صفر تا صد پرورش ماهی در قفس

 


دراین کسب و کار با استفاده از قفس بخشی از آب دریا، سراب، آب پشت سد و… را از اطراف و كف توسط ابزارهای مختلفی مثل توری محصور می کنند.

به گزارش «میدون»، شغل پرورش ماهی مانند هر حرفه دیگری نیاز به تخصص و مهارت و دانش کافی می باشد. نگهداری و پرورش ماهی در قفس بحث جدیدی است که امروز می خواهیم به آن  بپردازیم. در واقع با استفاده از قفس بخشی از آب دریا، سراب، آب پشت سد و… را از اطراف و كف توسط ابزارهای مختلفی مثل توری با چشمه های مختلف محصور می کنند و در آن محیط محصور، ماهی پرورش می دهند. برای اولین بار ماهیگیران از قفس برای نگهداری موقت ماهی (تا زمان آماده شدن برای فروش) استفاده می كردند. پرورش در قفس، روش جدیدی است كه در سالهای اخیر در نواحی ساحلی بکار برده می شود.

انواع قفس پرورش ماهی

قفس های پرورش ماهی با توجه به طرح و اندازه هایشان انواع گوناگونی دارند. چهار نوع اصلی قفس عبارتند از: ثابت، شناور، قابل غوطه وری و غوطه ور که استفاده از ۲ مدل ثابت و شناور رایج تر است.

۱) قفس های ثابت: این قفس ها هم که دارای کیسه توری می باشند به وسیله تیرك هایی در كف دریاچه یا رودخانه در آب نگهداری می شود. هزینه این قفس ها نسبتاً ارزان و ساختن آن ها آسان است، ولی از لحاظ اندازه و شكل محدودیت دارند و فقط در محل های كم عمق با بستر مناسب مستقر می شوند.

۲) قفس های شناور: توری قفس های شناور توسط یك حلقه یا چارچوب شناور نگهداری می شود. كاربرد این قفس نسبت به سایر انواع قفس بیشتر است و می توان آن ها را در اشكال و اندازه های مختلف طراحی كرد.

۳) قفس های قابل غوطه وری: همانگونه که در شکل زیر مشخص است، كیسه توری قفس قابل غوطه وری، متكی به یك چارچوب یا دكل است و می تواند در عمق های مختلف آب قرار گیرد. این مزیت باعث می شود كه در شرایط آب و هوایی بد از صدمات در امان باشد. این مدل قفس در زمان آرامش آب، در سطح آب نگه داشته می شود و هنگام بدی آب و هوا درون آب غوطه ور می گردد.

۴) قفس های غوطه ور: قفس های غوطه ور ساده، معمولاً از تعدادی جعبه چوبی ساخته می شوند كه در میان آن ها شكاف هایی وجود دارد و آب از درون آن ها عبور می كند. این قفس ها توسط سنگ یا پایك به بستر آب محكم می شوند.

مزایای پرورش ماهی در قفس(cage fish)

– سهولت كار نسبت به استخر های خاكی و بتونی چه در احداث و چه در اجرا.
– هزینه سرمایه گذاری كم تر و تولید بیشتر در واحد سطح.
– استفاده اصولی از منابع آب های طبیعی و نیمه طبیعی با توان تولید پایین.
– محصور كردن ماهیان در یك سطح كم و مصرف انرژی كم تر و تبدیل انرژی به ماده بیشتر.
– امكان توسعه بیشتر و قابلیت جابجایی راحت تر.
– استفاده از غذای طبیعی و زنده و در نتیجه كیفیت گوشت بالاتر.

موقعیت محل استقرار قفس

• عمق : قفس های ثابت در عمق های كمتر از ۸ متر مستقر می شوند. زیرا پیدا كردن تیرك های بلندتر كه بتواند قدرت كافی برای نگه داشتن قفس ها را در عمق بیشتر داشته باشد مشكل است. عمق آب برای قفس های شناور چندان مهم نیست، اما با افزایش عمق، هزینه ها و مشكلات مهار كردن بالا می رود. برای اكثر انواع پرورش در قفس، قفس ها باید در عمق كافی مستقر شوند تا تبادل آب حداکثر باشد و در عین حال كف قفس به اندازه كافی با بستر فاصله داشته باشد. عمق مناسب را می توان با ابزارهایی ساده مثل نخ و شاقول یا پیچیده مثل اكوساندرد به سرعت تعیین كرد.

• بستر : وضعیت بستر، روی انتخاب طرح قفس تأثیر می گذارد. در آب های شیرین، فرو كردن پایه های قفس ثابت مشكل است و از قفس های شناور استفاده می شود.

• جریان آب : تبادل خوب آب هم از لحاظ تأمین اكسیژن و هم از لحاظ برطرف كردن مواد زائد حاصل از سوخت و ساز، اهمیت دارد. سرعت آب بین ۱/۰ تا ۵/۰ متر در ثانیه مناسب است و سرعت های متوسط بین ۲/۰ تا ۳/۰ نیز نتایج رضایت بخشی را نشان داده اند. با افزایش سرعت جریان آب، هزینه های مهار و ساختمان قفس افزایش می یابد.

مشابه : آموزش گام به گام نحوه تصفیه آب پرورش ماهی بصورت اصولی

مجوزهای لازم

قدم اولیه برای دریافت مجوز مراجعه به اداره‌ی شیلات منطقه ای است که قصد دارید کارتان را در آن جا راه اتدازی کنید. با مراجعه به شیلات باید درخواست ایجاد یک سایت( فضای پرورش) را بدهید، هر منطقه با توجه به شرایط خاص خود، یک سری نکات را در نظر می‌گیرد که با رعایت آن اصول می توانید اولین و مهمترین مجوز را دریافت کنید، اداره‌ی محیط زیست و سازمان بنادر و کشتیرانی- در مناطق بندری- از دیگر اداره هایی هستند که به مجوز آن‌ها و رعایت اصولی که برای این کار در نظر گرفته‌اند نیاز دارید. بعد از گرفتن تمام مجوزها ، با توجه به شرایط محیط آبی‌، به انتخاب نوع و گونه‌ی ماهی مورد نظر می رسیم.

هزینه ساخت قفس

قفس هایی که برای پرورش نیاز دارید را می توانید بر اساس نیاز و توان مالی در اندازه های مختلف تهیه کنید، اما در حال حاضر قفس های مرسوم برای این کار، قفس های ۱۶ تا ۲۰ متری است. جنس قفس ها از پلی اتیلن، چوب و یا فولاد است، قفس ها به صورت گرد و یا مربع در کشور خودمان ساخته می شوند که هر کدام از آن­ها را با تورهای ضد شکار و تورهای ریزی که مانع از خروج ماهی­ها می­شوند می­پوشانند و بعد از مونتاژ کردن آن­ها در کنار ساحل، به وسلیه‌ی لوله های مخصوص داخل آب قرار می گیرند. هر قفس شانزده تا بیست متری توانایی پرورش سی تن ماهی را دارد اما این قفس های پرورش قیمتی بالایی دارند و هر یک از آن ها چیزی حدود ۱۴۰ میلیون تومان هزینه دارد.

تعداد قفس های پرورش ماهی در ایران

طبق آخرین آمار اخذ شده از فعالیت سرمایه گذاران بخش خصوصی در زمینه پرورش ماهی در قفس، هم اکنون نزدیک به ۲۰۰ قفس دریایی در مجموع آبهای شمالی و جنوبی کشور با اخذ مجوز نسبت به پرورش ماهی شروع به فعالیت کرده اند. در جنوب ایران گونه های صوف و شانک در قفس پرورش داده می شوند و در آبهای دریای خزر در سه استان گلستان، مازندران و گیلان نسبت به پرورش ماهیان دریایی کپور، آزاد، خاویاری و قزل آلا توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی پرورش داده می شود.

سود حاصل از پرورش ماهی در قفس

پرورش ماهی به این شیوه به دلیل مواد غذایی مورد نیاز و هزینه‌ی خرید و نگهداری قفس ها، جزو کارهایی به حساب می آید که با سرمایه‌ی زیاد باید شروع شود؛ اما در همان یک سال اول علاوه بر برگشت سرمایه، سود قابل توجهی را هم به شما می رساند. زمان کامل پرورش در هر دوره بین شش تا هفت ماه است و بعد از پایان این دوره، ماهی ها را می توانید از قفس و تورها خارج کنید و به بازار هدف خود عرضه کنید. قیمت هر ماهی در ایران با وزن مناسب برای شروع پرورش حدود یک میلیون تومان است که این قیمت با توجه به نوع و نژاد آن بالا و پایین می­ شود.

نظرات (6)

avatar

حسینی

یکشنبه 28 دی 1399

سازنده قفس پرورش ماهی

avatar

جواد۰۹۱۸۷۱۳۵۹۵۴

ﺳﻪشنبه 6 آبان 1399

خیلی خوب برنامه ای است

avatar

اله بخش یوسفی نژاد

ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399

نیاز به اطلاعات در این زمینه دارم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 19 تیر 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

avatar

جمعه 22 فروردین 1399

خیلی ممنون و خدا قوت به بچهای میدان

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399

ممنون از توجه شما به میدون

avatar

سید مجتبی صالح سری

ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1398

با سلام جهت خرید این قفسه ها باید از کجا اقدام کنم؟لطفا به ایمیلم پاسخ دهید.با تشکر

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
یکشنبه 25 خرداد 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

avatar

Moein rezaei

دوشنبه 21 بهمن 1398

سلام ممنون بابت راهنمايي و مقاله خوبتون من از پرورش ماهي چيزي نميدونم ولي به اين حوضه خيلي علاقه دارم و سرمايه لازم هم دارم ميخواستم ببينم ميشه فقط به عنوان سرمايه گذار باشم وتخصص هاي اين زمينه رو استخدام كنم سوال دوم هزينه هاي ديگه اين كار چه هستند ممنونم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
دوشنبه 26 خرداد 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi