باغ زیتون ؛یک تجارت سودده حتی در بی توجهی

 


با وجود تولید سالانه 85 هزار زیتون فقط 70درصد نیاز داخلی کشور تامین می شود. برای رفع این نیاز ،کسب و کار باغ زیتون ،راه یک تجارت سودده را برای کارآفرینان باز کرده است.

به گزارش «میدون»؛ سالانه در ایران حدود 85 هزار تن زیتون تولید می شود. این میزان فقط 70 درصد نیاز ایران را تامین می کند. این یک مشکل  بزرگ محسوب می شود که 30 درصد باقی مانده را باید  از کشور های دیگر تامین کنیم. این موضوع به کارآفرینان این حوزه امید سود کلانی  از بازارهای داخلی و خارجی را می دهد. درخت زیتون جز درختان بسیار مقاوم است که بدون آب یاری  در بازه زمانی بسیار طولی قابلیت رشد دارد. درخت زیتون در مناطق گرم و خشک با زمستان های معتدل با بهترین شرایط رشد می کند.

سود و هزینه های جاری

کسب وکار احداث باغ زیتون و کاشت زیتون در مقیاس 1هکتار به  90میلیون سرمایه در جهت آماده کردن باغ زیتون و خرید نهال های زیتون نیاز دارد.  کاشت شما بعد از 5 سال به ثمر و سوددهی می رسید به طوری که برای سال  پنجم سود 32 درصدی گزارش شده است. درخت زیتون درسال سوم هم زیتون کمی تولید می کند ولی اصل باردهی از سال پنجم شروع می شود. بازار زیتون بسیار پرتقاضا است، میزان تولید از میزان مصرف کم تر است و همین امر باعث بالا رفتن تقاضا می شود. با صادرات به عراق، روسیه و پاکستان هم سود خود را چند برابر کنید.

نکات مهم برای نگه داره از درخت زیتون

آب و هوای مناسب برای کاشت زیتون، آب وهوای معتدل است. این آب و هوا مناسب ترین اقلیم برای درخت زیتون است. این درخت مقاومت بالایی در برابر آفت های دارند ولی در برابر  آب و هوای نامسناب سازگاری از خود نشان نمی دهد. درخت زیتون به آب کمی احتیاج دارد و این امر با آبیاری قطره ای در بهترین حالت ممکن انجام می شود.

انواع بیماری ها و آفت های درخت زیتون

درخت زیتون به آفت ها و بیماری بسیار مقاومت از خود نشان می دهد ولی شناخت این آفت ها وبیماری ها خالی از لطف نیست. آفت های مهم زیتون عبارتند از: شپشک سیاه، عسلک و کرم سفید. این آفت مشهورترین هستند ولی درخت زیتون به تمام این آفت ها مقاوم هستند. سعی کنید بخش سم ریزی را با دقت بیشتری انجام دهید تا به مشکل نخورید.

اگر در زمان احداث باغ زیتون ،کاشت و نگهداری از درخت زیتون به مشکلی برخوردید، مجموعه از مشاوران و متخصصان حوزه کسب و کار کاشت زیتون در کلینیک مشاوره «میدون»؛آماده مشاوره دادن به شما در جهت حل مشکل شما هستند.

 نکات مهم برای برداشت محصول

برداشت محصول زیتون هم به مقدار مرحله نگه داری هائز اهمیت است. در این قسمت باید در نظر داشته باشید که زیتون هارا بسته به نیاز خودتان برداشت کنید. برای مثال برای استفاده به عنوان کنسرو باید در زمانی که از رنگ سیاه به رنگ زرد تغییر رنگ می دهد باید اقدام به برداشت کنید. همین موضوع باعث افزایش اهمیت این موضوع می شود.در بخش دوره های آموزشی سامانه «میدون»؛ دوره آموزشی احداث باغ زیتون آماده شده است که با مطالعه آن دید بهتری نسبت به کسب وکار باغ زیتون پیدا می کنید.

ریسک کاشت زیتون

کسب و کار باغ زیتون برعکس صنایع کشاورزی از ریسک پایینی برخورداد است. همین امر از فشار کاری و استرس کارآفرینان می کاهد. این گیاه با مقاومتی که از خود در برابر بیماری ها و آفت ها  نشان داده است به راحتی از بین نمی رود. تنها موردی که شما و کسب و کار کاشت زیتون را تهدید می کند آب وهوای نامناسب است. سعی کنید درخت زیتون را در اقلیم مناسب کاشت کنید.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi