>

پلدشت

شهرستان پلدشت یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان غربی است. مرکز این شهرستان شهر پلدشت می‌باشد. پلدشت شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو است که در سال ۱۳۸۸ از شهرستان ماکو جدا شد. در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس پایانه مرزی پلدشت در فاصله ۲۳۰ کیلومتری از مرکز استان قرار گرفته که با وسعت ۱۸.۲هکتار بعنوان یکی از دروازه های جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان محسوب می شود. مسیر پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان و قفقاز در شمال کشور بسیار هموار است و وجود این مسیر هموار و مناسب رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است.[1] مرزی بودن شهرستان پلدشت، در مبادلات این شهرستان نیز موثر است و می توان به عنوان فرصتی برای صادرات محصول های تولیدی از آن استفاده کرد.

پلدشت از سمت شمال با شهرستان ماکو، از سمت غرب با شهرستان شوط، از جنوب با شهرستان چایپاره و از سمت شرق با کشور آذربایجان هم مرز است.[2] این شهرستان دارای زمستان های بسیار سرد و تابستان ها بسیار گرم است.[3] جمعیت شهرستان پلدشت طبق سرشماری سال 1395، 42170 نفر بوده است.

 

مزیت های منطقه

مزيت‌سنجي و اولويت‌بندي كسب‌وكارهاي موجود در هر شهرستان برمبناي يک روش تحقيق انجام مي‌شود. در اين روش تحقيق، يک شناسنامه براي هر شهرستان و يک شناسنامه براي هر كسب‌وكار تدوين مي‌شود. اين شناسنامه‌ها به عنوان ورودي به نرم‌افزار داده‌شده و خروجي نرم‌افزار هم‌پوشاني اين دو شناسنامه و تعيين مشاغل مزيت‌دار شهرستان است. اين اولويت‌بندي‌ها توسط كارشناسان و افرادخبره هر شهرستان بازبيني و اصلاح مي‌شوند. يكي از منابع تحليل همين ليست مزيت‌سنجي اصلاح‌شده‌است. يكي ديگر از منابع تحليل، مصاحبه با كارشناسان و متخصصين حوزه اشتغال هر شهرستان است. در هر شهرستان با حداقل 3 نفر از اين افراد مصاحبه انجام مي‌شود. اين مصاحبه‌ها پياده‌سازي و ارزيابي مي‌گردد. در صورت وجود تناقض و ابهام بين اين 3 مصاحبه و ليست مزيت‌سنجي، مصاحبه‌هاي تكميلي و حتي مصاحبه بيشتر هم صورت مي‌گيرد تا تيم تحليل به نتيجه نهايي مطلوب دست‌يابد. بنابراين خروجي هر شهرستان از تجميع مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي حاصل مي‌شود. در ادامه تحليل شهرستان پلدشت ارائه‌شده‌است.

 

تعیین کسب‌وکارهای مزیت‌دار شهرستان

همانطوريكه در قسمت مقدمه اشاره‌شده مبناي تحليل، مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي است. از بررسي اين دو منبع رسته‌هاي رايج و اولويت‌دار شهرستان تعيين شده‌است. مبناي اين اولويت‌بندي، فراواني و ميزان اشاره افراد كارشناس به كسب‌وكارهاي رايج در هر شهرستان و اولويتي كه اين مشاغل در ليست مزيت‌سنجي دارند، است. در هر رسته كسب‌وكارهاي رايج به ترتيب اولويت مشخص شده‌است. در تحليل به مشاغل موجود، مشاغل قابل توسعه و مشاغلي كه هنوز در شهرستان راه‌اندازي نشده و پتانسيل ايجاد آن‌ها در شهرستان وجوددارد، اشاره شده‌است. مزيت‌هاي شغلي به ترتيب اولويت در ادامه آورده شده‌است.

 

1. دامداری
2. زراعت
3. صنایع غذایی
4. شیلات
5. باغداری
6. صنایع تبدیلی و تکمیلی
7. طیور
8. خدمات
9. صنعت
10. صنایع دستی

 

· دامداری

دامداری به عنوان یکی از کسب و کارهای اصلی مردم شهرستان پلدشت، از رونق خوبی برخوردار است و قابلیت توسعه دارد. دامداری در این شهرستان اکثرا به صورت سنتی انجام می شود و در نتیجه آن، میزان مناسبی شیر و گوشت تولید می شود. در این شهرستان هردو نوع دام سنگین (مانند گاو) و سبک (مانند گوسفند و بز) پرورش می یابد. با وجود اینکه در زمینه توسعه پرورش هردو نوع دام قابلیت سرمایه گذاری وجود دارد، اما بررسی ها نشان می دهد پرورش گوسفند از مزیت بیشتری نسبت به سایر دام ها برخوردار است. در این شهرستان مراتع زیادی وجود دارد که نقش مهمی در رونق دامداری این شهرستان دارد. گوسفندان پرورشی در شهرستان پلدشت از نوع ماکویی هستند.[1] گوسفند ماکویی اغلب به رنگ سفید دیده می شود که قسمت های پوزه‌ی گوسفند، قسمت انتهایی دست و پا و هم چنین اطراف چشم گوسفند دارای لکه هایی به رنگی مشکی می باشد. از آن جا که پشم بدن این نوع از گوسفند، سفید است و هم چنین دارای مرغوبیت الیاف بالایی است و تار های بلندی دارد، طرفداران زیادی در عرصه ی بازار پشم و پوست دارد و از آن در انواع مصارف فرش بافی، ریسندگی و هم چنین در تولید البسه‌ی مرغوب استفاده می شود. هم چنین پشم این گوسفند، دارای قدرت رنگ پذیری بالایی است و به دلیل داشتن رنگ سفید، رنگ های دیگر را به خوبی در خود نشان می دهد. میزان تولیدات پشمی این نژاد به طور متوسط برای قوچ بالغ حدود ۳ الی ۵٫۲ کیلوگرم و نیز برای بره های نژاد ماکویی حدودآ ۸۵۰ تا ۱۱۰۰ گرم تخمین زده شده است، که این مقدار بسته به نوع جنسیت گوسفند زنده و هم چنین سن گوسفند متغیر است. گوسفند ماکویی از نظر قد و جثه مقداری از سایر نسل های گوسفند زنده بالاتر است. این گوسفند زنده دارای راندمان بالایی در زمینه‌ی تولید گوشت می باشد از این رو گوسفند ماکویی را جزء نژاد های پشمی و گوشتی گوسفندان زنده قرار داده اند. وزن گوسفند زنده مربوط به قوچ های نژاد ماکویی که دارای سن چهار الی پنج سال هستند حدود ۱۴۰ کیلوگرم می باشد و وزن لاشه ی گوسفند تا ۷۵ کیلو گرم هم می رسد.

همانطور که گفته شد در بین دام های سبک شهرستان پلدشت، بز نیز پرورش می یابد و می توان نسبت به توسعه آن اقدام کرد. درواقع به دلیل وجود مناطق کوهستانی در شهرستان، پرورش این نوع دام در این مناطق مقرون به صرفه است. به طورکلی بز به‌عنوان یک حیوان اهلی نشخوارکننده جهت تولید شیر و گوشت در مناطق مختلف پرورش داده می‌شود. جثه کوچک، کم توقع بودن و مقاومت در برابر بیماری‌ها و شرایط سخت محیطی، باعث شده تا بز به‌عنوان حیوانی محبوب در بین دامداران تلقی شود. در نقاط مختلف از این حیوان علاوه بر تولید شیر و گوشت، جهت تولید پوست و الیاف مویی نیز استفاده می‌شود. البته پرورش بز در اولویت های بعدی مزیت های شغلی این حوزه قرار می گیرد.

در بین دام های سبک شهرستان پلدشت، بز سانن نیز پرورش پیدا کرده و جوابگو بوده است و می توان نسبت به توسعه پرورش آن اقدام کرد. بز سانن یک نژاد شیری پرتولید است که نسبت به بزهای بومی، تولید شیر بسیار بیشتری دارد و می‌تواند بخشی از نیاز کشور به شیر و پروتئین حیوانی را تأمین نماید. نرخ تبدیل مواد خوراکی به شیر در بزهای سانن بالاتر می‌باشد که این امر موجب افزایش بازدهی بز سانن از خوراک مصرف شده توسط آن می‌شود. کسب و کار پرورش بز سانن موجب اشتغال‌زایی و رغبت بیشتر جوانان به امر دام‌پروری می‌شود. هر کیلوگرم شیر بز با قیمت بیشتری نسبت به شیر گاو فروخته می‌شود و در نقاط مختلف کشور طرفداران خاص خود را دارد.

اکثر گاوهای پرورشی این شهرستان از نوع دورگه ی هلشتاین هستند و سرمایه گذاری در زمینه توسعه پرورش آن ها درآمدزایی خوبی دارد. گاو هلشتاین که به نام هولشتاین هم شناخته می شود جزء سنگین وزن ترین گاوهای شیری در جهان است. این نژاد که از نظر تولید شیر بهترین نژاد در میان گاوهای شیری است حدودا ۷۲۴۰ لیتر شیر در سال تولید می کند. درصد چربی این شیر 65/3 درصد  و درصد پروتئین آن ۳ درصد است. همچنین به میزان کمتر، گاو سمینتال و گاو سوئیسی نیز پرورش می یابند که می توان نسبت به توسعه این موارد سرمایه گذاری کرد. گاو سمینتال جزء بهترین گاو های شیری و گوشتی جهان است. افزایش وزن روزانه فوق‌العاده و گوساله دهی با فاصله 365 روز، مقاومت بالا نسبت به بیماری‌های عفونی و متابولیکی، عمر مفید بالا، مدیریت آسان این نژاد و همچنین سازگاری بسیار خوب و قابل توجه با محیط پرورش همان چیزی است که یک دامدار برای بقاء و پیشرفت به آن نیاز دارد. یکی دیگر از مزایای پرورش گاو سمینتال، به صرفه بودن در شرایط اقتصادی فعلی است زیرا این گاو با دادن کمترین علوفه و کنسانتره، بیشترین میزان شیر و گوشت را به ما می‌دهد. منشاء گاو براون سوئیس از کشور سوئیس است و احتمالاً یکی از قدیمی‌ترین نژادهای شیری می‌باشد. این نژاد در آلپ توسعه یافته و عقیده بر این است که هیچ نژاد خارجی دراین توسعه نقش نداشته است. امروزه از این نژاد بیشتر به‌عنوان نژاد دو منظوره (گوشت و شیر) استفاده می‌شود. تولید شیر براون سوئیس برای یک نژاد دومنظوره خوب است و به طور میانگین 4000کیلوگرم شیر با 8/3 درصد چربی تولید می کند. تولید گوشت آن نیز خوب است. در این شهرستان گاو بومی نیز پرورش می یابد اما سرمایه گذاری در زمینه توسعه پرورش آن صرفه اقتصادی کمتری نسبت به گاوهای اصلاح نژاد شده گفته شده دارد و در اولویت های بعدی مزیت های شغلی این حوزه قرار می گیرد.

زنبورداری از دیگر حرفه هایی است که در سطح نه چندان وسیعی در این شهرستان انجام می شود و می توان نسبت به توسعه آن اقدام کرد. البته زنبورداری در این شهرستان به صورت کوچ رو است و زنبورداران در بخشی از سال به نواحی گرمسیری کوچ می کنند. پرورش زنبور عسل از جمله مشاغلی است که می تواند سود خوبی به همراه داشته باشد. باردهی گل ها و میوه ها با گرده افشانی توسط زنبور عسل افزایش می یابد. این مسئله باعث شده ارزش اقتصادی پرورش زنبور عسل بسیار بیشتر از ارزش ریالی حاصل از تولید عسل باشد. در طی فرآیند پرورش و نگهداری زنبورعسل، با ازدیاد کندوها می توان به فروش کندو نیز فکر کرد و به سود خوبی دست یافت. در مناطق گرمسیری از هر کندو یک بچه کندو گرفته می شود. در ضمن محصول مزرعه پرورش زنبور عسل صرفاً کندو و عسل نیست؛ موم، زهر و ژل آن نیز قابل فروش است.

 

· زراعت

بخش زراعت در روند رشد و توسعه اقتصادی نقش‎های متعددی بر عهده دارد که از جمله مهم‎ترین آن‎ها می‎توان تامین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، تامین نهاده‎هایی مانند نیروی کار، مصرف تولیدات سایر بخش‏های صنعتی از قبیل کودها و سموم شیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی، ارزآوری و تامین مالی سایر بخش‎های زیربنایی را نام برد. شهرستان پلدشت وضعیت مطلوبی در حوزه زراعت دارد و محصولات زراعی متنوعی را با میزان قابل توجه تولید می کند؛ اما می‌توان بازهم در این زمینه کار کرد. لازم به ذکر است تمام پیشنهادات مربوط به توسعه کشت محصولات کشاورزی اعم از زراعی و باغی، در صورت وجود زمین کافی، قابلیت اجرا دارند. همچنین بخشی از زمین‌های کشاورزی در شهرستان پلدشت به سیستم آبیاری قطره ای مجهز هستند.[2] با بهره برداري از اين سيستم هاي آبياري، بخش كشاورزي پلدشت توسعه يافته و ميزان توليد نيز افزايش مي يابد.

گندم از جمله محصولات زراعی شهرستان پلدشت است که به میزان انبوه تولید می شود. با توجه به بازدهی بسیار خوب این محصول در این شهرستان و سوددهی مناسب حاصل از کشت آن، می توان نسبت به گسترش سطح کشت آن اقدام کرد. در میان محصولات کشاورزی، کشت گندم نسبت به بقیه کم دردسرتر و کم آفت تر است.گندم در بازه زمانی حدودا هشت ماهه به ثمر نشسته و به مرحله سود دهی می رسد. خرید تضمینی گندم همه ساله توسط دولت انجام می گیرد. البته خود کشاورز هم می تواند گندم را بفروشد و درآمد خوبی کسب کند. کود شیمیایی و بذر نیز به شکل یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار می گیرد؛ بنابراین گسترش تولید گندم ارزش افزوده زیادی را به دنبال دارد.

جو از دیگر غلاتی است که در شهرستان پلدشت به میزان زیادی تولید می شود و بررسی ها نشان می دهد پتانسیل لازم برای توسعه کشت آن وجود دارد. جو از دیرباز در سبد تغذیه دام جایگاه ویژه داشته و به صورت دانه و علوفه سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جو برای تهیه نان و پخت سوپ استفاده می شود. این گیاه در تهیه غذای کودک نیز کاربرد دارد. جوشانده جو داروي خوبي براي مبتلايان به تب و كم خوني و سوء هاضمه بوده و پایین آورنده کلسترول است.

یونجه از جمله محصولات زراعی است که به میزان زیادی در این شهرستان تولید می شود و افزایش سطح کشت آن، صرفه اقتصادی خوبی دارد. در میان گیاهان علوفه ای، یونجه به خاطر ارزش غذایی بالا و عملکرد خوب از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین به علت وجود باکتری‌های ریزوبیوم در ریشه های خود قادر به تثبیت ازت هوا بوده که این ازت برای کشت بعدی قابل استفاد است و می توان حداقل تا ۳ سال محصول برداشت نمود؛ بنابراین توسعه این کشت توجیه اقتصادی دارد. با کشت یونجه امکان تامین بخشی از علوفه مورد نیاز دام، فراهم می‌شود.

در شهرستان پلدشت در زمینه کشت گیاهان دارویی نیز فعالیت های خوبی صورت گرفته است که می توان در زمینه گسترش کشت این محصولات سرمایه گذاری کرد و درآمدزایی بسیار خوبی داشت. بیدمشک، رازیانه، نعناع فلفلی و شاهسترم از جمله گیاهان دارویی کشت شده در این شهرستان هستند. تقاضای مصرف گیاهان دارویی به علت روی گردانی از داروهای شیمیایی و یا حتی استفاده شدن برخی از این محصولات در تولیدات کارخانه‌های بزرگ دارویی همواره رو به افزایش است. گیاهان دارویی گونه‌ها و مصارف مختلفی دارند. از این گیاهان نه تنها برای درمان بیماری‌ها بلکه در صنایع کنسروسازی، نوشابه سازی، ‌عطر سازی و غذایی نیز استفاده می‌شود.

کلزا از دیگر محصولاتی است که سطح کشت وسیعی را در این شهرستان به خود اختصاص داده است. کشت این محصول در شهرستان پلدشت، روند افزایشی داشته است[3] و با توجه به بررسی های انجام شده، توسعه کشت آن نیز مقرون به صرفه خواهد بود. کشت کلزا باعث  از بین رفتن چرخه زندگی آفات، بیماری ها و علف های هرز گردیده و با کاهش جمعیت آن‌ها موجب صرفه جویی در مصرف سموم و کاهش آلودگی های زیست محیطی می گردد. با توجه به آنکه زمان کشت کلزا در فصل پاییز است، نیاز گیاه به آب کم می‌باشد و با استفاده از نزولات جوی می توان به کشت آن اقدام نمود. کلزا با تولید مقادیر قابل توجهی علوفه می تواند در تغذیه دام های منطقه نقش موثری داشته باشد. همچنین برگردان بقای کلزا به خاک باعث افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود ساختمان خاک خواهد شد. کشت کلزا به عنوان یک دانه روغنی بسیار مهم در تولید محصولات حوزه صنایع غذایی و یا تولید انواع نهاده‌های خوراکی دام و طیور متداول است. روغن کلزا ازجمله مشتقات این گیاه است که امروزه به دلیل سالم بودن و داشتن کمترین کلسترول و اسیدهای چرب اشباع ‌شده مورد استقبال قرارگرفته است. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که دانه کلزا 40-30 درصد روغن و کنجاله‌اش50-40 درصد پروتئین دارد.

آفتابگردان از دیگر محصولات زراعی شهرستان پلدشت است که قابلیت خوبی برای توسعه کشت آن وجود دارد. گل آفتابگردان گیاهی یک ساله است که پرورش آن در هر شرایطی ممکن است و فرآورده های حاصل از آن دارای مزیت اقتصادی فراوان است. آفتابگردان در دو نوع آجیلی و روغنی در شهرستان کاشته می‌شود. این گیاه، یکی از نباتات روغنی مهم است که از نظر تولید روغن، بعد از سویا در مقام دوم قرار دارد و بیش از 14% کل روغن نباتی جهان را تولید می کند. آفتاب گردان های آجیلی از بازار پسندی ویژه ای برخوردارند. علاوه بر این، فراورده های جانبی آفتاب گردان به خصوص کنجاله آن باعث توجه هر چه بیشتر به زراعت این گیاه با ارزش شده است.

شهرستان پلدشت برای کشت دانه های روغنی دیگری مانند کنجد  و ذرت نیز مستعد است. این محصولات در حال حاضر نیز کشت می شوند و می توان نسبت به افزایش تولید آن‌ها اقدام کرد. تولید هرکدام از این محصولات، مزایای قابل توجهی دارد که به آن ها می پردازیم. کشت کنجد به دلیل سازگاری محیطی، بازدهی بالا، مفید بودن برای خاک، نیاز به سرمایه اولیه کم و بازاریابی آسان، گزینه شغلی مناسبی است. کنجد از آن دسته گیاهانی محسوب می شود که با هر بار کشت و پرورش، محصول و بار قابل توجهی را به ارمغان می آورد. یکی دیگر از مزایای کشت کنجد، صرفه جویی در منابع آب است. این گیاه قادر است تا با جذب رطوبت باقیمانده در خاک رشد کند. همین امر موجب سازگاری کنجد با آب و هوای گرم می شود. ریشه های کنجد در بهبود ساختمان خاک و افزایش نفوذ پذیری آن نقش موثری داشته و به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای تناوب‌های زراعی در نظر گرفته می شود. همچنین در بعضی از مناطق این گیاه به عنوان کود سبز کشت می شود. کنجد در روغن کشی (کنجد و ارده)، نانوایی و آجیل فروشی ها، تهیه عطرها، به عنوان حلال در داروسازی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. صادرات ارزش افزوده و فرآوری های کنجد، می تواند هدف تولید انبوه کشاورزان باشد. از همین رو نگرانی ها برای بازاریابی این محصول نسبت به سایر محصولات کاهش پیدا می کند. ذرت با هر آب و هوایی سازگاری دارد. این گیاه در برابر خشکی مقاوم است و میزان ثمردهی آن در هکتار بالا می‌باشد. ذرت در دو نوع علوفه ای و دانه ای در شهرستان کشت می شود، البته کشت ذرت علوفه ای بیشتر از ذرت دانه ای است. در ضمن دولت برای تشویق به کشت این گیاه، اقدام به خرید تضمینی ذرت از کشاورزان می کند. روغن ذرت، کنسرو بلال و دانه ذرت به مصارف انسانی می رسد و همچنین دانه ذرت در مرغداری ها و علوفه تر، خشک، سیلو شده و کنجاله دانه در دامداری ها استفاده می شود.  کاکل ذرت نیز در داروسازی به کار می رود. از ساقه و برگ ذرت در صنایع کاغذ، مقوا سازی و تولید کاغذ دیواری استفاده می کنند. نشاسته ذرت در صنایع رنگرزی، دارو سازی و پلاستیک سازی کاربرد دارد.

چغندرقند از دیگر محصولات زراعی شهرستان است که میزان کشت زیادی دارد. با توجه به وجود کارخانه قند در 120 کیلومتری شهرستان[4]، تولید این محصول به منظور فروش به آن کارخانه در شهرستان مزیت اقتصادی دارد. کشت چغندرقند علاوه بر این که از نظر اقتصادی بسیار سودآور است، می تواند در اصلاح خاک و کنترل علف های هرز نیز مؤثر بوده و از این رو به راحتی می توان این گیاه را در تناوب با گیاهان دیگر قرار داد. به خاطر سازگاری زیاد این گیاه با شرایط مختلف آب و هوا و خاک، در اکثر نقاط می توان آن را کشت کرد. این گیاه با ریشه های عمیق خود نفوذپذیری خاک را افزایش داده و خاک مناسبی را برای کشت های بعدی آماده می کند. همچنین از چغندرقند علاوه بر قند محصولات دیگری مثل برگ چغندر و تفاله مخلوط با ملاس (بعد از برداشت قند در کارخانه) به دست می آید که می تواند مورد تغذیه دام قرار گیرد. لازم به ذکراست که کشت چغندرقند به آب زیادی نیاز دارد و برای شروع این کسب‌وکار باید این نکته را درنظرگرفت.

شبدر از جمله محصولات زراعی شهرستان است که فعالیت در زمینه توسعه کشت آن، توجیه اقتصادی دارد و پیشنهاد می شود. شبدر جزء مهم ترین گیاهان علوفه ای خانواده لگومینز است که از نظر علوفه ای و مرتعی دارای ارزش بسیار زیادی است. تمام شبدرها در آب و هوای خنک بهترین عملکرد را دارند. میزان قند در شبدرها بیش از یونجه‌است و سطح برگ بیشتری نسبت به یونجه دارند اما مقاومت شبدرها به شوری کمتر از یونجه‌است و نیاز آبی شبدرها نیز کمتر از یونجه‌است. البته باید توجه داشت که شبدرها به لحاظ کمیت تولید در سطح پایین‌تری از یونجه قرار دارند و میزان مواد غذایی قابل هضم یونجه از شبدرها بیشتر است.

سیب زمینی و پیاز از دیگر محصولاتی هستند که در این شهرستان کشت می شوند و میزان تولید خوبی را نیز به خود اختصاص داده اند. تولید این محصولات به میزان بیشتر از جمله پیشنهادات شغلی در این حوزه است که صرفه اقتصادی خوبی دارد.

در این شهرستان حبوباتی همچون نخود، عدس و لوبیا کشت می شوند (لوبیا به میزان کمتر) و با توجه به سازگاری آن ها با شرایط اقلیم شهرستان، می توان نسبت به توسعه کشت این محصولات اقدام کرد. البته گسترش سطح کشت لوبیا در اولویت های بعدی مزیت های شغلی این حوزه قرار می گیرد. نخود گیاهی است که به آب و هوای سرد نیاز دارد و دارای دو تیپ زمستانه و تابستانه است. نخور خواص بیشماری دارد که روشن شدن پوست صورت، درمان عفونت های قارچی و تقویت رشد مو نمونه هایی از جمله این موارد هستند. عدس نیز از جمله حبوباتی است که کشت و برداشت آن نسبت به سایر حبوبات ساده تر بوده و در هر آب و هوایی با دو روش دیمی و آبی قابل کشت است. این گیاه با هوای سرد هم سازگاری دارد و در فصل پاییز میزان ثمردهی آن بیشتر از بهار است. این گیاه به حاصلخیزی خاک کمک کرده و همچنین به عنوان کود سبز برای تقویت خاک استفاده می شود. لوبیا را می توان از جمله حبوبات محبوب نام برد که گزینه مناسبی برای کشت در باغچه‌های کوچک و یا گلدان های آپارتمانی محسوب می‌شود. زمین برای کشت لوبیا باید به اندازه کافی عمق داشته باشد و خاک نیز دارای سطحی نرم و حاصلخیز باشد. تهیه زمین لوبیا با هدف از بین بردن علف های هرز، زیر خاک بردن بقایای گیاهی، نرم کردن و افزایش عمق خاک زراعی، زیر خاک بردن مواد تقویت کننده و حفظ رطوبت موجود در خاک است.

 

· صنایع غذایی

راه‌اندازی کسب و کار فراوری محصولات کشاورزی و دامی مهم ترین روش برای ایجاد اشتغال پایدار و کاهش وابستگی به درآمد های نفتی و عاملی مهم در توسعه پایدار امنیت غذایی است. ایجاد صنایع غذایی، علاوه بر اشتغالزایی، باعث ارتقای سطح درآمد ارزی می‌شود که کاهش هدررفت محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده از منابع را تا حد امکان ممکن می‌کند. در شهرستان پلدشت فعالیت زیادی در زمینه ایجاد صنایع غذایی مختلف صورت نگرفته است ولی پتانسیل های شهرستان نشان دهنده این مطلب است که می توان در این حوزه سرمایه گذاری کرد. برای مثال احداث کارخانه آرد از جمله مواردی است که قابلیت ایجاد در شهرستان پلدشت را دارد اما در حال حاضر چنین واحدی در شهرستان وجود ندارد و گندم های تولیدی به کارخانه آرد شهرستان شوط ارسال می شود.[5] اما با توجه به اینکه گندم تولیدی خیلی زیاد است، سرمایه گذاری در زمینه تولید آرد به صورت صنعتی از جمله پیشنهادات شغلی در این حوزه است.[6] با آسیاب کردن گندم، جوانه و سبوس یا همان پوسته از بخش آردی آن تفکیک می‌گردد. آرد با توجه به میزان سبوس جدا شده، به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌گردد. از انواع آرد می‌توان به آرد قنادی، آرد ستاره، آرد سبوس گرفته و آرد کامل اشاره نمود که از این میان آرد کامل به لحاظ میزان سبوس بالای آن، دارای ارزش غذایی قابل توجهی است. از طرفی ایران از جمله کشورهایی است که سرانه مصرف آرد و تولید نان در آن بالاست؛ بنابراین بازار مصرف آن فراهم است. لازم به ذکر است احداث واحدهایی مانند کارخانه آرد به زودی اشباع می شود و بسته به نیاز و ظرفیت شهرستان، احداث یک یا دو واحد از آن کفایت می کند.

آرد تنها فرآورده ای نیست که می توان از گندم تولید کرد، بلکه واحدهای صنعتی مختلفی در این زمینه می توان احداث نمود و برای شهرستان ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کرد. تولید نان صنعتی، ماکارونی، کیک، کلوچه و بیسکوییت، رشته آشی و پلویی و شیرینی پزی از دیگر فعالیت هایی است که می توان در این شهرستان انجام داد. لازم به ذکر است تولید رشته آشی و پلویی و نان صنعتی در اولویت های بعدی مزیت های شغلی این حوزه قرار می گیرد. تولید ماکارونی نیز جزء کسب و کارهایی است که آینده خوبی دارد. ماکارونی یکی از رایج‌ترین غذاها در ایران محسوب می‌شود اما باز هم تبلیغات از مهم‌ترین عناصر این شغل به حساب می‌آید. این روزها آن‌قدر تولیدات ماکارونی گسترده شده که برای فروش آن باید مهارت خاصی داشت؛ اما در هر صورت در کنار داشتن این مهارت باید راه های تبلیغاتی صحیح را نیز فرا گرفت. اولین و موثرترین تبلیغ همان بسته بندی جذابی است که می توان برای محصول طراحی کرد. معمولا این کسب و کار از یک کارگاه کوچک گرفته تا کارخانه‌ای بزرگ، انتظارات تولید کننده را در خصوص سودآور بودن برآورده می‌کند. اما باید توجه داشت موفقیت واحد صنعتی تولید ماکارونی مشروط بر توانایی رقابت با سایر نشان های تجاری موجود در بازار است. در تولید نان به روش صنعتی، نان با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، ماشین‌آلات مدرن، به صورت مکانیزه (تمام اتوماتیک) و بدون دخالت دست و در مقیاس بالا تولید می گردد. از مزایای تولید صنعتی نان، ارتقاء کیفیت نان، ارزش غذایی بیشتر، ضایعات کمتر، تنوع محصول و استفاده بهینه از انرژی است. پخت شیرینی در ابعاد وسیع و کارگاهی و حتی در محیطی کوچک (در خانه) امکان پذیر است. شیرینی محصولی است که در انواع متفاوت و با طعم های متنوعی تهیه می شود. به علاوه این که با تغییر در مواد تشکیل دهنده آن می توان برای افراد رژیمی هم شیرینی تهیه کرده و این افراد را نیز به بازار هدف خود اضافه کرد. این کسب و کار را می توان با تجهیزات کم و سرمایه پایینی شروع کرد و در زمان کوتاه با فروش محصول به سود بالایی رسید. پخت شیرینی یکی از مشاغل زودبازده است و یک فرصت شغلی مناسب مخصوصا برای زنان خانه دار محسوب می شود. یافتن بازار فروش محصول یکی از ضروریات این حرفه می‌باشد که با تبلیغات مناسب مخصوصا در فضای مجازی می توان به آن دست یافت . توجه به این نکته ضروری است که یکی از لازمه های موفقیت در این شغل گذراندن دوره های آموزشی مرتبط با پخت شیرینی است. لازم به ذکر در زمینه تمام فرآورده های حاصل از گندم که نام برده شد می توان به کشورهای دیگر(که مرزی بودن شهرستان پلدشت این امکان را فراهم آورده است)، صادرات داشت. همچنین باید توجه داشت که ممکن است میزان گندم تولید شده در شهرستان برای تولید تمام فرآورده های نام برده شده از گندم کفایت نکند که در این صورت باید به واردات گندم از سایر شهرستان ها اقدام کرد.

یکی دیگر از پیشنهادات شغلی در حوزه صنایع غذایی شهرستان پلدشت، احداث کارخانه ای جهت روغن کشی از دانه های روغنی و بسته بندی آن ها است. کشت دانه های روغنی مانند کلزا، کنجد و آفتابگردان به میزان قابل توجه این انگیزه را در افراد علاقه مند ایجاد می کند تا با راه اندازی این کسب و کار علاوه بر تامین بخشی از نیاز کشور در این زمینه، اشتغالزایی و ارزش افزوده قابل توجهی را برای شهرستان فراهم کنند. البته میزان تولید کنجد و آفتابگردان نسبت به کلزا کمتر است و در صورت نیاز بیشتر به این دانه های روغنی، می توان نسبت به واردات آن ها از سایر شهرستان ها اقدام کرد.

در شرایط کنونی جامعه، بازار استفاده از غذاهای کنسرو شده بسیار پر رونق است و این قبیل غذاها به دلیل داشتن مزایایی همچون حفظ حالت طبيعي مواد غذايي، قيمت مناسب، نگهداري طولاني و آسان، در دسترس بودن، تنوع و صرفه‌جويي در زمان بسیار مورد توجه هستند و از مصرف بسیار بالایی برخوردارند. با توجه به اینکه شهرستان پلدشت ظرفیت شیلاتی بسیار خوبی دارد و ماهی زیادی در شهرستان تولید می‌شود، احداث کارخانه‌ای جهت فرآوری ماهی های تولیدی به منظور تولید کنسروماهی[7]، برگر ماهی و ناگت ماهی صرفه اقتصادی بالایی دارد. منظور از کنسرو نمودن ماهی، تهیه محصولی است که بتوان آن را برای طولانی مدت حفظ نمود و در پایان مدت نگهداری نیز مطمئن بود که محصول سالم و قابل مصرف است.

با توجه به اینکه در شهرستان پلدشت گیاهان دارویی کشت می شود و میزان تولید مناسبی نیز دارد، می توان واحد صنعتی کوچکی به منظور فرآوری گیاهان دارویی راه اندازی کرد. این فعالیت تاثیر قابل توجهی در توسعه کشت این گیاهان خواهد داشت. فرآوری گياهان دارويي، علاوه بر ارزش افزوده، نياز به سرمايه‌گذاري زيادي نداشته و مي‌تواند نقش مهمي در کارآفرینی داشته باشد. یکی از فرآوری‌های گیاهان دارویی تولید عرقیات است. تولید عرقیات دارای تکنولوژی و دانش فنی پیچیده ای نمی باشد و با توجه به ظرفیت تولید گیاهان دارویی در شهرستان پلدشت و همچنین صادرات این محصولات به کشورهای دیگر، می توان با سرمایه‌ای اندک به این کسب و کار مشغول شد. خشک کردن و بسته‌بندی نیز از دیگر فرآوری‌های گیاهان دارویی است که می‌توان با فعالیت در آن‌ها به سود رسید.

هندوانه از جمله محصولاتی است که میزان تولید قابل توجهی در شهرستان پلدشت دارد و با توجه به این مطلب، سرمایه گذاری در زمینه راه اندازی واحدی صنعتی برای فرآوری آن به منظور تولید کنسانتره هندوانه و آبمیوه، اسانس مربا، مارمالاد و پکتین هندوانه از جمله پیشنهادات شغلی در این حوزه است. البته این کسب و کار رواج چندانی در داخل کشور ندارد اما با توجهِ بیشتر به آن، می توان رونق خوبی در این زمینه ایجاد کرد. هندوانه دارای ارزش غذایی بالایی است و استفاده از روشی برای نگهداری طولانی مدت آن لازم به نظر می رسد. کنسانتره میوه ها از یک فرایند مرتب و متوالی تولید می شود و این فرآیند در نهایت به تغلیظ منتهی می شود که امکان جابجایی را تسهیل می کند. فایده تولید کنسانتره در میوه ها این است که با حذف آب، وزن ماده غذایی کاهش یافته و بنابراین حمل و نقل آن راحت تر و با صرف هزینه کمتر صورت می گیرد. به علاوه کنسانتره را به راحتی در هنگام مصرف با اضافه نمودن حلال (معمولا آب) به حالت اول برگردانده و استفاده می کنند. کنسانتره میوه هندوانه نیز که جهت ساخت آبمیوه به کار می رود، به دلیل حجم کمتر آن، نسبت به خود آبمیوه شرایط نگهداری مناسب تری دارد. پکتین نیز از مهم ترین مواد اولیه تولید ژل است که در بسیاری از میوه ها، سبزی ها و ریشه های نشاسته ای یافت می شود. پکتین قدرت جذب کنندگی بالایی دارد و به عنوان قوام دهنده درتهیه مربا استفاده می شود. مربای هندوانه که عملا از لایه مابین پوست خارجی و داخل هندوانه تولید می شود همانند مربای کدو بوده و در بسته بندی شیشه ای تولید می گردد. اسانس هندوانه نیز به صورت مایع و پودر تولید می شود ودر برابر حرارت بالا، مقاوم است. اسانس هندوانه مورد استفاده در طیف وسیعی از محصولات مانند نان، کیک، پفک، شیرینی، بیسکوییت، انواع نوشیدنی ها، آدامس، محصولات لبنی و... است. مارمالاد هندوانه نیز از دیگر روش های نگهداری این ماده غذایی است. درواقع مارمالاد به مربای خمیری یا ژله‌ای شکلی گفته می‌شود که به هیچ عنوان تکه‌های میوه در آن وجود ندارد (میوه‌ها بصورت رنده یا ریز شده هستند).

در نتیجه دامداری در شهرستان پلدشت، میزان مناسبی شیر تولید می شود بنابراین قابلیت ایجاد واحد صنعتی  یا نیمه صنعتی کوچک برای تولید لبنیات وجود دارد. البته برای موفقیت در حوزه تولید لبنیات باید به بالابردن توانایی در زمینه رقابت با نشان‌های تجاری معروف نیز فکر کرد.

با توجه به تولید سیب زمینی در این شهرستان، احداث واحدی صنعتی جهت تولید چیپس سیب زمینی امکان پذیر است.[8] البته با نظر به میزان مواد اولیه موجود برای این کار در شهرستان پلدشت، به نظر می رسد بهتر است این واحد صنعتی در مقیاسی کوچک احداث شود. چیپس سیب زمینی یکی از محصولاتی است که به واسطه طعم جذاب خود مخاطبین زیادی در میان تمام اقشار جامعه دارد و اکثر افراد به ویژه کودکان و نوجوانان مخاطب استفاده از این محصول هستند. از آنجا که سیب زمینی در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی مانند گندم و چغندر، در خاک‌های ضعیف و شرایط نامساعدتر آب و هوایی قابل کشت است و بیشترین ماده خشک را در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی دارد، توجه کشورهای صنعتی به سیب زمینی‌های پربازده و مصرف آن برای محصولات فرآوری شده، معطوف شده است. همچنین امکان استفاده از تکنولوژي هاي به روز دنیا در کشورهاي تولیدکننده سیب زمینی، زمینه را برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا فراهم می آورد. بنابراین چیپس به عنوان یک ماده غذایی لذیذ و پرطرفدار در بازار مصرف مواد غذایی کالایی رقابتی است. افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند باید به این نکته توجه کنند که حتماً محصولات تولیدی توانایی رقابت با نشان‌های تجاری موجود در بازار را داشته باشند.

با توجه به تولید گوشت در شهرستان پلدشت به میزان مناسب، می توان در زمینه احداث واحدی جهت تولید فراورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس فعالیت کرد. تولید محصولات مشتقی از گوشت‌های فرآوری شده، در هر زمانی سوددهی دارد و از شغل‌های آزاد پردرآمد محسوب می‌شود. در بین فراورده های عمل آوری شده از گوشت، سوسیس و کالباس به دلیل آماده سازی سریع و همچنین طعم و مزه مطلوب، مصرف بیشتری دارد. برای حفظ این جایگاه و افزایش تقاضای این محصولات، علاوه بر انتخاب روش های مناسب تولید و فراوری، باید به نوع و شکل بسته بندی آنها نیز توجه نمود.

با توجه به مقدار پیاز تولید شده در شهرستان، قابلیت احداث واحد صنعتی کوچکی برای تولید فرآورده های حاصل از آن وجود دارد. منظور از فرآوری پیاز تولید فرآورده هایی مانند پیاز سرخ شده، پودر پیاز و بسته بندی آن ها است.

میزان جو تولید شده نیز این امکان را فراهم کرده است که با احداث واحدی صنعتی جهت فرآوری آن به منظور تولید آرد جو، نان جو و جوپرک، ارزش افزوده خوبی ایجاد کرد. محصولات نام برده شده از بازارفروش مناسبی در بین مردم برخوردار هستند، بنابراین تولید و فروش آن ها سوددهی خوبی دارد.

همانطوریکه در ادامه بیان شده‌است، سبزی یکی از محصولاتی است که در شهرستان پلدشت تولید می‌شود. با توجه به کاشت سبزی، راه‌اندازی کسب و کار فرآوری و بسته بندی سبزی مزیت دارد. فرآوری و بسته بندی سبزی نه تنها درآمد مناسبی را به همراه دارد، بلکه کشت این محصول را نیز توسعه می دهد، البته انجام این حرفه به صورت خانگی پیشنهاد می شود. فرآوری سبزی شامل فعالیت هایی همچون خرد کردن، سرخ کردن و بسته بندی سبزی می شود.

تولید و بسته بندی شیره انگور از دیگر فعالیت هایی است که انجام آن در شهرستان پیشنهاد می شود. این فعالیت در مرکز استان رونق خوبی داشته ولی می توان زمینه تولید را به شهرستان پلدشت نیز گسترش داد.[9] البته باید توجه داشت انگور مورد استفاده برای این کار را باید از سایر شهرستان ها تهیه کرد، بنابراین مزیت بالایی برای انجام این حرفه وجود ندارد.

با وجود تولید میزان زیاد چغندرقند در این شهرستان، شاید این مطلب به ذهن برسد که ایجاد واحدی صنعتی جهت تولید قند و شکر مقرون به صرفه باشد، اما با توجه به وجود کارخانه قند در شهرستان میاندوآب و چندین کارخانه قند دیگر در سطح استان، به نظر می رسد احداث واحد صنعتی تولید قند در این شهرستان جوابگو نیست.

 

· شیلات

پرورش ماهی از جمله کسب و کارهایی است که قابلیت بسیار خوبی برای انجام آن در شهرستان پلدشت وجود دارد. در واقع وجود سد ارس زمینه بسیار خوبی را برای پرورش ماهی فراهم کرده است. در این شهرستان ماهیان سردابی مانند قزل آلا پرورش می یابد و می توان نسبت به توسعه پرورش آن ها اقدام کرد. البته با اینکه ماهیان گرمابی در این شهرستان پرورش داده نمی شود اما در صورت وجود سرمایه، قابلیت پرورش آن ها نیز وجود دارد.[10]

 

· باغداری

در یک نگاه کلی می توان گفت نقش کشاورزی و به خصوص باغبانی در کاهش فقر بسیار چشمگیرتر از دیگر بخش‌ها بوده و در برقراری الگوی صحیح توسعه شهری مؤثر است و در صورت بی توجهی به این بخش، توسعه شهرنشینی، الگوی متمرکز و ناسالمی به خود می‌گیرد که پیدایش شهرهای بزرگ با هزینه زندگی بسیار بالا مثال بارز آن است. باغداری در شهرستان پلدشت در سطح نسبتا مناسبی انجام می شود و ظرفیت های شهرستان نشان دهنده این مطلب است که می توان نسبت به توسعه تولید این محصولات اقدامات موثری داشت. همچنین مرزی بودن شهرستان پلدشت باعث شده تا افرادی از کشور آذربایجان و خصوصا شهر نخجوان برای خرید محصولات کشاورزی به شهرستان پلدشت سفر کنند و این مطلب نشان دهنده کسب درآمد مناسب از تولید محصولات کشاورزی است.

هندوانه عمده محصول باغی در این شهرستان است و کاشت این محصول در دشت شیبلو شهرستان پلدشت متمرکز شده است. هندوانه تولید شده در این شهرستان معروف است. این هندوانه‌ها خیلی شیرین هستند و زمان رسیدن آن شهریور ماه است. همچنین این محصول به استان آذربایجان شرقی نیز فرستاده می شود.[11] بررسی ها نشان می دهد ظرفیت خوبی برای افزایش تولید این میوه وجود دارد. هندوانه در فصول مربوط به خود از بازارفروش بسیار خوبی برخوردار است و تولید آن با سوددهی خوبی همراه است.

خربزه نیز از دیگر محصولات جالیزی است که در شهرستان پلدشت کاشته می شود. وجود دشت شیبلو بستر مناسبی فراهم آورده تا خربزه در کنار هندوانه جزو محصولات مهم پلدشت باشد. ضمن اینکه برای کاشت آن حتی از شهرهای دیگر نیز به منطقه می آیند.[12] این محصول نیز از بازارفروش خوبی برخوردار است و سرمایه گذاری در زمینه افزایش تولید آن صرفه اقتصادی دارد.

صیفی جاتی همچون خیار و گوجه نیز در فضای آزاد این شهرستان کاشته می شوند که میزان تولید چندان زیادی ندارند اما با توجه به بازدهی مناسب این محصولات در شهرستان، افزایش تولید آن ها مزیت داشته و پیشنهاد می شود. انواع مختلفی از سبزیجات نیز در فضای آزاد در این شهرستان کشت می شود و می توان نسبت به توسعه تولید آن‌ها اقدام کرد.

کشت گلخانه ای محصولات یکی از پیشنهادات شغلی در این حوزه است که در صورت اجرایی شدن، ارزش افزوده بسیار خوبی را برای شهرستان ایجاد خواهد کرد. در حال حاضر گلخانه ای در شهرستان پلدشت وجود ندارد.[13] تولید محصولاتی همچون خیار، گوجه، سبزیجات، گیاهان دارویی و پرورش گل و گیاه زینتی از جمله پیشنهادات شغلی مطرح شده در حوزه احداث گلخانه هستند[14]. البته احداث گلخانه تولید گل های زینتی در اولویت های بعدی مزیت های شغلی این حوزه قرار می گیرد.

قارچ دکمه ای از دیگر محصولاتی است که به صورت صنعتی و سنتی در این شهرستان پرورش می یابد.[15] با توجه به مزایای پرورش قارچ، سرمایه گذاری در این زمینه، صرفه اقتصادی خوبی داشته و پیشنهاد می شود. البته پرورش قارچ صدفی نیز در شهرستان مزیت دارد اما با توجه به اینکه بازارمصرف چندانی داخل شهرستان ندارد[16]، تولید آن در اولویت های بعدی مزیت های شغلی این حوزه قرار می گیرد.

 لازم به ذکر است در صورت عدم تامین بازارفروش این محصول در داخل شهرستان، می توان نسبت به ارسال آن به خارج از شهرستان اقدام کرد. البته باید توجه داشت که قارچ از جمله محصولاتی است که در مدت زمان کوتاهی خراب می شود و در زمینه ارسال آن، این نکته را نیز باید در نظر داشت. به صورت کلی میزان مصرف قارچ در سال های اخیر رشد خوبی داشته و سرانه مصرف بالا رفته است. مشتری داشتن این محصول از یک سو و غنی از پروتئین و ویتامین بودن آن از سوی دیگر، باعث شده که جایگزین مناسبی برای گوشت باشد. در برخی از شهرها و روستاها به دلیل عدم آشنایی با فواید قارچ، میزان مصرف این محصول پایین است که می توان با تبلیغ و معرفی این محصول، میزان مصرف را بالاتر برد. همچنین پرورش قارچ از شغل هایی است که می توان با سرمایه اولیه کم و محیط کوچک شروع کرد. یک دوره کامل پرورش قارچ 60 روز طول می کشد که قابلیت کاهش به 35 روز را دارد.

سیب، زردآلو، شلیل، هلو و آلبالو از جمله میوه هایی هستند که به میزان کمی در این شهرستان تولید می شوند. اما با توجه به سازگاری این محصولات با شرایط اقلیم شهرستان، می توان نسبت به توسعه تولید آن ها اقدام کرد. لازم به ذکر است توسعه تولید آلبالو، هلو و شلیل در اولویت های بعدی مزیت های شغلی این حوزه قرار می گیرد.

توت درختی از دیگر محصولاتی است که قابلیت تولید آن در شهرستان وجود دارد. درواقع شرایط مناسب شهرستان پلدشت و وجود آب کافی بستر مناسبی برای رشد درختان توت فراهم کرده است.[17]

در شهرستان پلدشت میوه های خشکی همچون گردو، بادام و پسته[18] نیز به میزان کم تولید می شوند که با توجه به درآمدزا بودن و جوابگو بودن تولید این محصولات در شهرستان پلدشت، سرمایه گذاری در زمینه توسعه تولید آن ها پیشنهاد می شود. لازم به ذکر است در این میان کاشت پسته سازگاری کمتری با شرایط اقیمی شهرستان دارد و در اولویت های بعدی مزیت های شغلی قرار می گیرد، همچنین تولید بادام نسبت به گردو از مزیت پایین تری برخوردار است. گردو، درختی چندساله و مقاوم است که پس از رشد کامل، هر درخت تا 18 کیلوگرم تولید محصول خواهد داشت. محصول نهایی قیمت بالایی دارد که هم در داخل کشور طرفداران زیادی داشته و هم قابلیت بالای صادرات دارد. در صورت احداث باغ گردو، تا سال های سال نیاز به سرمایه گذاری و کشت دوباره وجود ندارد؛ زیرا درخت گردو دارای عمر طولانی است و تا ده ها سال قابلیت برداشت دارد. میوه گردو هم جزء معدود میوه هایی است که هیچ گونه نیازی به هزینه انبار در سردخانه ندارد و به دلیل ماندگاری طولانی، می تواند چند ماه و حتی چند سال مورد مصرف قرار گیرد. در ضمن چوب درخت گردو هم برای منبت کاری، خراطی و کنده کاری، ساخت مجسمه و اشیاء دکوری، ساخت آلات موسیقی و همچنین در دکوراسیون داخلی منزل و ساخت روکش های چوب بسیار پرکاربرد است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت بوده و مقاومت مناسبی در برابر فشار، خمش، رطوبت و کشش دارد. از درخت بادام نیز به‌عنوان یک درخت مقاوم در برابر خشکی یاد می‌شود و در شرایطی که بی‌آبی وجود دارد، درخت  بادام میوه خوبی می‌دهد و همچنین ازلحاظ شرایط کاشت در زمین‌های آهکی هم تا حد زیادی مقاومت دارد. اصولا درخت پسته از ۷ تا ۹ سال پس از کاشت نهال و پیوند، شروع به دادن محصول می‌نماید. کسانی که قصد احداث باغ پسته را دارند برای داشتن سود اقتصادی باید کمی صبور باشند. بهترین خاک برای کاشت درخت پسته، خاک رسی یا شنی است. کیفیت آب مصرفی برای آبیاری درخت پسته به گونه ای است که در کاشت سایر محصولات کشاورزی با آن آب غیر ممکن یا غیر اقتصادی است. آگاهی از اقلیم و آب و هوای مناسب برای درخت پسته یک امر حیاتی قبل از احداث باغ است. شرایط مناسب آب و هوایی برای کاشت نهال پسته اقلیم گرم و خشک در تابستان (گرمای سوزان نباشد) و زمستان سرد و معتدل است. انتخاب پایه مناسب نکته دیگری است که لازم است درنظر گرفته شود. یک پایه پسته قوی و ایده آل باید نسبت به بیماری های مختلف مقاوم و دارای رشد بالایی باشد، همچنین مقاومت و سازگاری زیادی در برابر کم آبی و شوری داشته باشد. محصول پسته به لحاظ اهمیتی که اندام های مختلف گونه های متعدد درختان پسته از نظر خوراکی و صنعتی دارد همواره حائز اهمیت فراوانی بوده و انسان از میوه، پوست، هسته، برگ، ساقه و حتی صمغ آن نیز استفاده می برده است.

انار از دیگر میوه هایی است که شهرستان پلدشت شرایط تولید آن را دارد و با ایجاد سازوکارهای لازم و حمایت کارشناسان کشاورزی می‌توان اقدامات موثری نسبت به تولید آن انجام داد.[19] مصرف انار در سال های اخیر افزایش یافته است. خواص این میوه و ابعاد مختلف محصولی آن از دلایل افزایش مصرف است. از انار در تولید داروهای تقویتی و صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. مصرف رب و آب انار نیز از گذشته رواج داشته و در سال های اخیر به اشکال متنوع و بهتری انجام می شود. نهال انار حداقل سه سال نیاز به رشد دارد و از سال چهارم به بعد شروع به باردهی می کند. درخت انار در مقابل کم آبی مقاوم است اما میزان و نوع آب در کیفیت و کمیت میوه آن تاثیر مهمی دارد.ایران نخستین صادر کننده انار بوده و ارزش غذایی و خواص انار باعث شده اروپایی ها به آن علاقه نشان دهند. کاشت انار فعالیتی درآمدزا است که با ارزیابی نیاز بازار، به روز رسانی فرآیند بسته بندی و جابجایی و ... می توان درآمد آن را افزایش داد.

گل‌محمدی از جمله محصولاتی است که در سطح شهرستان تولید می‌شود و گسترش کاشت آن مزیت دارد. گل محمدی، گیاهی مقاوم به کم آبی، آفات و امراض است، که علاوه بر خواص درمانی، دارای مزیت‌های اقتصادی فراوانی مانند ارزش صادراتی، جذب گردشگر و اشتغال زایی است. غنچه خشک، مایع گلاب، روغن و اسانس، فرآورده‌های برگرفته از گل محمدی است که علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی، قابلیت صادرات به کلیه کشورهای جهان را دارا است.

احداث باغ سنجد از دیگر پیشنهادات شغلی در این شهرستان است. سنجد در آب و هوای معتدل کشت می شود و در صنایع دارویی، غذایی، عطرسازی و چوب کاربرد دارد. البته درخت سنجد، درختی مقاوم در برابر سرمازدگی، کم آبی، آفت و بیماری هاست. بهترین روش مصرف این محصول به صورت تازه خوری و یا آسیاب کردن آن با هسته و سپس مخلوط کردن با شیر است که خاصیت دارویی آن افزایش می یابد. با توجه به سازگاری اقلیم شهرستان با کاشت سنجد و وجود مصارف متعدد، احداث باغ های بیشتر در این زمینه پیشنهاد می شود.

 

· صنایع تبدیلی و تکمیلی

با وجود تنوع تولید محصولات کشاورزی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که سالانه مقداری از آن در مراحل کاشت، داشت و برداشت به ضایعات تبدیل می‌شوند. از سوی دیگر برداشت و یا تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در یک بازه زمانی مشخصی رخ می‌دهد؛ اما مصرف آن‌ها در طی سال صورت می‌پذیرد. لذا صنایع تبدیلی می‌تواند زمان استفاده را افزایش دهد و از میزان ضایعات آن بکاهد. همچنین گسترش این صنایع موجب اشتغال‌زایی، ایجاد درآمد و جلوگیری از اتلاف و ضایع شدن محصولات می‌گردد. در شهرستان پلدشت فعالیت هایی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی صورت گرفته است، اما بررسی ها نشان می دهد پتانسیل های خوبی برای احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی جدید، وجود دارد.

با توجه به تعداد دام های شهرستان، وجود کشتارگاهی جهت کشتار آن ها لازم به نظر می رسد. البته در حال حاضر کشتارگاهی بین منطقه ماکو و شوط وجود داردکه دام های شهرستان به آن جا برای کشتار می رود، اما بررسی ها نشان می دهد آن کشتارگاه جهت رفع نیاز شهرستان پلدشت کافی نیست، بنابراین احداث کشتارگاه صنعتی دام از جمله مزیت های شغلی شهرستان محسوب می شود.[20] کشتارگاه‌های صنعتی نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارند؛ به دلیل اینکه ضایعات حاصل از کشتار دام نظیر خون و اجزای گوشتی غیر قابل مصرف، در محل تبدیل ضایعات به پودرگوشت که خوراک دام است، تبدیل می شود که علاوه بر قرار گرفتن مجدد در چرخه اقتصادی از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری به عمل می آید. فاضلاب حاصل از کشتار در تصفیه خانه های مجهز تصفیه شده و پساب حاصله به مصرف کشاورزی می رسد. البته لازم به ذکر است که در کشتارگاه ها باید فضای مناسب برای کشتار دام سبک و سنگین به صورت همزمان وجود داشته باشد و همچنین باید آب مورد نیاز در زمان کشتار نیز تامین شده و تجهیزات و امکانات لازم برای رعایت مسائل بهداشتی و زیست محیطی فراهم شود.

فرآوری پوست دام از دیگر فعالیت هایی است که انجام آن در شهرستان مزیت دارد و پیشنهاد می شود. در واقع در این شهرستان میزان زیادی پوست دام تولید می شود،[21] همچنین در صورت احداث کشتارگاه صنعتی دام، میزان تولید پوست دام افزایش می یابد. فراوری پوست دام شامل استفاده از پوست گاو در صنعت چرم دوزی  و همچنین استفاده از پشم و کرک گوسفند و بز در صنعت ریسندگی، ضمن ایجاد درآمد مناسب برای سرمایه گذار، سود خوبی هم نصیب دامدار می‌کند. لازم به ذکر است در صورت نبود بازارفروش کافی برای محصولات تولیدی در شهرستان، می توان آن ها را به سایر شهرستان ها ارسال کرد.

در شهرستان پلدشت خوشبختانه کشتارگاهی جهت کشتار طیور وجود دارد اما با توجه به بررسی های انجام شده و میزان تولید طیور، احداث کشتارگاه دیگری برای این کار لازم است.[22] فرد سرمایه‌گذار با احداث کشتارگاه صنعتی و خرید طیور، سود اقتصادی خوبی کسب می‌کند. احداث کشتارگاه به لحاظ رعایت موارد بهداشتی، اشتغالزایی، کاهش آلودگی محیطی زیست، بالابردن ظرفیت تولید و... در هرمنطقه ای که تعداد طیور پرورشی زیادی دارد و ذبح آن ها به صورت سنتی انجام می شود، لازم است.

برای نگهداری محصولات کشاورزی در شهرستان پلدشت، سردخانه وجود دارد اما با توجه به میزان تولیدات شهرستان، احداث واحدی دیگر در این زمینه لازم است.[23] از مهمترین مزایای استفاده از سردخانه، می توان به جلوگیری از فساد محصول اشاره کرد. روند انواع فسادها از قبیل فساد فیزیکی، فساد شیمیایی یا تغییر رنگ محصول، فساد ناشی از وجود میکروارگانیسم ها و غیره با نگهداری در سردخانه ها به شدت کند شده و حفظ کیفیت محصول در زمان طولانی تر حاصل می گردد. از دیگر مزایای با اهمیت احداث سردخانه ، کنترل قیمت بازار است. ذخیره کردن محصولات کشاورزی در سردخانه موجب می شود در ماه هایی که مصرف محصول بسیار است و فصل برداشت آن محصول خاص نیست، بازار با کمبود مواجه نشده و حباب قیمت ایجاد نگردد. در واقع با ساخت سردخانه، تعادلی در عرضه و تقاضا ایجاد می گردد و موجب خواهد شد از افزایش بی رویه قیمت که به ضرر مصرف کننده است و از کاهش بیش از حد آن که به ضرر کشاورزان است جلوگیری به عمل آید؛ بنابراین نقش سردخانه های محصولات کشاورزی به عنوان حد واسط بازار و کشاورزان در این بین بسیار پر رنگ و حیاتی است.

یکی از دیگر از پیشنهاداتی که در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان پلدشت می توان مطرح کرد، بسته بندی ماهی است. احداث واحدی صنعتی در زمینه بسته بندی ماهی‌های پرورشی و ماهی های صید شده از رود ارس، صرفه اقتصادی خوبی خواهد داشت. استفاده از گوشت ماهي و ساير آبزيان به عنوان يك منبع غذايي مهم و با ارزش مي‌تواند در تامين سلامت جامعه نقش بسزايي ايفا نمايد چرا كه چربي موجود در گوشت آبزيان داراي كلسترول غير مضر است. اما اين مواد غذايي بسيار حساس و سريع الفساد است كه حفظ كيفيت آن از مرحله تولید تا مصرف از اهميت بالايي برخوردار است، لذا صنعت مربوط به بسته بندی اين محصول مي‌تواند در ارتقاي كيفيت و در نتيجه ترغيب مصرف‌كنندگان به استفاده از اين فرآورده مهم مؤثر باشد.

بسته بندی گوشت از دیگر فعالیت هایی است که می توان در زمینه انجام آن سرمایه گذاری کرد. یکی از روش‌های تازه ماندن گوشت، بسته‌بندی مناسب است. بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که گوشت را در مقابل نفوذ طعم، بو، رنگ و سایر عوامل خارجی محافظت کرده و از خشک شدن و تبخیر سطحی جلوگیری کند. همچنین بسته بندی باید خواص حسی و ظاهری و سایر ویژگی‌های گوشت را حفظ و همچنین گوشت را در برابر آلودگی های میکروبی و سایر آلودگی ها نگهداری کند. بسته بندی مرغ توسط مرغداری در شهرستان پلدشت انجام می شود و توسعه این فعالیت دارای مزیت به نظر نمی رسد.[24]

با توجه به انجام حرفه زنبورداری در این شهرستان می توان گفت انجام فعالیت هایی همچون بسته بندی عسل و تولید موم و کندوی زنبور عسل از جمله پیشنهادات شغلی در این حوزه است که مزیت دارد.[25]

با در نظر گرفتن میزان تولید محصولات کشاورزی در شهرستان، انجام سورتینگ و بسته بندی محصولات در این منطقه مزیت اقتصادی داشته و پیشنهاد می شود.[26] لازم به ذکر است این فعالیت در حال حاضر در شهرستان پلدشت انجام نمی شود. هدف از سورتینگ محصولات، دسته بندی و درجه بندی آن ها بر اساس سایز و کیفیت است؛ به طوری که بتوان محصول نهایی را به صورت یک دست و یک اندازه در بسته بندی های مختلف در بازار ارائه نمود و مشتری نهایی در طول زمان از یکنواختی خرید خود با برند مورد نظر مطمئن باشد. بسته بندی نهایی محصولات کشاورزی پس از عملیات سورتینگ به منظور جابجایی آسان و همچنین حفاظت از محصول نهایی سورتینگ شده صورت می گیرد. از ویژگی های بسته بندی مناسب محصول، می‌توان به عدم استفاده از مواد مضر و شیمیایی در ساختار بسته بندی، سهولت فریز کردن و نگهداری در سردخانه، قابلیت حمل و نقل مناسب، پاسخگویی به نیازهای نهایی بازار به طوری که در وزن ها و بسته های مختلف، همه سلیقه ها را در بر بگیرد، استحکام فیزیکی مناسب بسته بندی به خصوص در صورت سورتینگ صادراتی محصولات ، پالت سازی و جایگذاری صحیح کارتن ها درون پالت است. همچنین بسته بندی باید به گونه ای باشد که درون بسته و محصول سورتینگ شده کاملا مشخص باشد.

باتوجه به رونق دامداری در شهرستان، تولید پرس یونجه از دیگر فعالیت هایی است که در پلدشت با استقبال بسیاری روبه روشده‌است[27] و می‌توان برای افزایش فعالیت در این زمینه اقدام کرد.

تولید زغال فشرده از دیگر پیشنهادات شغلی در این حوزه می‌باشد که از صرفه اقتصادی خوبی برخوردار است. یکی از پرمصرف ترین سوخت های جهان، زغال است، ولی آلودگی هوا و آلودگی محیطی را به همراه دارد. زغال ها اگر در مجاورت اکسیژن آتش بگیرند دود فراوانی تولید می کنند ولی اگر اکسیژن از آن ها حذف شود بدون هیچ دودی می سوزند. زغال فشرده بهترین و مناسب ترین جایگزین برای زغال های طبیعی هستند چون هم توجیه اقتصادی دارند و هم برای طبیعت و سلامتی انسان ها مضر نیستند. زغال فشرده برعکس زغال های طبیعی از چوب درخت به وجود نمی آید و همین امر باعث می شود که درختان کمتری قطع شود.

با توجه به تولید انبوه غلاتی همچون گندم و جو در شهرستان، بسته بندی غلات از جمله کسب و کارهایی است که انجام آن در شهرستان مزیت دارد و پیشنهاد می گردد. بسته بندی بلغور گندم و جو نیز از دیگر پیشنهادات شغلی در این حوزه است.[28]

لازم به ذکر است در صورت دقت نکردن به بازارفروش و ظرفیت شهرستان، تمام مشاغلی که در این حوزه نام برده شد با مشکل اشباع روبه رو خواهند شد. بنابراین در نظر گرفتن نیاز و ظرفیت شهرستان و همچنین بازارفروش در شهرستان های اطراف در زمینه راه انداری این مشاغل مهم است.

 

· طیور

پرورش طیور یکی از مشاغل سخت و پرکاری است که به دلیل نیاز جامعه به منابع غذایی، از اهمیت بالایی برخوردار است و سود سرشاری دارد. مرغ از جمله طیوری است که توجه خوبی به پرورش آن در شهرستان شده است. در این شهرستان مرغداری هایی وجود دارند که اکثرا به پرورش مرغ گوشتی می پردازند و طبق بررسی های انجام شده، پرورش مرغ گوشتی در این شهرستان اشباع شده و پیشنهاد نمی شود.[29] البته ظرفیت برای پرورش مرغ تخم گذار وجود دارد و می توان در این زمینه سرمایه گذاری کرد. پرورش مرغ تخمگذار علاوه براینکه به تامین منابع غذایی طبیعی و رونق تولید کمک می کند نقش به‌سزایی در امر اشتغالزایی، بهبود وضع اقتصادی و خودکفایی در تولید محصول ارگانیک و طبیعی ایفا می‌کند. در صورتی که شخص بخواهد مشغول به پرورش مرغ تخم‌گذار به صورت محدود شود نیاز به تکنولوژی پرهزینه‌ای ندارد و با بهره گیری از امکانات کم و موجود در روستا یا محل زندگی خود می تواند شرایط اجرای طرح را فراهم کند. پرورش مرغ تخم‌گذار حتی به صورت صنعتی و با تمام تجهیزات مدرن می‌تواند در صورت پیدا کردن بازار مناسب، سالیانه حدود 20 تا 30 درصد سودآوری داشته باشد که رقم مناسبی است. همچنین پیدا کردن بازار فروش با حاشیه سود بالا از امور مهم درمورد این کسب و کار است که با تبلیغات مناسب مخصوصا در فضای مجازی امکان پذیر است.

جوجه کشی (مانند جوجه کشی از مرغ) از دیگر فعالیت هایی است که می توان در زمینه انجام آن سرمایه گذاری کرد.[30] البته این فعالیت در حال حاضر نیز به صورت خانگی انجام می شود اما قابلیت انجام آن به صورت صنعتی وجود دارد.

بوقلمون و شترمرغ از دیگر طیوری هستند که قابلیت پرورش آن ها در شهرستان پلدشت وجود دارد.[31] البته در این بین فقط بوقلمون در حال حاضر پرورش می یابد. گوشت بوقلمون دارای خواص غذائي ويژه ای است و محدوديت مصرف خاصي نيز ندارد؛ بنابراین مي تواند جايگزين مناسبی براي گوشت قرمز علی الخصوص در بيمارانی که مصرف گوشت قرمز برای آنها با محدوديت هایی همراه است، مطرح گردد. از ديگر امتيازات گوشت بوقلمون وجود هر دو نوع گوشت سفيد و قرمز در يک لاشه است. گوشت سفيد 65 درصد و گوشت قرمز 35 درصد وزن يک لاشه 8 کيلوئي را تشکيل مي دهد. تولید بوقلمون گوشتی به دلیل به صرفه بودن تولید، در دسترس بودن نهاده‌های مصرفی بوقلمون، نیاز بازار داخلی و نیز امکان انجام صادرات به کشورهای منطقه حائز اهمیت است. شترمرغ در گروه پرندگان طبقه بندی شده و گوشت آن جزء گوشت‌های قرمز محسوب می‌شود که نسبت به دیگر گوشت‌های قرمز کم چرب‌تر و سالم‌تر است به طوری که ۹۰ درصد آن قابلیت هضم داشته و بعد از گوشت ماهی در رتبه دوم قرار دارد. پوست این پرنده از بهترین نوع چرم بوده، مقاومتش3 برابر چرم گاو  است، ظرافت خاصی دارد و در تولید کیف و کفش با قیمت بالا به کار می رود. علاوه بر آن، از پر و تخم شترمرغ، ناخن و قرنیه چشم آن برای مصارف صنعتی، دارویی، زینتی و نیز تولید نخ بخیه استفاده می شود. همچنین با استفاده از پوکه تخم این پرنده در زمینه صنایع دستی و  خلق آثار هنری، می توان اشتغال زایی کرد.

 

· خدمات

تنوع در حوزه مشاغل خدماتی بسیار زیاد است و حرفه های زیادی را در برمی گیرد که میزان سودآوری حرفه ها با توجه به نیاز و ظرفیت منطقه با یکدیگر تفاوت هایی دارد. برای مثال گردشگری از فعالیت هایی است که با سودآوری بسیاری همراه است. پلدشت از نظر جاذبه های طبیعی در جایگاه مناسبی قرار دارد. برای نمونه رود زنگبار از مرکز شهر می‌گذرد و به ارس می‌ریزد. این موقعیت باعث شده تا شهر از زیبایی ها و طراوت منحصر به فردی برخوردار شود.  یکی دیگر از جلوه های موجود،  قرار گرفتن پلدشت در کنار رود ارس است. حاشیه رود ارس، پوشیده از جنگل است که زیبایی خاصی به این محیط بخشیده است. بازارچه مرزی پلدشت (بازارچه صنم بلاغی)، روستاهای ساری سو، بهلول آباد و قلعه جوق، کوه های گچه داغ، کلیسای آبادی قزل وانک، سد ارس و بقعه عرب لو از دیگر مناطق گردشگری این شهرستان هستند که هرساله گردشگرانی را به سوی خود جذب می کنند. با توجه به ظرفیت های خوب شهرستان پلدشت جهت سرمایه گذاری در زمینه گردشگری، فعالیت های مناسبی در رابطه با صنعت گردشگری آن انجام شده است اما همچنان جای کار در این زمینه وجود دارد. کمپ ارس مرکزی تفریحی-گردشگری است که در 35 کیلومتری جاده پلدشت به جلفا واقع شده است و از جمله مکان های گردشگری شهرستان پلدشت محسوب می شود، با اینکه در این منطقه رستوران وجود دارد اما بررسی ها نشان می دهد ایجاد رستوران های بومی در این منطقه بازهم از ظرفیت خوبی برخوردار است. رستوران‌های بومی، مکان‌هایی با فضای سنتی و متناسب با آداب ‌و ‌رسوم هر منطقه است که در آن‌ها بیشتر به‌جای استفاده از میز و صندلی‌های مدرن از تخت یا سایر وسایل سنتی استفاده می‌شود و علاوه بر سرو غذاهای محلی، ترشیجات خانگی، نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه نیز داده می‌شود. رستوران‌ها جزء مهم‌ترین نمادهای فرهنگی محسوب می‌شوند و می تواند در خانه های قدیمی موجود در هر منطقه اجرا شود. بسیاری از گردشگران و توریست های غذایی برای امتحان کردن غذاهای مختلف به سفر می روند و این مسئله برای مناطق مختلف قابل استفاده و بهره برداری است؛ بنابراین ایجاد رستوران بومی نیز از کسب و کار های زود بازده است؛ زیرا هم تمایل مردم به سمت سرو غذا های محلی بیشتر شده و هم معاملات این کسب و کار به صورت نقدی انجام می‌شود.

همچنین ایجاد اقامتگاه های بومگردی نیز از دیگر فعالیت هایی است که می توان در این حوزه انجام داد. اقامتگاه بوم گردی فرصت مناسبی است تا گردشگران ضمن گردشگری در هر منطقه و بازدید از جاذبه های توریستی، حس ایرانی زیستن به سبک سنتی را تجربه کنند. همچنین طبخ غذاهای محلی در برخی اقامتگاه ها، مصداق دیگری از مهمان نوازی ایرانی است.

جوانان شهرستان علاقه مندند تا در بازار گمرک شهرستان، مغازه ای برای فروش پوشاک، خوار و بار و... احداث کنند[32] و از آن‌جایی که مردم کشور آذربایجان به این منطقه می آیند، انجام این شغل به عنوان یکی از مشاغل درآمدزا در این شهرستان پیشنهاد می شود.

با توجه به اینکه شهرستان پلدشت شهربازی ندارد، سرمایه گذاری در زمینه ایجاد یک شهربازی نه چندان بزرگ مقرون به صرفه است و پیشنهاد می گردد. جذب گردشگر برای شهرستان، ایجاد درآمد بسیار خوب برای سرمایه گذاران، ایجاد فرصت شغلی و ایجاد محیطی شاد و پرانرژی برای کودکان و بزرگسالان از جمله مزایای تاسیس شهربازی هستند.

 

· صنعت

مشاغل صنعتی از مهم ترین عوامل توسعه اقتصادی کشور است. اما در کشور ما آن گونه که باید به آن توجه نشده است و لازم است از پتانسیل های هر شهرستان در این حوزه برای پیشرفت اقتصادی کشور استفاده شود. در شهرستان پلدشت نیز در این رابطه، کوتاهی بسیاری شده است در صورتی که ظرفیت برای احداث برخی واحدهای صنعتی وجود دارد.

شهرستان پلدشت چشمه‌های زیادی دارد و اما در این شهرستان تا به حال برای تولید آب معدنی، اقدامی صورت نگرفته است، در صورتی که برای انجام این کار ظرفیت زیادی وجود دارد. [33] بنابراین احداث واحدی صنعتی جهت تولید آب معدنی از دیگر پیشنهادات شغلی در این حوزه است.

تولید پوشاک از جمله پیشنهادات شغلی در حوزه صنعت این شهرستان است. در این شهرستان می توان در زمینه تولید انواع پوشاک مانند مانتو، چادر، پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه و لباس مجلسی فعالیت کرد. در حال حاضر تنها یک یا دو کارگاه خانگی در زمینه تولید پوشاک در این شهرستان وجود دارد.[34]

تولید مصنوعات چوبی مانند جعبه کادوئی نیز در صورت آموزش های کافی و بازاریابی در این زمینه، قابلیت انجام دارد و پیشنهاد می گردد.[35]

 

· صنایع دستی

صنايع دستي به آن گروه از صنايعي گفته مي شود كه مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسي دارد و يا اينكه تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فراورده هاي آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگاه هاي قومي ساخته و پرداخته مي شود. صنايع دستي بازتابي از تاريخ تمدن هر ملت و قومي است و مي تواند انتشار مؤثري براي فرهنگ و سنن مناطق مختلف باشد. متاسفانه در شهرستان پلدشت فعالیت گسترده ای در زمینه تولید صنایع دستی انجام نمی شود اما با توجه به پتانسیل های شهرستان در این حوزه می توان فعالیت های موثرتری انجام داد. قالی بافی از جمله فعالیت هایی است که در شهرستان پلدشت انجام می شود. البته این صنعت دستی در گذشته بیشتر مورد حمایت واقع می شد و امروزه به دلیل به وجود آمدن شغل های کاذب، مقداری از رونق آن کم شده است.[36] اما همچنان ظرفیت مناسبی برای توسعه این فعالیت در شهرستان وجود دارد. البته بازاریابی صحیح از شروط موفقیت در زمینه تولید قالی و دیگر صنایع دستی در این شهرستان است. قالی بافی از مشاغل خانگی پردرآمدی است که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند. از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد. همچنین با تولید فرش با کیفیت می توان به صادرات در این زمینه فکر کرد. این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

دوزندگی لباس های محلی از دیگر فعالیت هایی است که در شهرستان پلدشت از آن استقبال می شود. بنابراین سرمایه گذاری در این زمینه از جمله پیشنهادات شغلی است که درآمدزایی مناسبی به همراه دارد. گلیم بافی و نمدمالی از دیگر صنایع دستی هستند که قابلیت انجام در این شهرستان را دارند. افردا باتجربه زیادی در این زمینه در شهرستان پلدشت وجود دارند که در صورت حمایت های لازم می توانند تولیدات و اشتغال خوبی را رقم بزنند. نساجی سنتی (جاجیم، شال، ترمه و...) از جمله فعالیت هایی است که معمولا توسط عشایر این شهرستان انجام می شود. درواقع عشایر منطقه به جهت کوچ‌های ییلاقی معمولا در این زمینه فعالیت دارند ولی این صنعت دستی برای بیشتر مردم شناخته شده نیست.[37] لازم به ذکر است این مشاغل در حال حاضر در این شهرستان انجام نمی شود و با بازاریابی و تبلیغ محصول می‌توان در این زمینه‌ها فعالیت کرد.

ظروف مسی از دیگر صنایع دستی است که می توان در شهرستان تولید کرد. این ظروف بازارفروش خوبی در شهرستان پلدشت دارند اما متاسفانه تولید نمی شوند؛ بنابراین فعالیت در این زمینه سوددهی خوبی خواهد داشت.

کشاورزی

صنایع

خدمات

ردیف

دامداری

زراعت

شیلات

باغداری

طیور

صنایع غذایی

صنایع تبدیلی و تکمیلی

صنعت

صنایع دستی

خدمات

1

پرورش گوسفند ماکویی

(1)

کشت گندم

(1)

پرورش ماهی قزل آلا

(1)

احداث گلخانه تولید گوجه و خیار

(1)

پرورش مرغ تخم گذار

(1)

تولید کیک، کلوچه و بیسکوییت

(1)

احداث کشتارگاه دام

(1)

تولید پوشاک

(1)

قالی بافی

(1)

احداث رستوران بومی

(1)

2

پرورش گاو

دورگه هلشتاین

(2)

کشت جو

(1)

پرورش ماهی گرمابی

(2)

احداث گلخانه تولید گیاهان دارویی

(1)

تولید جوجه

(1)

تولید ماکارونی

(1)

احداث کشتارگاه طیور

(2)

تولید آب معدنی

(1)

گلیم بافی

(2)

احداث اقامتگاه بومگردی

(1)

3

پرورش بز سانن

(2)

کشت گیاهان دارویی

(1)

کاشت هندوانه

(1)

پرورش شترمرغ

(2)

تولید آرد

(1)

احداث سردخانه

(2)

تولید مصنوعات چوبی

(2)

نمدمالی

(2)

احداث مغازه در بازار گمرک

(2)

4

پرورش گاو سمینتال

(3)

کشت یونجه

(1)

کاشت خربزه

(1)

پرورش بوقلمون

(2)

تولید شیرینی

(1)

فرآوری پوست دام

(2)

دوزندگی لباس های محلی

(2)

احداث شهربازی

(3)

5

پرورش گاو سوئیسی

(3)

کشت کلزا

(2)

کاشت خیار

(1)

روغن کشی از دانه های روغنی

(1)

بسته بندی ماهی

(2)

تولید ظروف مسی

(2)

6

پرورش زنبورعسل

(3)

کشت کنجد

(2)

کاشت گوجه

(1)

فرآوری ماهی

(1)

بسته بندی گوشت قرمز

(3)

نساجی سنتی

(3)

7

پرورش بز بومی

(3)

کشت آفتابگردان

(2)

کاشت سبزی

(1)

تولید نان صنعتی

(2)

تولید پرس یونجه

(3)

8

پروش گاو بومی

(4)

کشت ذرت

(2)

احداث گلخانه پرورش گل های زینتی

(2)

تولید رشته آشی و پلویی

(2)

بسته بندی عسل

(3)

9

کشت چغندرقند

(2)

پرورش قارچ دکمه ای

(2)

فرآوری گیاهان دارویی

(2)

تولید موم و کندوی عسل

(3)

10

کشت شبدر

(3)

احداث باغ سیب

(2)

تولید لبنیات

(2)

سورتینگ و بسته بندی محصولات کشاورزی

(3)

11

کشت سیب زمینی

(3)

احداث باغ زردآلو

(2)

تولید سوسیس و کالباس

(2)

تولید زغال فشرده

(4)

12

کشت پیاز

(3)

احداث باغ گردو

(3)

فرآوری هندوانه

(3)

بسته بندی غلات

(4)

13

کشت نخود

(3)

احداث باغ هلو

(3)

تولید چیپس سیب زمینی

(3)

بسته بندی بلغور

(5)

14

کشت عدس

(3)

احداث باغ شلیل

(3)

فرآوری پیاز

(4)

15

کشت لوبیا

(4)

احداث باغ توت

(3)

فرآوری جو

(4)

16

احداث باغ بادام

(4)

فرآوری و بسته بندی سبزی

(5)

17

احداث باغ آلبالو

(4)

تولید و بسته بندی شیره انگور

(6)

18

احداث باغ انار

(4)

19

احداث باغ سنجد

(4)

20

کاشت گل محمدی

(4)

21

پرورش قارچ صدفی

(5)

22

احداث باغ پسته

(5)

در انتهای تحلیل یک لیست مزیت‌سنجی 55 تایی در جدول زیر ارائه‌شده‌است. این جدول مشاغل فوق را در کنارهم نشان می‌دهد.

 

مشاغل

مزیت

پرورش گوسفند ماکویی

1

پرورش گاودورگه هلشتاین

2

کشت گیاهان دارویی

3

کشت گندم

4

کشت یونجه

5

فرآوری ماهی

6

پرورش بز سانن

7

پرورش گاو سمینتال

8

پرورش گاو سوئیسی

9

تولید کیک، کلوچه و بیسکوییت

10

تولید آرد

11

شیرینی پزی

12

کشت جو

13

کشت کلزا

14

کشت کنجد

15

کشت آفتابگردان

16

کشت ذرت

17

پرورش ماهی قزل آلا

18

روغن کشی از دانه های روغنی

19

تولید ماکارونی

20

پرورش ماهیان گرمابی

21

کشت چغندرقند

22

تولید نان صنعتی

23

احداث گلخانه تولید گوجه و خیار

24

احداث گلخانه تولید گیاهان دارویی

25

احداث کشتارگاه دام

26

پرورش بز بومی

27

زنبورداری

28

کاشت گوجه

29

کاشت خیار

30

کاشت سبزی

31

کاشت هندوانه

32

کاشت خربزه

33

بسته بندی ماهی

34

فرآوری گیاهان دارویی

35

پرورش مرغ تخم گذار

36

تولید جوجه

37

پرورش شترمرغ

38

پرورش بوقلمون

39

احداث اقامتگاه بومگردی

40

تولید آب معدنی

41

تولید پوشاک

42

پرورش گاو بومی

43

تولید لبنیات

44

احداث رستوران بومی

45

تولید سوسیس و کالباس

46

تولید رشته آشی و پلویی

47

احداث کشتارگاه طیور

48

فرآوری هندوانه

49

احداث مغازه در بازار گمرک

50

کشت سیب زمینی

51

کشت پیاز

52

احداث گلخانه تولید گل و گیاه زینتی

53

احداث باغ سیب

54

قالی بافی

55

 

* این فایل با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) تهیه و تدوین شده است.