ایجاد کسب و کار با رونق تولید داروهای گیاهی


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به لزوم علمی کردن تولید داروهای سنتی در کشور گفت: با گسترش صنایع فرآوری گیاهان دارویی برای تولید داروهای سنتی، اشتغالزایی خوبی در این حوزه ایجاد می‌شود.


منوچهر جمالی اظهار داشت: استفاده از داروهای سنتی در قالب طب سنتی در درمان برخی بیماری‌ها جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و با گسترش صنایع مرتبط برای فرآوری گیاهان دارویی جهت تولید داروهای سنتی اشتغالزایی بسیار خوبی در این حوزه ایجاد می‌شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به استفاده از داروهای گیاهی در کشور در قالب طب سنتی که با جدیت نیز در حال پیگیری است لزوم به‌کارگیری روش‌های تخصصی و علمی در تولید این داروها بسیار ضروری است.
نماینده مردم رودبار در مجلس ابراز داشت: با فراگیر شدن استفاده از این داروها، در سال‌های اخیر مراکز علمی و دانشگاهی کشور فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای را در این خصوص شروع کرده و پرورش رزیدنت‌های متخصص در طب سنتی مورد توجه قرار گرفته است.

جمالی تخصصی کردن استفاده از داروهای گیاهی را مهم خواند و بیان داشت: اگر قرار باشد داروهای گیاهی توسط افراد متخصص این رشته و به‌طور کاملاً علمی و درست تجویز و برای درمان برخی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرند قطعاً می‌تواند به نفع جامعه واقع شود.
وی در مورد کاشت انواع گیاهان دارویی در کشور خاطرنشان کرد: کشور ما ظرفیت‌های بسیار زیادی در پرورش انواع گیاهان دارویی در جهان دارد بنابراین حمایت از این صنعت پرمنفعت و کاشت انواع گیاهان دارویی و ایجاد صنایع فرآوری مرتبط بسیار ضروری است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید این نوع داروها علاوه بر ایجاد اشتغال در بخش‌های صنایع تبدیلی، مردم نیز دغدغه خاطر چندانی برای استفاده از این نوع داروها نداشته و با ضرر و خسارت‌های کمتری مواجه می‌شوند.

جمالی با تاکید بر بهره گیری از توان علمی کشور در زمینه تولید داروهای گیاهی افزود: بهره گیری از طب سنتی در درمان بیماری‌ها باید با فرآیندهای علمی و تحت نظارت سیستم وزارت بهداشت انجام شود زیرا ممکن است نه تنها مفید واقع نشود بلکه آسیب رسان نیز باشد.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi