چاه کن ها جای سالم بر تن ایران نگذاشته اند

 


با توجه به اینکه مساحت ایران ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومترمربع و تعداد چاه های آب مجاز و غیرمجاز هم حدود ۷۵۰۰۰۰ حلقه است، در هر ۲/۲ کیلومترمربع یک چاه حفر شده است.

تعداد چاه‌هاي مجاز و غيرمجاز كشور حدود ٧٥٠ هزار حلقه است و ٣٣٠ هزار حلقه چاه غيرمجاز در كشور داريم.
مديركل دفتر نظام‌هاي بهره‌برداري و حفاظت آب و آبفا گفت: برداشت از آب‌هاي زيرزميني توسط چاه‌ها حدود ۴۲ ميليارد مترمكعب است كه بنا داريم در برنامه ششم توسعه ۱۱ميليارد مترمكعب از برداشت آب‌هاي زيرزميني را كاهش دهيم تا پس از ۲۰ سال بتوانيم منابع آب زيرزميني را به حالت اوليه باز گردانيم.
جواد ميبدي با بيان اينكه بر اساس مصوبه شوراي عالي آب در 2سال گذشته، كل پتانسيل آب تجديدپذير منابع آب زيرزميني دشت‌هاي كشور مشخص شده، مجاز هستيم به ميزان ٣١ ميليارد مترمكعب از آن منابع آب زيرزميني برداشت كنيم.
وي با توجه به حجم سالانه آن سد كه كميسيون تخصيص ميزان سهم مورد نياز شرب، كشاورزي، صنعت، خدمات و محيط زيست و تالاب‌ها را مشخص مي‌كند، افزود: متاسفانه ميزان برداشت ما از آب‌هاي زيرزميني توسط چاه‌ها، عملا حدود ٤٢ ميليارد مترمكعب است كه بنا داريم در برنامه ششم توسعه ١١ميليارد مترمكعب از برداشت آب‌هاي زيرزميني را كاهش دهيم تا پس از ٢٠ سال
بتوانيم منابع آب زيرزميني را به حالت اوليه باز گردانيم.
وي با اشاره به اينكه تعداد چاه‌هاي مجاز و غيرمجاز كشور حدود ٧٥٠ هزار حلقه است و ٣٣٠ هزار حلقه چاه غيرمجاز در كشور داريم، گفت: حدود ٤٥٠ هزار حلقه از اين چاه‌ها، مجاز هستند.
ميبدي اظهار داشت: حدود ١٠٣ هزار حلقه چاه غيرمجاز مربوط به قبل از سال ٨٥ و تصويب قانون تعيين تكليف چاه‌هاي غيرمجاز بوده كه قرار است براي اين تعداد چاه، پروانه برداشت به ميزان ٢٥ مترمكعب در شبانه روز (حدود نيم ليتر در ثانيه) براي مصارف گلخانه‌اي، صنعتي و غيره صادر شود.
مساحت ایران ۱۶۴۸۱۹۵کیلومترمربع و تعداد چاههای آب مجاز و غیرمجاز هم حدود ۷۵۰۰۰۰ حلقه است.

 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi