‌زنی و‌... ‌آشنا هستید، می‌توانید شرایط خوبی برای داشتن شغلی مستقل، آن هم بدون هزینه فراهم کنید؛ چرا‌که هنر، همیشه طرفداران خاص خودش را دارد. اگر بتوانید محصولات خاص منطقه خود را تولید و بازاریابی کنید ‌یا در‌اختیار توریست‌ها و گردشگران قرار دهید، می‌توانید از این‌طریق، ‌هم ثروتمند شوید و هم به جاذبه‌های گردشگری منطقه‌ای خود کمک کنید.

آیا به عنوان یک زن در این کار با مشکل مواجه نشدید؟
 هر چند زنان در مقایسه با مردان کمی دیرتر به مقصد و هدف خود می رسند، روبروی زن ها همیشه موانعی وجود دارد و ان ها باید این موانع را پشت سر بگذارند تا به موفقیت برسند زن ها به هدف خود خواهند رسید شاید کمی دیرتر اما دیرتر و خسته تر.


شروع هر کاری سخت است و کار من هم سختی های خودش را داشت. یکسال طول کشید تا با تبلیغات مختلف، جا بیفتم و مردم من را بشناسند و به عنوان کسی که به تعهد خود عمل می کند، به من اعتماد کنند. سال اول کار هیچ درآمدی برایم وجود نداشت و فقط هزینه می کردم تا توانستم در کار خود جا بیفتم.

عوامل موفقیت کار خود را در چه چیزی می بینید؟
پشتکار فراوان، اتکا و توکل بر خدا، ایجاد انگیزه کار و فعالیت و همراه نمودن همسرم و حفظ آرامش خانواده، ریسک پذیری، امید و نهراسیدن از شکست را از عوامل موفقیت در کار خود می دانم.

آیا در کار خود دچار ناامیدی و خستگی نمی شوید؟
وقتی وارد کار شدم مردم فکر می کردند که به عنوان یک زن نمی توانم موفق باشم اما ناامید نشدم البته ممکن است خسته شده باشم،  اما این خستگی به معنای ناامیدی نبود اما خوشبختانه آدم سرسختی بودم و این حرف ها تلاش مرا بیشتر کرد، هیچ وقت این حرف ها باعث نشد در جا بزنم و متوقف شوم و برگردم و آنقدر کارم را ادامه می دهم تا بتوانم کا آفرینی موفق گردم.

شانس در موفقیت کار شما چه تأثیری داشته است؟
 مردم موفقیت ها را به شانس نسبت می دهند در صورتی که مسیری که ادم انتخاب می کند ریسک و خطر دارد ووقتی وارد ان می شود  اعتماد و اعتقاد به خدا اهمیت ویژه ای دارد و و در بحث موفقیت خواستن مهم ترین چیز است و اگر می خواهیم کار افرین باشیم باید حرکت کنیم زیرا وقتی حرکت کنیم سر راه با آدم هایی برخورد می کنیم که ما را وارد مسیر های جدید تری از زندگی می کنند در صورتی که این موضوع برای کسی که ایستاده به وجود نمی آید چون خودش نخواسته است و آن را به بد شانسی نسبت می دهد.

بزرگ ترین ارزوی شما چیست؟
بزرگ ترین آرزویم موفقیت در کار و زندگیم است، دوست دارم مغازه های بزرگ تری داشته باشم و انواع غذاهای سنتی و محلی و ترشیجات استان کردستان را درست کنم و ده ها نفر خانم مشغول به کار شوندتا غذاهای بومی محلی کردی به فراموشی سپرده نشود.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi