پرورش شتر؛ تجارت سود آور در دل کویر

 


شتر به دلیل شرایط خاص فیزیکی برای زندگی و تولید مثل در شرایط سخت و خشکسالی بسیار مناسب است و کسب و کار پرورش شتر ، تهدید را به یک فرصت سود آور تبدیل می کند.

به گزارش «میدون»، با توجه به ويژگي‌هاي بارز شتر، بسياري از دانشمندان معتقد هستند با توجه به مخاطراتي كه در آينده دنيا و زندگی بشر با آن مواجه است بدون شک ناجی جان انسان در مساله تامین خوراک، شترها هستند.

به همت و تلاش «میدون»، جامع ترین سامانه راه اندازی کسب و کار های کوچک و کارآفرینی، شماری از فرصت های شغلی و کسب و کار های پردرآمد از شبکه های مختلف سیما به مردم معرفی می شود. یکی از این کسب و کارها با سودآوری بالا، پرورش شتر است.

خصوصیات بارز شتر 

متوسط عمر مفید یک شتر 30 تا 40 سال است .شتر درغذا خوردن بسيار قانع است . وزن شتر در سال سوم پرورش بيشتر از پانصد کيلوگرم مي شود. به همين دليل پرورش شتر و استفاده از گوشت آن بسيار مورد توجه است.

در برابر بيماري ها مقاومت بيشتري نسبت به بقيه دام ها دارد. نزدیک به نیمی از مراتع کشور در شرایط آب و هوایی گرمسیری و نیمه گرمسیری قرار دارد و شتر تنها دامی است که با داشتن خصوصیات بیولوژیکی استثنایی در شرایط دشواری مانند ؛گرمای شدید ، اختلاف زیاد درجه دما در شبانه روز ، فقدان آب ،خشکسالی زیست و تولید‏مثل می‌كند .

تولیدات شتر 

شیر شتر که به دوغ شتر هم معروف یه صورت گرم يا سرد نسبت به شیرگاو و گوسفند خوشمزه‌تر می‌باشد و چربی آن نيز سبک‌تر است.شتر در پاییز شیر نمی دهند اما در بقیه فصول  می‌تواند مقدار زیادی  حدود ۴ تا ۸ کیلوگرم در روز شیر دهد و این میزان در برخی اوقات به ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در روز می‌رسد.

گوشت شتر هم بخاطر خواص متفاوتش طرفداران خودش را دارد، طبع گوشت شتر مثل گوسفند گرم است و انرژی زاست، چربی کمتری نسبت به گاو و گوسفند دارد  و قیمتش هم گرانتر است.

از موی شتر، برای رو اندازی به‌ نام خرسک و پوزه بند ،از پوست شتر برای کیف، کفش، زین و کمربند و از پشم شتر برای عبابافی استفاده می‌شود

کوهان شتر مثل دنبه گوسفند مصرف خوراکی دارد و علاوه بر آن با استعمال خارجی در مفاصل و ماهیچه ها خواص تقویتی، رفع درد و درمان دارد.

اقلیم شرایط پرورش شتر

بهترین مناطق برای پرورش شتر نیمه ی جنوبی و شرقی کشور هستند که اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی دارند.استان هایی مانند کرمان ، یزد ، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی .

سرمایه و هزینه پروش شتر 

سرمایه اولیه برای 10 نفر شتر قریب به 70میلیون می باشد.سرمایه گذاران بدانند که بازدهی پرورش شتر دو برابر  پرورش گاو است  و در مقابل هزینه های پرورش این حیوان سودمند هم نصف می شود.از طرفی تجهیزات ،ملزومات و زیرساخت خاصی  هم برای پرورش شتر نیازی نیست. شتر به ندرت بیمار میشود و هزینه های درمانی پرورش شتر نزدیک به صفر است.

اگر قصد راه اندازی این کسب و کاررا دارید، به علت مقاومت بالای  شتر در برابر هر نوع تغییرات ، نیازی به مهارت  و دانش خاصی نیست. اما اطلاعات اولیه درباره راه اندازی پرورش شتر در« دروه های آموزشی »سامانه «میدون»، بارگزاری شده است. کارآفرینان موفق بخش «کلینیک مشاوره» هم شما را در این مسیر راهنمایی ومشاوره می دهند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi