تدوین طرح تولید نئوپان از ضایعات نخل


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بم از تدارک طرح تولید نئوپان از ضایعات درخت خرما و احداث گلخانه هیدروپونیک در واحد متبوعش خبر داد.


حمید سرحدی با تشریح طرح‌های دانش‌بنیان واحد متبوعش اظهار کرد: «یکی از طرح‌های دانش بنیان واحد بم تولید نئوپان از سرشاخه درخت خرما است؛ سرشاخه درخت خرما ضایعات محسوب می‌شود که محیط زیست را آلوده می‌کند و باید به هر نحوی از بین برود.
وی افزود: «طرحی داریم که این سرشاخه را به نئوپان تبدیل کنیم. این طرح 42 هزار مترمکعب ظرفیت تولید دارد و از آنجایی که کل ضایعات سرشاخه درخت خرما در کشور 1.8 میلیون تن است، می‌توان 40 طرح تبدیل ضایعات به نئوپان را راه‌اندازی کرد.
سرحدی افزود: «با توجه به اینکه در شمال کشور درخت را قطع می‌‌کنند تا نئوپان تولید کنند، این طرح می‌‌تواند از تخریب جنگل‌ها و مراتع جلوگیری کند؛ اکنون 38 میلیارد تومان اعتبار از سوی کارگروه اشتغال استانداری استان برای این طرح تصویب و طرح به بانک کشاورزی رستم‌آباد معرفی شده است.»
به گفته رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بم در صورت اخذ مجوز از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، راه‌اندازی و تولید محصول نهایی یک سال به طول می‌انجامد.
این مسئول گفت: «یکی دیگر از طرح‌های دانش بنیان واحد بم احداث گلخانه هیدروپونیک در زمینی به مساحت یک هکتار است که علاوه بر کاربرد تحقیقاتی برای رشته کشاورزی، باعث درآمدزایی و کاهش وابستگی به شهریه می‌شود و امیدواریم ابتدای مهر سال آینده به بهره‌برداری برسد.
وی در تشریح جزئیات این طرح بیان کرد: «گلخانه هیدروپونیک نوعی از گلخانه است که گیاه در خاک کشت نمی‌شود؛ به طور مثال شاخه‌ای از درخت نارگیل را پودر می‌کنند و گیاه را در بستری از این پودر می‌کارند و کود، آب و مواد مغذی به ریشه‌ها پمپ می‌شود؛ در این طرح میزان مصرف آب در یک هکتار 25 مترمکعب است و صرفه‌جویی در مصرف آب، تولید بیشتر و درآمدزایی از مزایای آن می باشد.
عضو هیأت علمی واحد بم ادامه داد: «طرح دیگر ما برای درآمدزایی ایجاد ارزش افزوده از خرما است که بر این اساس می‌خواهیم کلوچه خرما، شکلات خرما و .. که اکثراً محصولات پروبیوتیک محسوب می‌شوند را تولید کنیم؛ تا شش ماه آینده مرحله تحقیقاتی طرح‌های ما به پایان می‌رسد و تجاری‌سازی آن آغاز می‌شود.
 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi