6 نکته کلیدی در کاشت گیاهان دارویی

 


برای شروع هر کسب و کار در ابتدا، چالش ، سوالات و مشکلات های زیادی برای کارآفرینان وجود دارد که با مشورت مشاوران ، بررسی و به حل مشکلات می پردازند.

به گزارش «میدون»، نکات کلیدی همیشه در شروع کسب و کار تولیدی حرف اول را می‌زنند. این نکات برآمده از مجموعه تجربیات چند ساله تعدادی کارآفرین موفق است که در اختیارافراد قرار می‌گیرد تا زمان شروع کار به مشکلی بر‌نخورند. ما اینجا 6 نکته کلیدی برای شروع  پرورش گیاهان دارویی آماده کردیم تا درصد به وجود آمدن مشکلات در کسب و کار شما را به حداقل برسانیم.

1- برای شروع این کسب و کار چه مقدار سرمایه اولیه نیاز داریم و این مقدار در چه زمانی برمی‌گردد؟

شما برای شروع اینکار 10 تا 70 میلیون تومان در مقیاس یک هکتار سرمایه اولیه نیاز دارید که مقدار سرمایه اولیه و میزان بازدهی  شما به  نوع گیاه کشت شده بستگی دارد،  برای مثال؛ کاشت آلوورا به 10 میلیون تومان سرمایه اولیه در مقیاس 1 هکتار نیاز دارد و که سود سالانه آن تقریبا 20 تا 30 میلیون تومان است.

2- ریسک متوسط

ریسک کسب و کارهای مربوط به حوزه کشاورزی همیشه متوسط است چون امکان خرابی محصول و از بین رفتن سرمایه شما همواره وجود دارد ولی می‌توان با مشورت با مشاوران متخصص در این زمینه از این مشکل هم نیز بگذرید. شما می‌توانید در قسمت "کلینیک مشاورهمیدون»، با موفق‌ترین کارآفرینان در حوزه کشاورزی ارتباط بگیرید تا میزان ریسک خود را حداقل کنید.

3- درچه آب و هوایی که گیاهی بکاریم؟

داروهای گیاهی برای حفظ خواص درمانی نیاز به رشد در شرایط اقلیمی سازگار می‌باشند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های کسب و کار پرورش گیاهان دارویی، انتخاب گیاه  مناسب با شرایط اقلیمی مورد نظر شما است که میزان بازدهی کسب وکار را افزایش می‌دهند.

گیاهان مناسب برای مناطق سرد و کوهستانی عبارتند از: پونه و بابونه درچهارمحال و بختیاری.

گیاهان مناسب با مناطق گرم و خشک عبارتند از : رزماری ، به‌لیمو در یزد و زیره سبز در کرمان .

4- برای کاشت گیاهان دارویی نباید هیجانی عمل کرد.

معمولا افرادی که در زمینه کسب وکار کشاورزی مشغول هستند، به امید سودی بالاتر به سمت کاشت گیاهان دارویی روی می‌آورند، این افراد به دلیل نداشتن اطلاعات و دانش کافی در این زمینه و توجه به رهنمون‌های کارآفرینان موفق این کسب وکار، شروع به کار می‌کنند.همین امر باعث از بین رفتن سرمایه آن‌ها می‌شود. این افراد بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و بازار هدف شروع به کاشت و پرورش می‌کنند و چون گیاه به محیط سازگاری ندارد،  با نابودی گیاه باعث از بین رفتن سرمایه آنها می‌شود.

5- بازاریابی فعال، حیات کسب و کار

گیاه  آلوئه ورا در مقیاس 1 هکتار، 20 تن محصول می‌دهد و به این معناست که باید برای انبار کرد‌ن 20 تن به فکر بود. یکی از مهم‌ترین اصل‌های شروع کسب و کار، بخش بازاریابی است. شما اگر بازاریابی فعال و پویا داشته باشید محصول را بلافاصله بعد از تولید به فروش می‌رسانید تا هزینه انبارداری شما کاهش یابد و محصول شما هم خراب نشود.

6- به روز باشید.

گیاهان دارویی همانطور که از اسمشان پیداست باید عاری از آلودگی باشند تا خواص دارویی خود را حفظ کنند و این به روز بودن تجهیزات را در زمان کاشت، داشت، برداشت و فروش را طلب می‌کند. به روز بودن  در کسب و کار باعث سهولت کار و بالا رفتن سرعت تولید می‌شود. یکی از این فناوری‌های روز که در ایران بسیار رایج شده‌است، سیستم آبیاری قطره است که هم در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند و هم آب‌یاری به محصول را راحت‌تر می‌کند.

اگر قصد شروع این کسب و کار را دارید، با مطالعه «دوره آموزشی پرورش گیاهان دارویی» به صورت کامل اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین مجموعه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در مورد پرورش گیاهان دارویی در این صفحه موجود است که شما هم می‌توانید با ارسال سوالات خود از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi