پایان صادرات خاویار خزر در پی آلودگی


نماینده مردم بابلسر و فریدون‌کنار در مجلس، مدعی شد که از دریای خزر به علت آلودگی، خاویار صادر نمی‌شود.


ولی‌الله نانواکناری نماینده بابلسر و فریدون‌کنار در مجلس اظهار داشت: ایران در سال ۱۳۸۴ حدود ۶ هزار تن خاویار از دریای خزر صادر ‌کرده است ولی امروزه هیچ خاویاری از کشور صادر نمی‌شود. عضو مجمع نمایندگان مازندران از انقراض برخی از گونه‌های آبزی خزر چون ماهی کپور و آزاد خبر داد و در همین راستا افزود: این گونه از ماهیان دیگر وجود ندارد و خاویار هم تقریبا به صفر رسیده است البته وضعیت انقراض ماهیان خاویاری تنها مشکل ایران نیست، بلکه مشکل مشترکی است که به همه کشورهای ساحلی خزر مربوط می‌شود.
بیش از دو دهه است که مسئله انقراض نسل ماهیان خاویاری برای کشورهای ساحلی به مشکلی بزرگ تبدیل شده است. نمایندگان ۵ کشور حوزه دریای خزر، ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان در نشستی سه روزه در باکو (سوم آذر/۲۴ نوامبر) صید ماهیان خاویاری را تا سال ۲۰۱۹ ممنوع اعلام کردند. اما ممنوعیت ماهیان خاویاری مشخص نیست تاچه حد بتواند به حفظ نسل این ماهیان کمک کند. چون طبق گفته نماینده مازندرانی مجلس، تولید خاویار در ایران هم تقریبا به صفر رسیده است.
یکی دیگر از مشکلات عمده دریاچه خزر همان‌طور که ولی‌الله نانواکناری نماینده بابلسر و فریدون‌کنارهم به آن اشاره کرد، مشکل انباشت زباله و پسماندهای شهرهای مازندران است. نانواکناری در این رابطه، وضعیت را به برزخ تشبیه می‌کند و می‌گوید: «مشکل پسماندها، مازندرانی که بهشت ایران است را تبدیل به برزخ کرده و این وضعیت برای کل کشور نگران‌کننده است.»به گفته این نماینده مجلس تقریبا در همه شهرهای مازندران به ویژه در بابلسر، فریدون‌کنار، آمل، بابل، ساری، نوشهر و محمودآباد حجم انباشت زباله بسیار بالاست.
 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi