یک هزار مورد اشتغال با کشت گیاهان دارویی در اراضی خمین ایجاد شد

 


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین گفت: در سال جاری یک هزار مورد اشتغال با کشت گیاهان دارویی در اراضی خمین ایجاد شده است.

نصرت الله هاشمی اظهار داشت: دوره های آموزشی و ترویجی کاشت بذر باریجه به بهره برداران بومی این شهرستان آغاز شده است. ارائه بذر کاشت گیاه دارویی باریجه در ۶۰ هکتار از عرصه های طبیعی این شهر صورت می گیرد.
وی بیان داشت: همزمان با شروع کاشت بذر باریجه برای بیش از ۱۸۰ نفر روز اشتغال موقت ایجاد شد، که با برنامه ریزی های هدفمند با برداشت از گیاه باریجه نیز می توان هر ساله اشتغال موقت و کسب و کار در شهرستان خمین ایجاد کرد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین گفت: واگذاری بهره‌برداری از گیاهان دارویی و صنعتی براساس تبصره هفت ذیل ماده سوم قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور، باید در قالب طرح مصوب بهره‌برداری صورت گیرد و متقاضیان بومی در اولویت هستند.
هاشمی بیان داشت: این گیاه جزو گونه های مجاز مشروط بوده که بهره برداری و حمل آن فقط با گواهی حمل و مجوز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری امکان پذیر است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خمین خاطرنشان کرد: طی سال جاری در شهرستان خمین، یک تن شیرابه باریجه توسط بهره بردار بومی برداشت شد.
این گیاه در مناطق کوهستانی مرکزی و شمال شرق ایران می‌روید. ریشه ی آن در زمین مانند چغندر قند و به رنگ قهوه‌ای مایل به سیاه است. با بریدن لایه‌ای نازک از این ریشه مایعی صمغ مانند به رنگ شیر بیرون می‌زند که در اثر گذشت زمان که در اصطلاح «مدار» خوانده می‌شود به زرد و سپس قرمز تغییر رنگ می‌دهد.

 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi