>

بینالود

شهرستان بینالود یکی از شهرستان های استان خرسان رضوی است که از شمال و شمال غرب با شهرستان چناران، از شرق و جنوب با مشهد و از غرب و جنوب غرب با نیشابور هم‌جوار است. این شهرستان دارای آب و هوای کوهستانی و شب های خنک در تابستان می‌باشد. جمعیت شهرستان بینالود (طرقبه و شاندیز) بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، برابر با 69640 نفر است. 

مزیت های منطقه

مزيت‌سنجي و اولويت‌بندي كسب وكارهاي موجود در هر شهرستان بر مبناي يک روش تحقيق انجام مي‌شود. در اين روش تحقيق، يک شناسنامه براي هر شهرستان و يک شناسنامه براي هر كسب ‌وكار تدوين مي‌شود. اين شناسنامه‌ها به عنوان ورودي به نرم‌افزار داده ‌شده و خروجي نرم‌افزار هم‌پوشاني اين دو شناسنامه و تعيين مشاغل مزيت‌دار شهرستان است. اين اولويت‌بندي‌ها توسط كارشناسان و افراد خبره هر شهرستان بازبيني و اصلاح مي‌شوند. يكي از منابع تحليل همين ليست مزيت‌سنجي اصلاح ‌شده ‌است. يكي ديگر از منابع تحليل، مصاحبه با كارشناسان و متخصصين حوزه اشتغال هر شهرستان است. در هر شهرستان با حداقل 3 نفر از اين افراد مصاحبه انجام مي‌شود. اين مصاحبه‌ها پياده‌سازي و ارزيابي مي‌گردد. در صورت وجود تناقض و ابهام بين اين 3 مصاحبه و ليست مزيت‌سنجي، مصاحبه‌هاي تكميلي و حتي مصاحبه بيشتر هم صورت مي‌گيرد تا تيم تحليل به نتيجه نهايي مطلوب دست‌ يابد. بنابراين خروجي هر شهرستان از تجميع مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي حاصل مي‌شود. در ادامه تحليل شهرستان بینالود ارائه‌ شده ‌است.

 

تعیین کسب‌ وکارهای مزیت‌دار شهرستان

همان‌طوري‌كه در قسمت قبل اشاره‌ شد مبناي تحليل، مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي است. از بررسي اين دو منبع رسته‌هاي رايج و اولويت‌دار شهرستان تعيين شده ‌است. مبناي اين اولويت‌بندي، فراواني و ميزان اشاره افراد كارشناس به كسب‌ وكارهاي رايج در هر شهرستان و اولويتي كه اين مشاغل در ليست مزيت‌سنجي دارند، است. در هر رسته كسب ‌وكارهاي رايج به ترتيب اولويت مشخص شده ‌است. در تحليل به مشاغل موجود، مشاغل قابل توسعه و مشاغلي كه هنوز در شهرستان راه‌اندازي نشده و پتانسيل ايجاد آن‌ها در شهرستان وجود دارد، اشاره شده‌ است. مزيت‌هاي شغلي به ترتيب اولويت در ادامه آورده شده‌ است.

 

صنایع غذایی
باغداری
صنایع تبدیلی و تکمیلی
خدمات
دامداری
طیور
صنعت
صنایع دستی
شیلات
  زراعت

 

· صنایع غذایی

فرآوری محصولات کشاورزی و دامی، یکی از مهم ترین روش‌ها برای ایجاد اشتغال و عاملی مهم در توسعه پایدار امنیت غذایی در شهرستان بینالود محسوب می‌شود. ایجاد و توسعه صنایع غذایی در این شهرستان، صنایع غذایی، علاوه بر اشتغال‌زایی و کاهش هدررفت محصولات کشاورزی در این منطقه، باعث ارتقای سطح درآمد مردم این منطقه نیز خواهد شد. شهرستان بینالود یکی از شهرستان‌هایی است که باغداری در آن عملکرد خوبی داشته و محصولات با کیفیتی جهت فرآوری تولید می‌شود.

تهیه چیپس میوه به دلیل فراوانی تولید میوه‌های باغی مانند سیب، گلابی، هلو، زردآلو و ... در این شهرستان زمینه اشتغال خوبی را (هم در مقیاس کارگاهی و هم در مقیاس کارخانه ای) برای علاقه مندان فراهم می‌کند. فعالیت در این زمینه در حال حاضر به صورت کارگاهی در این شهرستان انجام می شود؛ اما قابلیت خوبی برای گسترش این فعالیت وجود دارد.

خشک کردن میوه‌جات، یکی از روش‌هاي جلوگیري از فساد میکروبی آن‌ها است. در این روش، در اثر کاهش میزان رطوبت، امکان فساد میکروبی بسیار کم شده و سرعت دیگر واکنش‌هاي مضر نیز، به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد. خشک کردن، ضمن اینکه روي محصول اثر حفاظتی دارد، بلکه وزن و حجم آن را نیز به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد؛ در نتیجه از هزینه‌های حمل و نقل و ذخیره‌سازي آن نیز می‌کاهد.

تهیه مربا، آبمیوه، میوه خشک، کمپوت، لواشک و سایر فرآورده های میوه مانند شهد، ژله، کنسانتره و ... نیز از دیگر مزیت هایی هستند که به سبب گستردگی باغات میوه این شهرستان، قابلیت توسعه دارند و فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار می‌روند. البته تولید این موارد نیز در حال حاضر به صورت سنتی در این شهرستان انجام می‌شود؛ اما زیرساخت های توسعه و سرمایه گذاری در سطح وسیع را دارند.

آبمیوه یکی از بهترین جایگزین‌ها برای نوشابه‌های گازدار می باشد. این نوشیدنی تهیه شده از انواع میوه، از نظر سلامتی ارزش غذایی بالایی دارد و بر این اساس میزان مصرف آن در این شهرستان دائما در حال افزایش است. صنعت آبمیوه از صنایع اساسی در بخش غذایی به شمار می‌رود و این موضوع موجب شده تا بازار انواع آبمیوه و کنسانتره بسیار پررونق و گرم باشد؛ اما نکته ای که بر بازار فروش آبمیوه تأثیر دارد و باید به آن دقت شود، نوع بسته بندی محصول است. بسته بندی جذاب در کنار کیفیت خوب محصول، تأثیر بسیار خوبی در افزایش محبوبیت کالا خواهد داشت.

یکی از خوراکی های مقوی و محبوب بر سر سفره های صبحانه ایرانی مربا است. خط تولید مربا از جمله پربازده‌ترین خطوط تولید کنسرویجات است، به دلیل اینکه مصرف این محصولات محدود به فصل خاصی نیست و همواره طرفداران خود را دارد. میوه‌ها و سبزیجات منبع خوبی برای فیبر هستند و از آنجایی که مرباها نیز از میوه‌ها و سبزیجات تهیه می‌شوند، برای موارد گوارشی نیز مفید هستند. همچنین طعم خوب مربا باعث می‌شود تا افراد آن را با لذت مصرف کنند. بنابراین، مربا برای افزایش اشتهای افراد کم اشتها به خصوص سالمندان و کودکان بسیار مفید است.

امروزه علاوه بر کنسروهای غذایی، مصرف انواع کمپوت میوه نیز افزایش یافته است. کمپوت میوه های مختلف هم برای تهیه دسرهای متنوع و هم برای مصرف افرادی که به دلیل مشکلات گوارشی و معده باید از خوردن میوه های تازه پرهیز کنند، استفاده می شود. کارشناسان مواد غذایی توصیه می کنند که افراد روزانه بین 5 تا 7 واحد از انواع میوه های مختلف مصرف کنند که برای برخی از افراد ممکن است به دلایل مختلفی مثل سفر مصرف این میزان میوه تازه کمی سخت باشد. از طرف دیگر بسیاری از افراد ممکن است از نظر گوارشی برای هضم این مقدار میوه مشکل داشته باشند. از این رو کمپوت های میوه که در واقع میوه های پخته فرآوری شده در شربت آب و شکر هستند، می توانند جایگزین مناسبی برای میوه تازه باشند. همچنین یکی از مزایای کمپوت ها این است که می توان میوه های مختلف را در فصل هایی که این میوه ها یافت نمی شوند، استفاده کرد.

لواشک از جمله فرآورده‌هایی است که مورد علاقه همه افراد به ویژه کودکان می‌باشد. با توجه به این که ماده اولیه لواشک شامل انواع میوه‌ها است؛ بنابراین تا حدی فواید میوه را دارا بوده و نسبت به مصرف سایر تنقلات (مثل چیپس و پفک) سالم تر می باشد. از طرفی با مصرف لواشک‌های بسته‌بندی شده که با مجوز‌های بهداشتی تولید می‌شوند، نگرانی آلودگی آنها نیز برطرف می‌گردد و فروش آن آسان تر می‌شود.

تولید و بسته بندی ترشی جات و شور نیز از جمله کسب و کارهایی است که راه اندازی آن در این شهرستان سودآوری مناسبی را به همراه خواهد داشت. این فعالیت در حال حاضر نیز به صورت خانگی در این شهرستان انجام می شود؛ اما همچنان ظرفیت لازم برای توسعه آن وجود دارد.

ترشی و شور، بیشتر به‌ عنوان یک چاشنی در کنار غذا مصرف می شوند و به دلیل خاصیت اسیدی که دارند، باعث افزایش اشتها و میل به غذا خوردن در افراد می‌شوند. این محصول یکی از فرآیندهای نگهداری طولانی‌ مدت صیفی‌جات‌ و سبزیجات است. امروزه به دلیل افزایش مشغله افراد و شاغل بودن بسیاری از زنان، فرصت کافی برای تهیه ترشی و شور در منزل و توسط خود افراد وجود ندارد و اکثر خانواده‌ها تمایل دارند محصول موردنیاز خود را به ‌صورت آماده تهیه نمایند. بنابراین راه اندازی کسب‌ وکار تهیه ترشی و شور در این شهرستان، ضمن ایجاد اشتغال‌زایی و کسب درآمد، می‌تواند راهی برای پاسخ به این نیاز افراد باشد.

با توجه به گرانی نرخ اجاره ها، افزایش هزینه ها و خیلی موارد دیگر، راه اندازی مشاغل خانگی که بتواند در محیط کوچک سودآوری مناسبی داشته باشد، نکته جذابی است. امروزه همین مشاغل خانگی، رو به افزایش بوده و مورد استقبال بسیاری از زنان و مردان واقع شده است. فرآوری سبزی جات شامل پاک کردن، خشک کردن، سرخ کردن و بسته بندی یکی از مشاغل خانگی پرطرفداری است که با توجه به وجود مواد اولیه آن در این شهرستان، باعث ارزآوری و اشتغالزایی خواهد شد.

با توجه به اینکه دامداری در این شهرستان در وضعیت مناسبی قرار گرفته است، لذا تولید سوسیس و کالباس می تواند جزو پیشنهادات شغلی پرمزیت در این حوزه محسوب شود. تولید محصولات مشتقی از گوشت‌، در هر زمانی سوددهی دارد و از شغل‌های آزاد پردرآمد محسوب می‌شود. در بین فرآورده های گوشتی، سوسیس و کالباس به دلیل آماده سازی سریع و همچنین طعم و مزه مطلوب، مصرف بیشتری دارد. سوسیس و کالباس حاوی پروتئین های حیوانی کافی، چربی، کربوهیدرات و ویتامین است و می توان آن‌ها را از جمله غذاهای آماده در سفره خانواده ها نام برد. برای حفظ این جایگاه و افزایش تقاضای این محصولات، علاوه بر انتخاب روش های مناسب تولید و فرآوری، باید به نوع و شکل بسته بندی آنها نیز توجه نمود. با توجه به رونق دامداری در این شهرستان، راه‌اندازی این کسب‌ وکار مزیت دارد.

با توجه به اینکه برداشت برخی از گونه های گیاهان دارویی در این شهرستان انجام می‌شود، فرآوری گیاهان دارویی فرصت خوبی سرمایه گذاری محسوب می‌شود. فرآوری گياهان دارويي، علاوه بر ارزش افزوده، نياز به سرمايه‌گذاري زيادي نداشته و مي‌تواند نقش مهمي در کارآفرینی داشته باشد. یکی از فرآوری‌های گیاهان دارویی تولید عرقیات است. تولید عرقیات دارای تکنولوژی و دانش فنی پیچیده ای نمی باشد و با توجه به ظرفیت تولید گیاهان دارویی در این شهرستان، می توان با سرمایه‌ای اندک این کسب و کار را راه اندازی کرد. خشک کردن و بسته‌بندی نیز از دیگر فرآوری‌های گیاهان دارویی است که می‌توان با فعالیت در آن‌ها به سود رسید.

گردو یکی از محصولاتی است که در این شهرستان تولید می‌شود؛ بنابراین تولید روغن گردو می تواند جزو پیشنهادات شغلی در این حوزه محسوب شود. روغن گردو یکی از گران‌ترین روغن‌های طبیعی موجود در بازار است. این روغن به ‌راحتی در دسترس بوده و در تمام جهان شناخته‌ شده می‌باشد، ولی بسیاری از مردم هنوز از این روغن با ارزش که خواص فراوانی دارد بهره نمی‌برند، زیرا از خواص آن آگاهی ندارند؛ اما با آگاهی دادن به مردم می توان بازار فروش این روغن را گسترده تر کرد. روغن گردو خواص فراوانی دارد که از جمله آن می توان به کمک به سلامت قلب و عروق، کمک به کنترل قند خون و دیابت، جلوگیری از ریزش مو، بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر ابتلا به سرطان اشاره کرد. یکی دیگر از محصولاتی که از گردو می توان تولید کرد، ترشی گردو است. این ترشی خوشمزه علاوه بر خواص بی نظیری که دارد، در کاهش سطح کلسترول نیز مفید است.

 

· باغداری

باغداری یکی از حوزه‌های رایج بخش کشاورزی در شهرستان بینالود است. در این شهرستان با انجام فعالیت های باغداری، ضمن ایجاد اشتغال‌زایی می توان به اقتصاد این شهرستان و فضای کسب و کار رونق بخشید. کشاورزی و از جمله باغبانی در این شهرستان، در افزایش رفاه عمومی، فقرزدایی، تنوع بخشیدن و پایدار کردن الگوی توسعه شهری، توزیع درآمد و عدالت اجتماعی می تواند مؤثر باشد.

شهرستان بینالود از جمله شهرستانهایی است که باغداری در آن، به سبب داشتن‌ شرایط طبیعی مناسب، خاک خوب، آب مناسب پیشرفت فراوانی داشته است.

آلو شمس، گیلاس، آلبالو، توت و گردو از جمله محصولات باغی با ارزش  هستند که به صورت عمده در این شهرستان تولید می‌شوند. این موارد که از نظر کیفیت و سازگاری با اقلیم تاکنون عملکرد خوبی داشته اند، از جمله گزینه های شغلی مناسب برای سرمایه گذاری به شمار می‌روند. در ضمن لازم به ذکر است که برخی از این محصولات مانند آلوشمس که منحصر این شهرستان است، کیفیت بسیار بالایی دارد و به برخی از کشورهای خارجی نیز صادر می‌شود.[1]

گردو، درختی چندساله و مقاوم است که پس از رشد کامل، هر درخت تا 18 کیلوگرم محصول تولید خواهد کرد. محصول نهایی قیمت بالایی دارد که هم در داخل کشور طرفداران زیادی داشته و هم قابلیت بالای صادرات دارد. در صورت احداث باغ گردو، تا چندین سال نیاز به سرمایه گذاری و کشت دوباره وجود ندارد؛ زیرا درخت گردو دارای عمر طولانی است و تا ده ها سال قابلیت برداشت دارد. میوه گردو به دلیل ماندگاری طولانی، می تواند چند ماه و حتی چند سال مورد مصرف قرار گیرد؛ بنابراین هیچ گونه نیازی به هزینه انبار در سردخانه ندارد. چوب درخت گردو برای منبت کاری، خراطی و کنده کاری، ساخت مجسمه و اشیاء دکوری، ساخت آلات موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در دکوراسیون داخلی منزل و ساخت روکش های چوب بسیار پرکاربرد است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت بوده و مقاومت مناسبی در برابر فشار، خمیدگی، رطوبت و کشش دارد.

احداث گلخانه از جمله کسب و کارهایی است که در حال حاضر در شهرستان بینالود انجام می‌شود و با توجه به سازگاری آنها با این شهرستان، قابلیت توسعه و سرمایه گذاری برای توسعه آنها وجود دارد. در گلخانه های فعال این شهرستان بیشتر صیفی‌جاتی مانند خیار، گوجه فرنگی، سبزی جات، گل و گیاه زینتی پرورش داده می شوند. البته استقبال از گلخانه گل و گیاه زینتی کمتر است؛ لذا در اولویت های بعدی قرار می‌گیرد. همچنین لازم به ذکر است که در این شهرستان، کاشت صیفی جات در فضای آزاد نیز انجام می شود و به سبب عملکرد خوبی که داشته اند، ظرفیت های لازم برای توسعه را دارند.

گياهان براي داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصي از نظر شدت نور، دماي روزانه، دماي‌شبانه، ميزان رطوبت نسبي هوا و رطوبت خاک دارند. براي توليد و پرورش تجاري گياهان با کيفيت بالا و در تمام طول سال بايد شرايط محيطي مطلوب مهیا شده و عوامل خسارت زا نظير آفات و بیماری ها، باد، طوفان هاي ويرانگر، سرما، يخبندان و ... کنترل شوند. گلخانه محیطی است که به راحتی می توان در داخل آن شرایط محیطی را تحت کنترل درآورد و به سمت رشد مطلوب گیاه سوق داد. گلخانه‌ها از نظر اندازه متغیرند و گیاهان را از سرمای بیش از حد زمستان یا گرمای بیش از حد تابستان حفظ می‌کنند. کشاورزی در گلخانه ها نسبت به کشاورزی در فضای آزاد و در زمین های کشاورزی دارای ریسک کمتری است، همچنین بازه زمانی برای به ثمر نشستن و برداشت محصولات گلخانه ای نسبت به کشاورزی سنتی، کوتاه تر است. اما با این وجود پرورش گلخانه ای محصولات نیز، نیاز به مراقبت های خاص خود را دارد.

ﻛﺸﺖ ﮔﻞ و ﮔﻴﺎﻫﺎن زینتی در این شهرستان، ضمن اﻳﺠﺎد اﺷﺘﻐﺎل‌زایی و کسب درآﻣﺪ، ﺳﺒﺐ رونق اقتصادی شهرستان خواهد شد. با توجه به اینکه می‌توان شرایط خوبی را به وسیله گلخانه برای این انجام کار فراهم کرد؛ لذا احداث چنین واحدهایی در این منطقه سوددهی بالایی را به همراه خواهد داشت.

کشت سبزی جات  به روش گلخانه، بستر مناسبی را برای بازگشت سرمایه فراهم می‌کند که باعث ثبات سبزی کاری در منطقه و خارج کردن حالت کاشت فصلی آن می‌شود. با توجه به اینکه کشاورزی در مدتی از سال به دلیل شرایط اقلیمی محدود می‌شود، لذا احداث گلخانه، می‌تواند کشاورزی را به کسب و کار درآمدزا تبدیل کند. همچنین نیاز شهرستان به سبزی جات تازه و امکان ارسال آن به سایر نقاط از مزیت های احداث گلخانه سبزی جات در این شهرستان است؛ بنابراین سرمایه گذاری در این حوزه نیز توجیه اقتصادی دارد.

توسعه باغ‌های سیب و زردآلو نیز از جمله کسب و کارهایی هستند که با سودآوری قابل توجهی همراه هستند و ظرفیت توسعه آن ها در این شهرستان وجود دارد. تولید نهال میوه نیز در این شهرستان، از جمله کسب و کارهای مرسوم و سودآور است؛ بنابراین فعالیت در این زمینه نیز مزیت‌ دارد.

پرورش قارچ از جمله مشاغلی است که در حال حاضر در شهرستان بینالود انجام می‌شود و همچنان ظرفیت های لازم برای توسعه این فعالیت در شهرستان وجود دارد. میزان مصرف قارچ در سال های اخیر روند افزایشی داشته است. بازار فروش مناسب این محصول از یک سو و غنی از پروتئین و ویتامین بودن آن از سوی دیگر، باعث شده است که جایگزین مناسبی برای گوشت باشد. پرورش قارچ از جمله مشاغلی است که می توان با سرمایه اولیه کم و محیط کوچک راه اندازی کرد. یک دوره کامل پرورش قارچ 60 روز طول می کشد که قابلیت کاهش به 35 روز را نیز دارد.

طبق بررسی های انجام شده، توسعه و احداث باغ میوه هایی مانند گلابی، هلو، شلیل، شفتالو و گوجه سبز در این شهرستان توجیه اقتصادی دارند؛ زیرا محصولات تولید شده در این منطقه کیفیت بسیار خوبی دارند.

 

· صنایع تبدیلی و تکمیلی

با وجود تنوع تولید محصولات کشاورزی در شهرستان بینالود، بررسی‌ها نشان می‌دهد که سالانه مقداری از این محصولات در مراحل کاشت، داشت و برداشت به ضایعات تبدیل می‌شوند. از سوی دیگر برداشت و یا تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در یک بازه زمانی مشخصی رخ می‌دهد؛ اما مصرف آن‌ها در طی سال صورت می‌پذیرد. لذا توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان، می‌تواند زمان استفاده از محصولات را افزایش دهد و از میزان ضایعات آن‌ها نیز بکاهد. همچنین گسترش این صنایع موجب اشتغال‌زایی، ایجاد درآمد و جلوگیری از اتلاف و ضایع شدن محصولات خواهد شد.

احداث واحدی جهت بسته‌بندی میوه در این شهرستان، ضمن ایجاد اشتغالزایی، سودآوری خوبی را به همراه خواهد داشت؛ زیرا مواد اولیه آن در این شهرستان به مقدار زیادی تولید می‌شود. هدف از سورتینگ، دسته بندی و درجه بندی انواع محصول بر اساس سایز و کیفیت است؛ به طوری که بتوان محصول نهایی را به صورت یک دست و یک اندازه در بسته بندی های مختلف در بازار ارائه نمود و مشتری در طول زمان از یکنواختی خرید خود با برند مورد نظر مطمئن باشد. بسته بندی نهایی میوه و سبزی پس از عملیات سورتینگ به منظور حمل و نقل آسان و همچنین حفاظت از محصول نهایی سورتینگ شده صورت می گیرد. از ویژگی های بسته بندی مناسب میوه می‌توان به عدم استفاده از مواد مضر و شیمیایی در ساختار بسته بندی، سهولت فریز کردن و نگهداری در سردخانه، قابلیت حمل و نقل مناسب، پاسخگویی به نیازهای نهایی بازار به طوری که در وزن ها و بسته های مختلف همه سلیقه ها را در بر بگیرد، اشاره کرد.

با توجه به اینکه باغداری در این شهرستان انجام می شود و محصولاتی مانند چیپس میوه، میوه خشک و ... به صورت سنتی تولید می‌شوند؛ بنابراین بسته بندی این موارد می تواند جزو پیشنهادات شغلی باشد که قابلیت سرمایه گذاری در این شهرستان را دارد.[2]

با افزایش جمعیت، رشد تکنولوژی و افزایش سطح استانداردهای زندگی در جوامع امروزی، مصرف محصولات با محتوای بسته بندی های کوچک افزایش یافته است. جامعه مصرفی نیازمند محصولاتی با سایزها و بسته بندی های متفاوت بوده و اهمیت صنعت بسته بندی به تدریج برای بنگاه ها و برنامه ریزان اقتصادی در حال آشکار شدن است. در بیشتر موارد شاهد هستیم که محصولات با بسته بندی های نامناسب یا به صورت فله ای و یا با قیمت های ناچیز به بازرگانان خارجی فروخته می‌شوند. این محصولات بعد از انتقال به خارج و انجام بسته بندی های مناسب بر روی آنان، با ارزش افزوده بالا و با قیمت های چند برابری و به اسم و برند همان کشورها به بازار کشورهای دیگر عرضه می شوند و این کار ضمن برندسازی برای آن کشورها، تجارت آن ها را هم توسعه می‌دهد و این نشان دهنده رابطه مستقیم توسعه صنعت بسته بندی با رشد و توسعه تجاری کشورهاست. با توجه به موارد گفته شده و تولیدات میوه های آجیلی، غلات و حبوبات در این شهرستان، بسته بندی خشکبار، غلات و حبوبات توجیه اقتصادی دارد.

البته در این مورد لازم به ذکر است که در صورت کافی نبودن مواد اولیه، می‌توان مابقی نیاز این واحدها را از سایر مناطق تأمین کرد.

زیره کوهی یکی از محصولات معروف شهرستان بینالود است که طرفداران زیادی دارد؛ به طوری‌که از استان کرمان نیز مشتری‌های خاص خود را دارد. در حال حاضر این محصول توسط برخی از بانوان جمع‌آوری می‌شود؛ اما صنایع بسته بندی در این شهرستان وجود نداشته و به صورت فله ای به فروش می‌رسند؛ بنابراین ایجاد صنایعی برای بسته بندی زیره از جمله کسب و کارهای زودبازده خواهد بود.[3]

علی‌رغم اینکه پرورش طیور در این شهرستان وضعیت مطلوبی دارد؛ اما این منطقه فاقد کشتارگاه طیور است و طیور پرورش یافته در آن برای کشتار به مشهد ارسال می‌شوند؛ لذا ایجاد کشتارگاه طیور از جمله نیازهای شهرستان در این حوزه است. سرمایه گذاری در این زمینه ضمن ایجاد اشتغال‌زایی، موجب کاهش هزینه های حمل و نقل می‌شود[4]و همچنین این فعالیت سودآوری مناسبی را به همراه خواهد داشت. احداث کشتارگاه طیور به لحاظ رعایت موارد بهداشتی، اشتغالزایی، کاهش آلودگی محیط زیست، بالابردن ظرفیت تولید و ... در هر منطقه ای که تعداد طیور پرورشی زیادی دارد و ذبح آن ها به صورت سنتی انجام می شود، لازم است.

با توجه به اینکه دامداری در این شهرستان وضعیت مطلوبی دارد، لذا بسته بندی گوشت قرمز از جمله کسب و کارهایی است که می تواند جزو پیشنهادات شغلی در این حوزه باشد و ضمن ایجاد اشتغال‌زایی برای جوانان این منطقه، می تواند سودآوری قابل توجهی نیز داشته باشد. یکی از روش‌های تازه ماندن گوشت، بسته‌بندی مناسب آن است. بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که گوشت را در مقابل نفوذ طعم، بو، رنگ و سایر عوامل خارجی محافظت کرده و از خشک شدن و تبخیر سطحی آن جلوگیری کند. همچنین بسته بندی باید خواص حسی، ظاهری و سایر ویژگی‌های گوشت را حفظ کرده و گوشت را در برابر آلودگی های میکروبی و سایر آلودگی ها نیز نگهداری کند.

با توجه به اینکه در شهرستان بینالود میوه‌های آجیلی به مقدار زیادی تولید می شوند؛ لذا فرآوری پوست خشکبار نیز می تواند جزو پیشنهادات شغلی در این حوزه محسوب شود. امروزه صنایع تبدیلی پسماندها را جزء ضایعات به حساب نمی‌آورند و سعی می‌کنند با فرآوری آنها، ارزش افزوده بیشتری برای صنایع خود ایجاد نمایند و همچنین به محیط زیست آسیب کمتری وارد کنند. یکی از پسماندهایی که اخیراً به شکل محدود مورد توجه قرار گرفته است، مسأله پسماندهای حاصل از پوست کنی، فرآوری و بسته بندی خشکبار است. پوست پسته، گردو، بادام، فندق، هسته خرما و هسته زردآلو که حالت چوب مانند دارند، به عنوان مواد اولیه در صنعت تولید خوراک دام یا صنایع حفاری، همچنین در صنایع تولید کاغذ، مقوا، MDF، نئوپان، فیبر، کف‌پوش، لمینیت و تولید کربن خالص به عنوان مواد اولیه برای صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین با کمی مطالعه و تحقیق در این رابطه، می‌توان کسب و کاری پرسود راه‌اندازی نمود. یکی از ساده‌ترین را‌ه‌های فرآوری پوست خشکبار آسیاب کردن و تبدیل آنها به پودر است. با خرید یک دستگاه آسیاب مناسب جهت انجام این کار، می توان پودر به دست آمده را به شکل ماده اولیه در صنایع ذکر شده به فروش رساند. بنابر مطالعات انجام شده قیمت پودر به دست آمده 3 تا 4 برابر قیمت پوست خشکبار است. در صورت نداشتن توان مالی جهت خرید دستگاه آسیاب، می‌توان با کارگاه‌‌هایی که دارای این دستگاه‌ها هستند همکاری نموده و با بستن قرارداد و دریافت مبلغی، این پوست‌ها را آسیاب کرده و پودری شبیه به آرد سفید تحویل داد.

نوع دوم فرآوری پوست خشکبار که نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد، تولید کربن فعال می باشد. کربن فعال ماده‌ای است که برای تصفیه استفاده می‌شود و از آن می‌توان در تصفیه خانه‌های بزرگ آب، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع غذایی و دارویی و همچنین پزشکی استفاده کرد. برای تولید هر کیلو کربن فعال به 12 کیلو پوست پسته نیاز است و هم اکنون کشور چین بیشترین صادرات کربن فعال به کشورمان را دارد. در این شهرستان بخشی از پوست خشکبار به شکل خام و با قیمت بسیار پایین به دو کشور چین و ترکیه صادر می‌شوند؛ بنابراین با راه‌اندازی صنایع فرآوری مربوطه، می توان از این پتانسیل قدرتمند برای ایجاد کسب و کاری پرسود به عنوان تولید مواد اولیه برای صنایع مختلف بهره فراوان برد و به سود قابل توجهی رسید. از فواید دیگر این صنعت این است که سلولزهای پوست خشکبار می‌تواند جایگزین مناسبی برای چوب درختان و کاهش نیاز به سلولز درختان در صنعت بوده و کمک شایانی به بهبود شرایط زیست‌ محیطی و نابودی کمتر جنگلها نماید.

لازم به ذکر است در صورت توجه نکردن به بازار فروش و ظرفیت این شهرستان، تمام مشاغلی که در این حوزه ذکر شد با مسئله اشباع رو به رو خواهند شد؛ بنابراین در نظر گرفتن نیاز و ظرفیت شهرستان و همچنین بازار فروش در شهرستان های اطراف در زمینه راه اندازی این مشاغل مهم است.

 

· خدمات

تنوع در حوزه مشاغل خدماتی بسیار زیاد است و حرفه های زیادی را در برمی گیرد که میزان سودآوری حرفه ها با توجه به نیاز و ظرفیت شهرستان با یکدیگر تفاوت هایی دارد. برای مثال گردشگری از فعالیت هایی است که با سودآوری بسیاری همراه است و در شهرستان بینالود نیز ظرفیت های بسیارخوبی برای سرمایه گذاری در زمینه گردشگری وجود دارد.

گردشگري امروزه يكي از اقتصادي‌ترين فعاليت‌ها در این شهرستان محسوب می شود. این فعالیت ضمن ایجاد اشتغال‌زایی و رونق منطقه، می تواند داراي مزاياي ارتباطي، سياسي و فرهنگي باشد. يكـي از راه‌هـاي تحقـق توسـعه گردشـگري، ايجـاد مجتمع‌هاي تفریحی-سرگرمی، بومگردی و ایجاد رستوران بومی، در مناطقی است که موقعیت خاص جغرافیایی و تاریخی دارند؛ اين امر از طريق جذب گردشگر و افزايش اشتغال بر رشـد اقتصـادي و توسعه اين مناطق و در نهايت توسعه كشور تأثير مي‌گذارد.

منطقه حفاظت شده حیدری، سنگ نگاره شتر، روستای هدف گردشگری کنگ، روستای هدف گردشگری ابرده سفلی، موزه مردم شناسی رباط ویرانی، بوستان سرخانديز و شاتوت کهن آن، شهرك توريستي گلستان شانديز، خانه كمري و پنجه علي و ... از جمله مناطق گردشگری این شهرستان هستند که پتانسیل های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری مانند احداث هتل و اقامتگاه، رستوران بومی، اقامتگاه بومگردی، سوغاتی فروشی و مجتمع تفریحی-سرگرمی را دارند.

رستوران‌های بومی، مکان‌هایی با فضای سنتی و متناسب با آداب ‌و ‌رسوم هر منطقه است که در آن‌ها بیشتر به‌جای استفاده از میز و صندلی‌های مدرن از تخت یا سایر وسایل سنتی استفاده می شود و علاوه بر سرو غذاهای محلی، ترشیجات خانگی، نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه نیز عرضه می‌شود. رستوران‌ بومی جزو مهم‌ترین نمادهای فرهنگی محسوب می‌شود و می تواند در خانه های قدیمی موجود در هر منطقه اجرا شود. بسیاری از گردشگران و توریست های غذایی برای امتحان کردن غذاهای مختلف به سفر می روند و این مسئله برای مناطق مختلف قابل استفاده و بهره برداری است؛ بنابراین ایجاد رستوران بومی نیز از جمله کسب وکارهای زود بازده می باشد؛ زیرا هم تمایل مردم به سمت سرو غذاهای محلی بیشتر شده و هم معاملات این کسب و کار به صورت نقدی انجام می‌شود.

اقامتگاه بوم‌گردی فرصت مناسبی است تا مسافران ضمن گردشگری در هر منطقه و بازدید از جاذبه های توریستی، حس ایرانی زیستن به سبک سنتی را تجربه کنند. همچنین طبخ غذاهای محلی در برخی اقامتگاه ها، مصداق دیگری از مهمان نوازی ایرانی است. با توجه به اینکه علاقه مردم به سمت بازدید و اقامت در این مناطق بیشتر شده‌ است، بنابراین گسترش این اماکن توجیه اقتصادی مناسبی را به همراه خواهد داشت.

مجتمع تفریحی - سرگرمی به تأسیساتی گفته می‌شود که به صورت مجموعه ای از واحدهای گردشگری ساخته شده‌اند و هر کدام به صورت جداگانه کار می‌کنند. فروشگاه ها، رستوران ها، اغذیه فروشی ها، تسهیلات ورزشی، فضای بازی و تفریحی،  اقامتگاه ها، مراکز توریست گردانی و ... از جمله امکاناتی است که این مجتمع ها ارائه می‌دهند. همچنین در اکثر این تأسیسات، واحدهایی ساخته شده است که دارای اتاق بوده و مانند هتل، کلبه و ویلا عرضه می‌شوند.

یک گردشگر پیش از آن که از این شهرستان بازدید کند، تحقیقاتی انجام می دهد که چگونه نزدیک ترین هتل و اقامتگاه را پیدا کند. در واقع اگر این شهرستان هتل و اقامتگاه‌های استاندارد نداشته باشد، احتمالاً بازدیدکنندگان (گردشگران) کمتری جذب خواهد کرد؛ بنابراین سرمایه گذاری در زمینه احداث هتل و اقامتگاه می تواند یکی از پیشنهادات شغلی در این شهرستان باشد.

مغازه سوغاتی‌‌‌‌‌‌فروشی نیز یکی دیگر از ایده‌‌‌‌‌‌های کسب و کار است که راه اندازی آن در این شهرستان سودآوری مناسبی به همراه خواهد داشت. با توجه به اینکه بسیاری از بازدیدکنندگان این شهرستان ترجیح می‌‌‌‌‌‌دهند که صنایع‌‌‌‌‌‌دستی محلی، هدایای منحصر به فرد یا لباس‌‌‌‌‌‌های محلی و ... را به عنوان یادگاری خریداری کنند؛ در نتیجه راه‌‌‌‌‌‌اندازی یک مغازه سوغاتی فروشی در این شهرستان که در آن صنایع دستی، لباس های محلی و ... به فروش می رسد، ایده خوبی به نظر می رسد. قابل ذکر است که مغازه باید از موقعیت مکانی خوبی برخوردار بوده و همچنین ظاهر آن جذابیت های لازم را نیز داشته باشد.

 

· دامداری

دامداری به عنوان یکی از حوزه‌های بخش کشاورزی، در شهرستان بینالود انجام می شود و می توان در زمینه توسعه آن سرمایه گذاری کرد. اهمیت دامداری در این شهرستان به دلایل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از قبیل منبع درآمد، باروری خاک و تولید محصولات دامی (شیر، گوشت و ... ) برای خانواده ها بسیار مهم است؛ لذا همواره مورد توجه این قشر از جامعه قرار گرفته است و به عنوان اصلی ترین سرمایه خانواده ها در این شهرستان محسوب می شود.

زنبورداری از جمله کسب وکارهای فعال در شهرستان بینالود است که به تازگی گسترش یافته و به سبب وجود دشت های مملو از گل در این شهرستان، همچنان ظرفیت برای توسعه این فعالیت وجود دارد.[5]

پرورش زنبورعسل در صورتی که همراه با رعایت اصول علمی صورت پذیرد، می تواند سودآوری مناسبی به همراه داشته باشد. زندگی این حشرات به سبک کلنی بوده و باعث شده است که پرورش دهندگان زنبورعسل از اشتغالی پایدار بهره مند شوند؛ به دلیل اینکه میزان بالای زاد و ولد زنبورها باعث سودآوری بیشتر برای پرورش دهندگان خواهد شد. برخلاف افکار غالب عمومی که تصور می کنند مهمترین فایده پرورش زنبورعسل، تولیدعسل و سایر محصولات و فرآورده های مرتبط با شهد و عسل است، می توان گفت که در واقع بالغ بر 90 درصد فواید زنبورعسل مربوط به فعالیت گرده افشانی است. عدم فعالیت زنبورها و دیگر حشراتی که گرده افشانی را انجام می دهند، باعث عدم باروری و نابودی تدریجی گیاهان و درختانی که برای گرده افشانی به آن ها وابسته‌اند می شود. افراد با تجربه معمولاً در کنار پرورش زنبورعسل، به کشاورزی و تولید محصولات زراعی نیز می پردازند و به اصطلاح با یک تیر دو نشان می زنند؛ زیرا با ادغام این دو فعالیت علاوه بر تأمین مواد غذایی برای زنبورها به دلیل کیفیت در گرده افشانی، به کشت و زراعتی با کیفیت و محصولی بی نظیر نیز دست خواهند یافت.

دامداری سهم مهمی در تأمین غذای مورد نیاز بشر دارد که از جمله آن می توان به تولید محصولات لبنی، گوشت، پشم و چرم اشاره کرد. علاوه بر این، کود حیوانی نقش اساسی در صنعت کشاورزی دارد. دامداری در این شهرستان بیشتر به صورت سنتی انجام می‌شود و تعداد محدودی دامداری صنعتی نیز وجود دارد. مردم این شهرستان در زمینه دام سبک بیشتر گوسفند بومی را پرورش می‌دهند. البته پرورش بز بومی نیز در این منطقه وجود دارد که مردم از آن کمتر استقبال می‌کنند. در زمینه دام سنگین نیز پرورش گاو بومی و گاو هلشتاین در اولویت بالاتری هستند و پرورش شتر و الاغ شیری در اولویت های بعدی می باشند. پرورش تمام موارد فوق با اقلیم شهرستان بینالود سازگار است و پتانسیل های لازم برای سرمایه گذاری آن ها در این شهرستان وجود دارد. البته استقبال مردم از پرورش دام سبک بیشتر است؛ لذا در اولویت بالاتری قرار می‌گیرد.[6]

گوسفند برای تحمل اقلیم های متفاوت توانایی زیادی دارد. همچنین جیره غذایی کمتر و در نتیجه هزینه کمتری نیاز دارد. تمامی فرآورده های دامی گوسفند مانند گوشت، شیر، ماست، کره و حتی پشم و پوست آن پرکاربرد هستند و فروش این فرآورده ها در تمامی روزهای سال انجام می‌شود. با توجه به فروش گوشت و سایر اجزای گوسفند و دست‌یابی به سود بالا، فعالیت در این زمینه مزیت دارد.

توسعه پرورش بز بومی در این شهرستان نیز می‎‌تواند سوددهی خوبی را به همراه داشته باشد. بزها فاصله نسلی کوتاه تر و نسبت دوقلوزائی بالاتري نسبت به سایر دام هاي اهلی دارند. همچنین این دام ها، نسبت به گاو وگوسفند قدرت زنده مانی بیشتر در مناطق حاره‌اي (با کمبود علوفه با میزان بارندگی سالیانه کمتر از70 میلیمتر ) دارند؛ بنابراین از مزیت های خوب این شهرستان هستند.

امروزه با توجه به نیاز شهرستان به گوشت و مواد گوشتی و نقش مهم این محصولات در تأمین پروتئین و غذای افراد، پرورش دام های پر بازده به منظور افزایش تولید، امری لازم و ضروری است. گاوهای بومی به لحاظ تنوع و اختلاف ژنتیکی، ویژگی های خاص نژادی و مقاومت های طبیعی ایجاد شده در آن ها طی قرن ها زیست در شرایط سخت محیطی و آب و هوایی مختلف به عنوان یک منبع عظیم تولید شیر و گوشت می توانند نقش مؤثری در تأمین مواد پروتئین حیوانی و اقتصاد شهرستان ایفا نمایند. پوست گاو به عنوان یک محصول با ارزش دامی در صنعت چرم‌سازی استفاده می‌شود. همچنین شاخ، سم و فضولات این حیوان نیز ارزش اقتصادی داشته و به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

گاو هلشتاین که به نام هولشتاین نیز شناخته می شود جزو سنگین وزن ترین گاوهای شیری به شمار می‌رود. این نژاد که از نظر تولید شیر بهترین نژاد در میان گاوهای شیری است، حدوداً ۷۲۴۰ لیتر شیر در سال تولید می کند. این شیر دارای 65/3 درصد چربی و ۳ درصد پروتئین است.

الاغ حیوانی است که تا سال ها برای بارکشی در مسیرهای سخت و کوهستانی کاربرد داشته است. امروزه با پیشرفت طب سنتی و آگاهی از فواید فراوان شیر الاغ، این حیوان نیز وارد حوزه دامپروری شده است. با توجه به قیمت بالای شیر این حیوان و نیز فرآوری و صادرات شیر آن به صورت پنیر به کشورهای اروپایی، می توان در این زمینه سرمایه گذاری کرد و به سود قابل توجهی دست یافت. همچنین این کسب و کار در مراحل مختلف تولید و نگهداری با مشکلات زیادی مواجه نیست و نیاز به تخصص و مهارت خاصی برای راه اندازی ندارد. ویژگی‌های اقتصادی پرورش الاغ تنها به پنیر و پوست این حیوان ختم نمی‌شود، بلکه فضولات الاغ که به نام عنبرنسارا شناخته می‌شود، خواص درمانی دارد و در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شغل برای محرومیت زدایی و ایجاد کسب وکار در مناطقی که فرصت های شغلی چندانی ندارند، بسیار مناسب بوده و با توجه به سود قابل توجهی که دارد، می تواند جزو پیشنهادات شغلی در این شهرستان باشد.

پرورش شتر نسبت به سایر دام ها مزیت‌هایی مانند قابلیت سازگاری با شرایط سخت محیطی مناطق خشک و نیمه خشک، تحمل گرما، کم آبی، کیفیت پایین علوفه و مقاومت نسبی در مقابل امراض و عوامل بیماری زا دارد. همچنین شتر در مقایسه با سایر دام های اهلی، علوفه را با قابلیت هضم بالا و بازده بیشتری استفاده می نماید و قادر است از انواع خاص گیاهان مرتعی (خشبی، خاردار و تیغ دار) به میزانی استفاده نماید که سایر دام ها قادر به استفاده از آن نیستند. از دیگر فواید پرورش شتر، حداقلِ نیاز به تأسیسات، تجهیزات و امکانات پرورش و نگهداری و در نتیجه کمترین نیاز به سرمایه گذاری سنگین را دارد. گوشت شتر منبع بسیار خوبی برای بسیاری از مواد غذایی مهم و مورد نیاز بدن می‌ باشد. این گوشت حاوی پروتئین‌ هایی با ارزش غذایی بالا می باشد و دارای تعدادی از ویتامین ‌های مفید و مورد نیاز بدن نظیر ویتامین ‌های گروه B و برخی از عناصر معدنی مهم نظیر آهن، فسفر و کلسیم است. سازمان ملل متحد شیر شتر را جزو سالم‌ترین شیر حیوانی جهان شمرده است و به ‌دلیل خواص زیاد شیر شتر برخی محققان به آن طلای سفید بیابان می‌گویند. در تحقیقات جدید، خواص متعددی برای شیر شتر به ‌اثبات رسیده است که این تحقیقات بیانگر آن است که پادتن‌های موجود در شیر شتر علاوه بر اینکه موجب ماندگاری طولانی‌مدت آن نسبت به اغلب محصولات لبنی می‌‌شوند، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باعث غلبه سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری‌هایی نظیر سرطان، ایدز، آلزایمر و هپاتیت C می‌‌شود و از این نظر شیر شتر ساختار و ‌خصوصیاتی بسیار شبیه به شیر انسان دارد.

با توجه به اینکه پرورش زالو به صورت محدود در این شهرستان انجام می شود، اما توسعه این فعالیت در صورت وجود بازار مصرف، قابلیت سرمایه گذاری را دارد.[7] زالوها در آب‌‌های شیرین زندگی می‌‌کنند و به تکان‌‌های موجود در آب، لمس شدن، گرما، صدا و انواع مختلفی از مواد شیمیایی حساس هستند. ساختار بدن آن‌‌ها به ‌‌صورت بند بند است و هر بند آن شامل ارگان داخلی خاصی مانند بخش مغزی، توده عصبی و اندام تولیدمثلی است. اندام مکنده در زالو برای خزیدن و تغذیه استفاده می‌‌شود. زالوها معمولاً بخش‌‌های گرم میزبان خود را گاز می‌‌گیرند و با انقباض‌‌های متناوبی که انجام می‌‌دهند، خون میزبان خود را می‌‌مکند. پروسه تغذیه آن‌ها معمولاً 40 دقیقه به طول می‌‌انجامد و در این مدت در حدود 5 تا 15 میلی‌‌لیتر خون از میزبان خود می‌مکند. از ویژگی‌های مثبت برای پرداختن به این کسب ‌و کار می‌توان به امکان اجرای طرح با تجهیزات ساده و کم‌هزینه و در محیط‌های کوچک، عدم نیاز به استخدام نیروی کار و امکان گسترش کسب و کار به دلیل ضریب تکثیر بالا در دوره‌های بعدی اشاره کرد.

 

· طیور

پرورش طیور یکی از مشاغل سخت و پرکاری است که به دلیل نیاز این شهرستان به منابع غذایی، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مزیت هایی که در حوزه طیور قدرت ارزآوری بالایی دارد، پرورش بلدرچین است که در حال حاضر به صورت صنعتی در این شهرستان انجام می‌شود و با اقلیم منطقه نیز سازگار است.

بلدرچین پرنده ای با جثه کوچک است و در برابر بسیاری از بیماری ها مقاوم می باشد. پرورش بلدرچین به دلیل هزینه های جاری پایین، بازار فروش مناسب، کوتاه بودن دوره پرورش(40 روز) و عدم پرورش انحصاری توسط شرکت های بزرگ دارای مزیت است. محصولات این پرنده شامل گوشت، تخم بلدرچین و کود است. گوشت و تخم این پرنده دارای ارزش غذایی و دارویی بوده و همچنین سرشار از پروتئین است.

کسب و کار در زمینه پرورش شترمرغ پرواری و بوقلمون نیز در این شهرستان به دلیل سازگاری با آب و هوا، قابلیت و استعداد فراوانی دارد.  شترمرغ در گروه پرندگان طبقه بندی شده و گوشت آن جزو گوشت‌های قرمز محسوب می‌شود که نسبت به سایر گوشت‌های قرمز کم چرب‌تر و سالم‌تر است؛ به طوری که ۹۰ درصد آن قابلیت هضم داشته و بعد از گوشت ماهی در رتبه دوم قرار دارد. پرورش شترمرغ پرواری به دلیل رشد سریع و بهره مندی از گوشت قرمز كم كلسترول و سالم با طبیعتی گرم و دارای آهن، پوست نرم، لطیف و با مقاومت برای تولید چرم با كیفیت و همچنین روغن سرشار از امگا 3، 6 و 9 از مزیت های خوبی است که با توجه به نوپا بودن این صنعت در کشور ما، ظرفیت بالایی برای تولید و کسب درآمد اقتصادی در این زمینه وجود دارد.

گوشت بوقلمون دارای خواص غذایي ويژه ای است و محدوديت مصرف خاصي نيز ندارد؛ بنابراین مي تواند جايگزين مناسبی براي گوشت قرمز به ویژه در بيمارانی که مصرف گوشت قرمز برای آنها با محدوديت هایی همراه است، مطرح گردد. از ديگر امتيازات گوشت بوقلمون وجود هر دو نوع گوشت سفيد و قرمز در يک لاشه است. گوشت سفيد 65 درصد و گوشت قرمز 35 درصد وزن يک لاشه 8 کيلوگرمی را تشکيل مي دهد. پرورش بوقلمون گوشتی به دلیل به صرفه بودن تولید، در دسترس بودن نهاده‌های مصرفی بوقلمون و نیاز بازار داخلی  حائز اهمیت است.

در شهرستان بینالود تعدادی مرغداری صنعتی در زمینه پرورش مرغ گوشتی و مرغ تخم گذار فعال هستند که نیاز مردم شهرستان را برطرف می‌کنند و تنها در صورت وجود تقاضا و یا توانایی صادرات قابلیت توسعه را دارند.

در سال‌های نه‌چندان دور، بیشتر نیاز شهرها به گوشت مرغ از طریق روستاها و پرورش‌دهندگان سنتی تأمین می‌شد اما با افزایش جمعیت و محدود بودن منابع روستایی، پرورش متراکم مرغ رونق یافت. پرورش جوجه‌های گوشتی تجاری، داخل سالن‌های مجهز به تجهیزات کنترل دما و تهویه انجام می‌گیرد، به همین علت در اکثر نقاط کشور می‌توان پرورش مرغ گوشتی را انجام داد تا علاوه بر سود اقتصادی که برای پرورش‌دهنده دارد، موجب کاهش نیاز کشور به واردات این محصول و ایجاد اشتغال برای جوانان می‌شود. از مزیت‌های اقتصادی این طرح می‌توان به بازار مطمئن‌تر گوشت مرغ، دوره بازگشت سرمایه کوتاه مدت، دسترسی نسبتاً آسان به مواد اولیه و خوراک، ضریب تبدیل غذایی کم و تولید گوشت بیشتر، وجود اتحادیه و تعاونی های متعدد را می‌توان نام برد. البته هر کسب‌ وکاری در کنار مزایای تولید، مشکلات و موانعی برای انجام آن وجود دارد که میتوان به مواردی شامل مشکلات تأمین مواد اولیه، اخذ مجوز و وام، تأمین برق و گاز، استهلاک تجهیزات، بیماری‌ها و تلفات، مشکلات پرورش در مناطق مختلف، نوسانات قیمت نهاده های تولید، معاملات چکی، افزایش هزینه تولید، حضور واسطه گران و دلالان و ... اشاره کرد که هر تولید کننده با در نظر گرفتن راه‌حل‌هایی با مشکلات موجود مقابله می‌کند.

پرورش مرغ تخمگذار در این شهرستان، ضمن اینکه به تأمین منابع غذایی طبیعی و رونق تولید کمک می کند، نقش به‌ سزایی در امر اشتغالزایی، بهبود وضع اقتصادی و خودکفایی در تولید محصول ارگانیک و طبیعی را ایفا می‌کند. راه اندازی کسب و کار پرورش مرغ بومی تخم‌گذار به صورت محدود، نیاز به تکنولوژی پرهزینه‌ای ندارد و با بهره گیری از امکانات کم و موجود در روستا یا محل زندگی خود می توان شرایط اجرای طرح را فراهم کرد. پرورش مرغ تخم‌گذار حتی به صورت صنعتی و با تمام تجهیزات مدرن می‌تواند در صورت پیدا کردن بازار مناسب، سالیانه حدود 20 تا 30 درصد سودآوری داشته باشد که رقم مناسبی است. همچنین پیدا کردن بازار فروش با حاشیه سود بالا از امور مهم در مورد این کسب و کار است که با تبلیغات مناسب مخصوصاً در فضای مجازی امکان پذیر است؛ بنابراین توسعه این فعالیت در شهرستان سودآوری خوبی را به همراه خواهد داشت.

در انتها می‌توان به پرورش کبک اشاره کرد که در حال حاضر به صورت سنتی در این شهرستان انجام می‌شود؛ اما در صورت وجود بازار مصرف، ظرفیت های توسعه و اجرای آن در سطح وسیع تری در این شهرستان وجود دارد.

کبک پرنده‌ای وحشی است که در کوهستان‌ها زندگی می‌کند و از قدرت پرواز کمی برخوردار است. محصولات کبک نسبت به سایر طیور به دلیل طعم، کیفیت مناسب و قیمت بیشتر، مشتریان خاص خود را دارد. از جهت دیگر به دلیل مقاومت نسبتاً بالای این پرنده در مقابل بیماری‌ها، تلفات آن نسبت به سایر پرندگان کمتر است. با پرورش کبک به ‌صورت صنعتی می‌توان بخشی از نیاز شهرستان در حوزه گوشت را تأمین کرد. همچنین می‌توان به بازار جوجه و تخم کبک اشاره نمود که قابلیت تولید و عرضه را دارند.

 

· صنعت

مشاغل صنعتی یکی از عوامل توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. در شهرستان بینالود، تعدادی واحد صنعتی در زمینه های مختلف وجود دارد؛ اما پتانسیل های شهرستان نشان دهنده این موضوع است که همچنان برای ایجاد واحدهای صنعتی جدید ظرفیت وجود دارد.

با توجه به اینکه در این شهرستان درختان گردو وجود داشته و تولیدات چوب زیاد است، تولید مصنوعات چوبی مانند کابینت سازی و تولید مبل که در حال حاضر نیز انجام می‌شود، قابلیت های سرمایه گذاری را دارند.[8]

از گذشته تاکنون چوب و کالاهای ساخته شده از آن بخش عمده ای از نیازهای بشری را فراهم کرده اند. این ماده طبیعی دارای خصوصیاتی است که آن را از بسیاری از مواد دیگر مجزا می‌کند. به همین دلیل است که این صنعت تا به امروز پا بر جا بوده و مواد جایگزین نتواسته اند جایگزین آن شوند. صنعت مبلمان نیز یکی از مهمترین صنایع وابسته به صنعت چوب بوده که دارای رونق بسیار خوبی است. با توجه به اینکه امروزه مبل به عنوان یک وسیله لوکس شناخته نمی شود و در بسیاری از منازل می توان آن را مشاهده کرد؛ بنابراین گسترش استفاده از مبلمان در بین خانواده های ایرانی باعث شده است که این صنعت برای کسانی که می خواهند یک کسب و کار جدید را راه اندازی کنند یک فرصت بسیار عالی باشد.

کابینت از دیر باز در منازل وجود داشته و به شکل های مختلفی کاربرد داشته است؛ اما با پیشرفت معماری داخلی منازل، شکل، طرح و جنس آنها تغییر کرده و به شکل های امروزی درآمده است. کابینت در هر محلی که استفاده شود، تأثیر زیادی روی زیبایی و دکوراسیون محیط اطراف و شکل‌دهی فضا می‌گذارد؛ بنابراین کابینت می‌تواند در روحیه و افکار کسانی که در آن محیط هستند، تأثیرگذار باشد؛ بنابراین ایجاد کارگاه کابینت سازی تقریباً بزرگ با امکانات به روز در این شهرستان، سوددهی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

تولید پوشاک در حال حاضر در این شهرستان انجام می‌شود و به دلیل نزدیکی این شهرستان به مشهد که قطب تولید لباس است، همچنان ظرفیت برای توسعه آن وجود دارد. البته در این زمینه باید توانایی رقابت با برندهای مطرح موجود در نظر گرفته شود.[9] تولیدی پوشاک پردرآمدترین صنعت محسوب می‌شود. امروزه افراد زیادی در صنعت پوشاک یعنی در زمینه طراحی، دوخت و تولیدی لباس فعالیت می کنند. همچنین با وجود شبکه های اجتماعی و رشد روزافزون این شبکه ها  و نفوذ آن‌ها در میان مردم طی ۵۰ سال گذشته تعداد مزون هایی که در زمینه پوشاک فعالیت می کنند به طرز چشمگیری افزایش یافته است. از طرفی به دلیل این که در مناسبت‌هایی همچون عید نوروز و شروع مدارس افراد زیادی اقدام به خرید لباس می کنند همین امر باعث می شود که بیش از پیش این صنعت رونق پیدا کند؛ بنابراین ایجاد و گسترش تولیدی های پوشاک در این شهرستان نیز از جمله کسب و کارهایی است که قابلیت سرمایه گذاری دارد.

طبق بررسی های انجام شده، تولید مواد شوینده و همچنین لوازم بهداشتی مانند مسواک، محصولات مراقبت از پوست و مو و ... زیر ساخت های توسعه در این شهرستان را دارند.[10] امروزه مواد شوینده جزئی از ضروریات زندگی مردم محسوب می‌شوند و هر روز بر طیف این محصولات افزوده می شود. وجود انواع آلاینده ها و روش های بر طرف کردن این آلودگی ها در سطوح مختلف باعث شده است که اشکال متنوعی از مواد شوینده در بازار به وجود بیایند. هر چه جامعه و شهرها بزرگتر می شوند و هر چه تنوع زندگی شهری بیشتر می شود، لزوم تولید و ارائه متدهای ضروری تر و حرفه ای تر برای شستشو اهمیت زیادتری پیدا می کند.

تولید مصالح ساختمانی در این شهرستان نیز از جمله پیشنهاداتی است که به سبب رونق ساخت‌وساز، پتانسیل های سوددهی را دارد.[11]همچنین می‌توان به تولید لوازم خانگی و قطعات خودرو در این شهرستان اشاره کرد که در حال حاضر تولید می‌شوند و زیرساخت های لازم برای توسعه را نیز دارند.[12]

این شهرستان یک شهرک صنعتی دارد. همچنین کارخانه‌های تولید لبنیات، بستی، چوب، مبلمان، رب، مصالح ساختمانی، قطعات خودرو و ... در داخل و خارج از شهرک صنعتی فعال هستند.[13]

 

· صنایع دستی

صنايع دستي به آن گروه از صنايعي گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فرآورده هاي آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قومي است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد.

ارغوان بافی از جمله صنایع دستی رایج در این شهرستان است که توسط برخی از بانوان انجام شده و با توجه به گردشگرپذیر بودن شهرستان، پتانسیل های توسعه را نیز دارد.[14] ارغوان درختچه ای خودرو است که در دره های مایان طرقبه رشد می کند. برداشت ترکه های آن از اواسط بهار تا اواخر پاییز ادامه دارد. هنرمندان بافنده این ترکه ها را بصورت تار و پود در هم می بافند و هنری به نام ارغوان بافی خلق می کنند. ارغوان بافی به این گونه است که پس از جمع آوری، ابتدا ترکه ها در محیطی خیس و مرطوب گذاشته شده و سپس به شکل سبد و کالاهای تزئینی بافته می شوند. این سبدها کاربردهای زیادی دارند و به عنوان سبد میوه، گل، خرید و سبد های آبکش میوه، برنج و ... استفاده می‌کنند.

تولید مصنوعات چرمی نیز از جمله مشاغلی است که به صورت کارگاهی در این شهرستان در حال انجام است و از جمله گزینه های شغلی مناسب برای سرمایه گذاری است.

با استناد به تاریخ با گذشت هزاران سال و شاید هم بیشتر از استفاده چرم توسط بشر و پیشرفت های گوناگون در صنعت، هنوز ماده دیگری نتوانسته است جایگزین این ماده طبیعی گردد. علی رغم تفکر برخی بر این موضوع که چرم ماده اولیه بسیار گران و غیر قابل دسترس است، باید گفت در حقیقت قیمت بالاتر محصولات چرمی به سبب هزینه های زیادی است که در فرآیندهای بسیار برای تهیه آن صرف می شود، علاوه بر آن دلایل دیگری هم مانند انعطاف پذیری، مقاومت در برابر ضربه و حرارت، سازگاری با محیط زیست و ... طبیعتاً در افزایش قیمت آن تأثیرگذار خواهد بود. با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت، تولید و توسعه محصولات چرمی از جمله مزیت های خوب این شهرستان در حوزه صنایع دستی است که صرفه اقتصادی مناسبی را به همراه دارد. البته با توجه به اینکه این شهرستان در نزدیکی مشهد که قطب چرم کشور است واقع شده است، بنابراین لازم است سرمایه گذار بازار مصرف را در نظر بگیرد.

در کنار انواع فرش ها، گلیم ها و جاجیم هایی که برای زینت کف اتاق ها و خانه ها به کار می روند، تابلو فرش ها نیز برای آراستن دیوارهای منازل کاربرد دارند و می توان گفت تابلوفرش کالایی تزیینی و دکوری است.

عده زیادی در این شهرستان علاوه بر تولید فرش به تولید تابلوفرش نیز می پردازند که به نظر می رسد این امر به نوعی راهکاری برای زنده نگه داشتن کارگاه های تولیدی است. با توجه به اینکه برخی از افراد شهرستان در این زمینه مهارت های کافی را دارند، اما توسعه آن می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی این منطقه ایجاد کند.

با توجه به اینکه قالی بافی در حال حاضر در این شهرستان انجام می‌شود و برخی از مردم در انجام آن مهارت دارند، لذا می توان در زمینه توسعه آن سرمایه گذاری کرد و با استفاده از بازاریابی مناسب، سود چشمگیری را به دست آورد. قالیبافی از هنرهایی است که از قدیم نزد جهانیان جایگاه ویژه ای داشته است و ایران را به این هنرش می‌شناسند. آمارها نشان می دهد که فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قابل رقابت با کشورهای دیگر است. در ضمن با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. همچنین قالیبافی از جمله مشاغل خانگی پردرآمدی بوده که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار در این شهرستان این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید کرد و به بازار عرضه نمود. در ضمن این کسب و کار را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه‌اندازی کرد و با بازاریابی مناسب و فروش محصول، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

همچنین می‌توان به توسعه کسب و کارهایی مانند ممقان دوزی تبریزی، عروسک بافی و پوستین دوزی اشاره کرد. این مشاغل در حال حاضر در این شهرستان انجام می شوند و توسعه آن‌ها در صورت بازاریابی و تبلیغات مناسب، سودآوری قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

ممقان، نام یکی از مراکز بخش‌های آذرشهر واقع در ۴۲ کیلومتری شهر تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی است. در این منطقه ابریشم‌دوزی‌های زیبایی دوخته‌ می‌شود که در دهه‌های اخیر، شهرت فراوانی پیدا کرده است. ابریشم‌دوزی ممقان تبریز که برخی به غلط آن را ممقان‌دوزی نیز‌ می‌نامند، با توجه به مفاهیم طرح‌های به کار گرفته شده، یکی از زیباترین ابریشم‌دوزی‌هاست که با پی بردن به معنای آنها ارج و قیمت این ابریشم‌دوزی چند برابر می‌شود. این ابریشم‌دوزی در گذشته فقط جهت تزیین کلاه‌ها کاربرد داشته است؛ اما امروزه از این نقش برای تزیین زیر لیوانی، کمربند، رومیزی، جلیقه، کیف و ... استفاده‌ می‌شود.

 

· شیلات

در شهرستان بینالود چند استخر پرورش ماهی قزل آلا و ماهیان زینتی وجود دارد، لذا توسعه این فعالیت در صورت تأمین بازار مصرف، علاوه بر اشتغالزایی، سوددهی خوبی را به همراه خواهد داشت. البته طبق بررسی های انجام شده، استقبال از پرورش ماهی قزل آلا در این شهرستان بیشتر است؛ لذا در اولویت بالاتری قرار می‌گیرد.

ماهیان سردآبی در محدوده دمایی 18-12 درجه سانتی‌گراد بهترین رشد را دارند. ماهی قزل آلا یکی از معروف ترین گونه های ماهیان سردآبی است.  قزل آلا یکی از منابع خوب آهن است. آهن در خونسازی و همچنین در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروبها نقش مهمی به عهده دارد. علاوه بر آن، آهن موجود در قزل آلا، جذب آهن منابع گیاهی را هم افزایش می دهد؛ بنابراین نقش مهمی در پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن به عهده دارد. نتایج مطالعات نشان می دهند که امگا ۳ ماهی قزل آلا می تواند فشار خون و ضربان قلب را در بیماران صرع تنظیم کرده و از تعداد تشنج های آن به طور قابل توجهی بکاهد؛ بنابراین این نوع ماهی با توجه به قیمت و طعم مناسب طرفداران زیادی در بین مردم دارد؛ لذا توسعه پرورش آن در این شهرستان، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، سوددهی خوبی را به همراه خواهد داشت.

شاید سال‌ها قبل نگهداری ماهیان زینتی، موضوع چندان شایعی نبود و تنها عده کمی در خانه‌های خود، آكواريوم  و ماهی زینتی نگهداری می‌کردند؛ اما در سال‌های اخیر، با توجه به رواج آپارتمان‌نشینی و دور افتادن انسان از طبیعت، شرایط به‌گونه‌ای رقم خورده است که بازار ماهیان زینتی رونق گرفته و زمینه‌ساز ایجاد مشاغل مختلف شده است؛ به‌طوری‌که امروزه شاهد آن هستیم در بسیاری از شهرها، چندین مغازه به خرید و فروش این آبزیان مشغول هستند. پرورش ماهیان زینتی نیاز به آب کمی دارد و می‌توان از آب‌های شهری برای پرورش آن‌ها استفاده کرد.

 

· زراعت

بخش زراعت در حوزه کشاورزی، در روند رشد و توسعه اقتصادی شهرستان بینالود نقش‎های متعددی بر عهده دارد که از جمله مهم‎ترین آن‎ها می‎توان تأمین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، تأمین نهاده‎هایی مانند نیروی کار، مصرف تولیدات سایر بخش‏های صنعتی از قبیل کودها، سموم شیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی را نام برد.

برخی از گیاهان دارویی مانند شاتره، ریواس، آویشن کوهی، کاسنی، بومادران، اسطوخودوس و ... در این منطقه، به لحاظ دارا بودن شرایط جوی مناسب به صورت خودرو وجود دارند. با توجه به اینکه این موارد با اقلیم شهرستان سازگار هستند؛ لذا قابلیت افزایش سطح زیر کشت را دارند. تقاضای مصرف گیاهان دارویی به علت روی گردانی از داروهای شیمیایی و یا حتی استفاده برخی از این محصولات در تولیدات کارخانه‌های بزرگ دارویی همواره رو به افزایش است. از این گیاهان نه تنها برای درمان بیماری‌ها بلکه در صنایع کنسروسازی، نوشابه سازی، ‌عطر سازی و غذایی نیز استفاده می‌شود.

کشت زعفران اخیراً به صورت محدود در این شهرستان انجام شده و بازدهی خوبی نیز داشته است و در صورت وجود بازار مصرف، پتانسیل های لازم برای توسعه را دارد.[15]مقاومت زعفران در برابر سرما زیاد است و به آب کمی نیاز دارد. زعفران به علت داشتن رنگ زیبا، عطر و طعم بسیار مطبوع در صنایع غذایی کاربرد دارد و دمنوش آن آرام بخش بوده و استرس و نگرانی را برطرف می کند. کسب و کار کشت زعفران به علت خاصیت ضد سرطانی این گیاه اهمیت دو چندان پیدا می کند. ایران اولین کشور تولیدکننده زعفران است که قریب به 90 درصد از زعفران جهان را تأمین می کند. مصرف زعفران در ایران بالا است و نه تنها می تواند نیاز منطقه زیرکشت را تأمین کند بلکه درسراسر ایران نیز مشتری دارد.

سیر نیز از جمله محصولاتی است که در حال حاضر در این شهرستان کشت می‌شود و به برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شود؛ بنابراین بازار مصرف خوبی داشته و توسعه آن توجیه اقتصادی مناسبی را به همراه خواهد داشت.[16]

سماق نیز از جمله محصولاتی است که به مقدار زیادی در برخی از روستاهای این شهرستان کشت می‌شود و همچنین قابلیت توسعه آن در این شهرستان وجود دارد.

با توجه به اینکه کشت زیره کوهی در برخی از روستاهای این شهرستان به صورت گسترده انجام می‌شود و کیفیت بسیار خوبی دارد؛ بنابراین افزایش این محصول ارزش افزوده زیادی به همراه خواهد داشت.

از زیره کوهی به عنوان چاشنی و ادویه در غذاها و تنقلات تغذیه ای استفاده می شود. مصرف اسانس زیره کوهی و انواع طبی دیگر این گیاه به مدت طولانی برای هضم غذا و درمان انواع چاقی توصیه می شود. همچنین مصرف فرآورده حاوی اسانس آن روی پوست اثر آنتی سپتیک و محافظتی دارد و از اسانس این گیاه معطر برای ساخت عطرها و محصولات خوشبو کننده استفاده می شود.

گندم و جو از جمله محصولات استراتژیک حوزه زراعت هستند که در شهرستان بینالود کشت می شوند. با توجه به سازگاری خوبی که این محصولات با شرایط جوی شهرستان دارند، ظرفیت های لازم برای توسعه آن ها در این شهرستان وجود دارد.

در میان محصولات کشاورزی، کاشت گندم نسبت به سایر محصولات، دارای ریسک کمتری است.گندم در بازه زمانی حدوداً هشت ماهه به ثمر نشسته و به مرحله سوددهی می رسد و در دو نوع بهاره و پاییزه کشت می شود که عملکرد پاییزه آن بیشتر است. علاوه بر خود گندم، کاه آن نیز مشتری خاص خودش را دارد و پس از برداشت محصول، زمین آن نیز چراگاه گوسفندان می‌شود. همچنین مورد حمایت های دولت واقع شده و کود شیمیایی و بذر نیز به شکل یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار می گیرد؛ بنابراین توسعه کشت گندم در این شهرستان توجیه اقتصادی مناسبی را به همراه خواهد داشت.

جو از دیرباز در سبد تغذیه دام جایگاه ویژه‌ای داشته و به صورت دانه و علوفه سبز کاربرد داشته است. از جو برای تهیه نان و پخت سوپ نیز استفاده می شود و همچنین در تهیه غذای کودک کاربرد دارد. جوشانده جو داروي خوبي براي مبتلايان به تب، كم خوني و سوء هاضمه بوده و پایین آورنده کلسترول است.

با توجه به اهمیت تولید حبوبات در اقتصاد کشاورزی و همچنین مستعد بودن شرایط اقلیمی شهرستان از نظر نوع خاک که سبک و غیراسیدی است و آب و هوای معتدل دارد، توسعه کشت حبوباتی مانند نخود و لوبیا از جمله مواردی است که ارزش افزوده زیادی را به دنبال خواهد داشت.

 

کشاورزی

صنایع

خدمات

ردیف

باغداری

دامداری

طیور

شیلات

زراعت

صنایع غذایی

صنایع تبدیلی و تکمیلی

صنعت

صنایع دستی

خدمات

1

احداث باغ گیلاس

(1)

پرورش گوسفند بومی

(1)

پرورش بوقلمون

(1)

پرورش ماهی قزل آلا

(1)

کشت زعفران

(1)

تولید چیپس میوه

(1)

بسته بندی و سورت میوه

(1)

تولید پوشاک

(1)

ارغوان بافی

(1)

احداث اقامتگاه بومگردی

(1)

2

احداث باغ آلو شمس

(1)

زنبورداری

(1)

پرورش بلدرچین

(1)

پرورش ماهیان زینتی

(2)

کشت گیاهان دارویی

(1)

تولید آبمیوه

(1)

بسته بندی خشکبار

(1)

تولید کابینت

(1)

تابلو فرش بافی

(2)

احداث رستوران بومی

(1)

3

احداث باغ گردو

(1)

پرورش گاو هلشتاین

(2)

پرورش شترمرغ

(1)

کشت سیر

(1)

تولید میوه خشک

(1)

بسته بندی فرآورده های تولید شده از میوه

(1)

تولید مبلمان

(1)

تولید مصنوعات چرمی

(2)

احداث هتل و اقامتگاه

(1)

4

احداث باغ توت

(1)

پرورش گاو بومی

(2)

پرورش مرغ گوشتی

(2)

کشت سماق

(2)

تولید کمپوت

(1)

بسته بندی زیره

(2)

تولید مواد شوینده

(1)

قالی بافی

(3)

احداث مغازه سوغاتی فروشی

(1)

5

احداث باغ آلبالو

(1)

پرورش بز بومی

(2)

پرورش مرغ تخم گذار

(2)

کشت زبره کوهی

(2)

تولید مربا

(1)

بسته بندی گوشت قرمز

(2)

تولید مواد بهداشتی

(1)

ممقان دوزی

(4)

احداث مجتمع تفریحی-سرگرمی

(1)

6

احداث باغ زردآلو

(2)

پرورش شتر

(3)

پرورش کبک

(2)

کشت گندم

(2)

تولید لواشک

(1)

احداث کشتارگاه طیور

(2)

تولید مصالح ساختمانی

(1)

عروسک بافی

(4)

7

احداث باغ سیب

(2)

پرورش الاغ شیری

(3)

کشت جو

(2)

تولید خشکبار (1)

بسته بندی غلات

(2)

تولید لوازم خانگی

(2)

پوستین دوزی

(4)

8

احداث نهالستان

(2)

پرورش زالو

(4)

کشت حبوبات

(3)

تولید سایر فرآورده های میوه

(1)

بسته بندی حبوبات

(2)

تولید قطعات خودرو

(2)

9

احداث گلخانه صیفی جات

(2)

فرآوری سبزی جات

(2)

فرآوری پوست خشکبار

(3)

10

کاشت صیفی جات

(2)

تولید ترشی جات

(2)

11

احداث گلخانه سبزی جات

(2)

تولید سوسیس و کالباس

(3)

12

احداث گلخانه گل و گیاه زینتی

(3)

فرآوری گیاهان دارویی

(3)

13

احداث باغ گلابی

(3)

تولید روغن گردو

(3)

14

احداث باغ گوجه سبز

(3)

15

احداث باغ هلو

(3)

16

احداث باغ شلیل

(3)

17

احداث باغ شفتالو

(3)

18

پرورش قارچ

(3)

در انتهای تحلیل یک لیست مزیت‌سنجی 50 تایی در جدول زیر ارائه ‌شده ‌است. این جدول مشاغل فوق را در کنار هم نشان می‌دهد.

مشاغل

مزیت

تولید چیپس میوه

1

تولید میوه خشک

2

تولید آبمیوه

3

تولید کمپوت

4

احداث باغ آلو شمس

5

احداث باغ گردو

6

احداث باغ گیلاس

7

تولید لواشک

8

بسته بندی و سورت میوه

9

بسته بندی فراورده های تولید شده از میوه

10

احداث اقامتگاه بومگردی

11

احداث رستوران بومی

12

زنبورداری

13

پرورش گوسفند بومی

14

پرورش بلدرچین

15

تولید مبلمان

16

تولید مواد شوینده

17

ارغوان بافی

18

احداث باغ توت

19

تولید مربا

20

تولید سایر فراورده های میوه

21

بسته بندی خشکبار

22

تولید خشکبار

23

پرورش گاو هلشتاین

24

پرورش گاو بومی

25

پرورش ماهی قزل آلا

26

کشت زغفران

27

احداث باغ آلبالو

28

کشت سیر

29

احداث گلخانه صیفی جات

30

پرورش بوقلمون

31

فراوری سبزی جات

32

تولید ترشی جات

33

تولید مصالح ساختمانی

34

کشت گیاهان دارویی

35

احداث کشتارگاه طیور

36

احداث مغازه سوغاتی فروشی

37

تولید مصنوعات چرم

38

تابلو فرش بافی

39

تولید سوسیس و کالباس

40

پرورش شترمرغ

41

پرورش شتر

42

احداث گلخانه سبزی جات

43

احداث باغ زردآلو

44

بسته بندی غلات

45

تولید مواد بهداشتی

46

احداث مجتمع تفریحی-سرگرمی

47

احداث باغ سیب

48

پرورش مرغ گوشتی

49

پرورش الاغ شیری

50

این تحلیل با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) تهیه شده است.