ترویج پرورش قارچ برای کمک به اقتصاد خانواده ها

 


پرورش قارچ خوراکی از جمله مشاغل خانگی است که دستگاههای اداری مسئول در سالهای اخیر برای ترویج آن تلاش کرده اند. کسب و کاری که با اندکی پشتکار می توان آن را در زیرزمین خانه یا انباری کوچک منزل راه اندازی کرد تا با کسب درآمد به کمک معیشت خانواده رفت.

اسد خسروی از اهالی روستای اسد قشلاقی بخش اصلاندوز از توابع اردبیل می گوید پرورش قارچ، کسب و کاری نسبتا زحمت کم و با درآمدی مناسب است. وی که توانسته است یک کارگاه 52 متری تولید پرورش قارچ دکمه ای را در حیاط منزل روستایی اش راه اندازی کند می گوید: از سه سال پیش این کارگاه را با سرمایه شخصی 30 میلیون تومان راه انداختیم و در حال حاضر به صورت خانوادگی مشغول تولید و برداشت قارچ هستیم به گونه ای که هر دو ماه یکبار بیش از 5 تن قارچ برداشت می کنیم.
وی اضافه می کند: علاوه برخودم ، خانواده ام نیز مشغول به کار هستند و علاوه بر تامین مایحتاج خانواده تاحدودی برای اقتصاد کشور نیز موثر واقع می شویم.
ترویج کاشت قارچ در استان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه طرح ترویج پرورش قارچ خوراکی در استان اردبیل به صورت جدی از سال 84 شروع شده است می گوید: در طول این سالها دهها کارگاه کوچک یا متوسط خانگی و روستایی برای پرورش قارچ در استان راه اندازی شده است و حتی واحدهای تولیدی بزرگی مانند واحد 2 هزار تنی قارچ سبلان در اردبیل افتتاح شده اند.
عدیل سروی می افزاید: این استان در سالهای اخیر در زمینه پرورش انواع قارچ خوراکی به ویژه قارچ دکمه ای به موفقیت هایی دست یافته اند اما هنوز با سطح مورد انتظار تولید این محصول در استان فاصله داریم.
این مسئول عدم استمرار در کار تولید قارچ توسط واحدهای خانگی راه اندازی شده و ارسال مستقیم از تولید به مصرف را از جمله عواملی عنوان می کند که باعث شده است آمار دقیقی از میزان تولید قارچ خوراکی در استان موجود نباشد. با این حال اطمینان می دهد که تولید قارچ در یک دهه گذشته در استان افزایش چشم گیری داشته است.
مسئول بسيج سازندگي سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبيل هم با بیان اینکه پرورش قارچ از جمله طرح هایی است که رواج آن در روستاها در دستور کار این نهاد است می افزاید: ما با 12 ساعت آموزش رایگان به علاقمندان و روستاییان به آنها اعلام می‌کنیم که حتی در محیط های کوچک خانگی خود نیز می‌توانند قارچ تولید کنند.

کیفیت قارچ اردبیل
انواع قارچ های خوراکی تولید شده در نقاط مختلف کشور، بسته به میزان کیفیتی که دارند، سهمی از بازار خرید و فروش این محصول در مقیاس کل کشور را به خود اختصاص داده اند. در این میان قارچ دکمه ای سفید اردبیل که دارای کیفیت مطلوب و قابل توجهی است و توانسته است میزان بالایی از خرید و فروش بازار این محصول را کسب کند.
احمد کرامتی از تولید کننده قارچ در شهرستان پارس آباد می گوید: کیفیت بالای قارچ های تولید اردبیل باعث شده است تا فروشندگان خارج از استان برای تامین بخشی از نیاز بازار استان خود در پی خرید این محصول از استان اردبیل باشند.
وی می افزاید: تولید قارچ مشکلاتی هم دارد از جمله قیمت پایین و نوسان نیاز بازار و می توان ادعا کرد هنوز هم مصرف قارچ خوراکی در سفره هموطنان ما جایگاه ثابتی پیدا نکرده است این در حالی است که به گفته کارشناسان تغذیه ، قارچ ضمن داشتن ویتامین های فراوان می تواند بهترین جایگزین برای گوشت باشد.
در حال حاضر اغلب کسانی که تمایل به پرورش قارچ در محیط های خانگی را دارند از بازار فروش محصول خود مطمئن نیستند. آنها می ترسند سرمایه های اندک خود را در پرورش قارچ به هدر بدهند. با این حال می توان با آموزش های لازم، مردم را تشویق کرد که به صورت آزمایشی تولید قارچ را در فضاهای بسیار محدود خانگی برای مصرف خانواده آغاز کنند و زمانی که تبحر لازم را پیدا کردند ، به صورت تدریجی میزان تولید قارچ را افزایش دهند.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi