۹۱ رشته مشاغل خانگی در آذربایجان غربی شناسایی شد

 


رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی از شناسایی ۹۱ رشته شغلی مستعد برای توسعه مشاغل خانگی در استان خبر داد.

ولی عاقلی ظهر امروز در نشست راهبردی طرح الگوی جدید توسعه و ساماندهی مشاغل خانگی در آذربایجان غربی که در مجتمع علمی تحقیقاتی جهاد دانشگاهی ارومیه برگزار شد اظهار داشت: 29 رشته صنایع‌دستی در استان فعال هستند که در الگوی جدید برای توسعه مشاغل خانگی استان 91 رشته مستعد در زمینه‌های مختلف شناسایی شده است و در راستای این طرح آموزش، توانمندسازی و اطلاع‌رسانی برای ایجاد شغل‌های پایدار در رشته‌های شناسایی شده اقدام خواهد شد.

عاقلی در خصوص اقدامات انجام شده در قالب فاز اول الگوی جدید طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان با اشاره بر فراهم سازی مقدمات طرح از سه ماه گذشته خاطرنشان کرد: تشکیل جلسات شورای علمی، شورای راهبری و هماهنگی، تشکیل دبیر خانه اجرایی و کارگروه کارشناسی، برگزاری جلسات هماهنگی و امضای تفاهم نامه‌های همکاری با نهادها و سازمان‌های مختلف، شناسایی بنگاه‌های پشتیبان مستعد و مراکز آموزشی فعال در حوزه مشاغل خانگی از جمله اقدامات انجام گرفته توسط جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با همکاری نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان است.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ضعف در تحقیق و توسعه را یکی از مشکلات اساسی استان و حتی کشور در حوزه مشاغل خانگی دانست و تصریح کرد: وجود مراکز تحقیق و توسعه مشاغل خانگی می‌تواند نقش اساسی در یافت حلقه‌های مفقوده این طرح برای اتصال به بازار محصولات و ایجاد اشتغال پایدار داشته باشد.

وی انجام آمایش سرزمینی در حوزه مشاغل خانگی به تفکیک شهرستان‌ها را از جمله اقدامات لازم برای موفقیت طرح حاضر عنوان کرد و افزود: فراهم‌سازی اطلاعات تکمیلی از طریق آمایش و شناسایی پتانسیل‌ها، چالش‌ها و فرصت‌های استان‌ها می‌تواند روند دستیابی به اهداف طرح را سرعت بخشد.

عاقلی عدم رغبت دانشگاهیان و فارغ التحصیلان به اشتغال در این حوزه را از دیگر معضلات طرح توسعه مشاغل خانگی عنوان و خاطرنشان کرد: با آگاه‌سازی و ارائه مشاوره‌های شغلی به این اقشار می‌توان به ایجاد فرصت‌های شغلی در بخش‌های نوین همچون IT و ICT و حوزه دانش‌بنیان پرداخت که فرصت‌ها و ظرفیت‌های اشتغال‌زایی بالایی نیز می‌توانند برای استان داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه در الگوی جدید مشاغل خانگی برخلاف الگوی قبلی باید توجه به بازاریابی و فروش محصولات در اولویت اول قرار گیرد خاطرنشان کرد: باید با مهندسی معکوس ابتدا به ارزیابی از تقاضای بازار مصرف محصولات بپردازیم و سپس طرح‌ها و ایده‌ها را در راستای نیازهای بازار تقاضا هدایت کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با تأکید بر اهمیت حضور پررنگ بنگاه‌های پشتیبان در حوزه مشاغل خانگی تصریح کرد: هدایت تسهیلات بانکی به صورتی که حداقل 50 درصد به شناسایی، توسعه، ترویج و حمایت از بنگاه‌های پشتیبان اختصاص یابد از ملزومات موفقیت طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با الگوی جدید است.

وی فقدان اهرم‌های اجرایی قوی، ضعف نظارتی دستگاه‌ها بر محل هزینه کرد تسهیلات ارائه شده، عدم شبکه‌سازی و بازاریابی مناسب و بی‌توجهی به نیازهای بازار مصرف، طولانی بودن روند اعطای تسهیلات، عدم وجود توجه شایسته به طرح‌های ستاره‌دار و نیز مشکلات مالیاتی و نبود پوشش بیمه‌ای مناسب را از جمله مشکلات طرح قبلی در آذربایجان غربی دانست.

عاقلی با اشاره بر اینکه 13 دستگاه اجرایی استان مستقیماً با طرح توسعه مشاغل خانگی درگیر هستند، همکاری، هماهنگی و انسجام همه این دستگاه‌ها را برای اجرای موفق این طرح و سرعت بخشیدن به چرخه توسعه تکنولوژی مشاغل خانگی در استان لازم دانست و تصریح کرد: امیدواریم با هماهنگی و همکاری هرچه بیشتر دستگاه‌های استان مشکلات طرح قبلی رفع شود تا طرح جدید بازدهی مناسبی را برای استان داشته باشد و قسمتی از مشکلات اشتغال استان را با ایجاد اشتغال پایدار حل کند.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi