چهار کسب و کار عالی با کمتر از 5 میلیون تومان سرمایه


با سرمایه کم چه کسب و کارهایی می توانیم راه اندازی کنیم؟


بیشتر افراد وقتی صحبت از راه اندازی یک کسب و کار به میان می آید، به دنبال تامین مالی و سرمایه اولیه هستند و اغلب به دلیل نداشتن سرمایه فراوان اولیه، ایده های خود را به آرزو تبدیل می کنند و در دل خود نگه می دارند و حتی آن را بیان نمی کنند. گاهی نیز قضیه برعکس است؛سرمایه ای اندک و زیر 5 میلیون تومان در دست داریم اما ایده ای برای راه اندازی کسب و کار نداریم و فکر می کنیم که با این سرمایه اندک کاری نمی توان انجام داد، اما نمی دانیم که با سرمایه کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان کسب و کاری آغاز کرد و به درآمد رسید.
بله این یک واقعیت است که تمام کسب و کارهایی که اطراف ما شکل گرفته اند، سرمایه های اولیه میلیونی و میلیاردی نداشته اند. قصد داریم در این مطلب درباره تعدادی از کسب و کارهایی صحبت کنیم که با کمتر از 5 میلیون تومان هم می توان آنها را تاسیس کرد.
در یک تقسیم بندی، کسب و کارها براساس قلمرو فعالیت به شش دسته تقسیم می شوند؛ مانند کسب و کارهای الکترونیکی، خانگی، خانوادگی، روستایی، کوچک، متوسط و بزرگ که البته از میان آنها کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ نیاز به سرمایه اولیه بیشتر از 5 میلیون دارند؛ بنابراین در ادامه از موارد دیگر مثال می زنیم.

1)کسب و کارهای اینترنتی
فروش محصولات یا خدمات از طریق اینترنت را «کسب و کار اینترنتی» می گویند. تجهیزات مورد نیاز برای اینگونه کسب و کارها کامپیوتر، اینترنت و یک خط تلفن است که به وسیله آن می توان یک «فروشگاه اینترنتی» راه اندازی کرد.
به طور کلی برای راه اندازی یک سایت، هزینه ای کمتر از 2 میلیون تومان مورد نیاز است. از نمونه های بارز این کسب و کارها می توان به سایت های فروش شارژ کارت، سایت های تبلیغاتی و همچنین سایت های مرجع در حوزه های بازاریابی اشاره کرد.

2)کسب و کارهای خانگی
هر فعالیتی که در محل سکونت شخص انجام گیرد و با استفاده از وسایل و امکانات منزل راه اندازی شود، «کسب و کار خانگی» نامیده می شود؛ مشاغلی نظیر: «کارگاه تولید شمع تزیینی»، «بسته بندی مواد و فروش به سوپرمارکت های محله؛ یعنی خرید حبوبات به صورت فله و پاک کردن و بسته بندی و در نهایت فروش آنها»، «پرورش قارچ»، «ورمی کمپوست» و «تهیه غذاهای خانگی». تعداد بی شماری از کسب و کارهای بزرگ و موفق امروزی را می توان نام برد که از کسب و کارهای خانگی با سرمایه اندک آغاز کرده اند.

3) کسب و کارهای خانوادگی
کسب و کارهایی که افراد یک خانواده و خویشاوندان راه اندازی می کنند. در این گونه کسب و کارها می توان سرمایه چند خانواده در فامیل را جمع آوری کرد و یک کسب و کار کوچک همانند کسب و کارهای خانگی در قالب یک کارگاه کوچک به راه انداخت؛ نمونه موفق اینگونه کسب و کارها را می توان در شهرهایی چون قم و اصفهان و در تولیدی های گز و سوهان مشاهده کرد.

4)کسب و کارهای روستایی
آن دسته از مشاغل نوپا که در روستاها با هزینه های بسیار کم و منابع طبیعی زیاد قابل راه اندازی هستند که از آن جمله می توان به «پرورش گیاهان تزیینی»، «پرورش انواع حیوانات خانگی و پرندگان زینتی» و «گیاهان دارویی» اشاره کرد.

اینها واقعیت های اطراف ما هستند که اغلب، آنها را نادیده می گیریم؛ به علاوه مزایای خاصی برای کسب و کارهای اینچنینی وجود دارد که از آن جمله می توان به زودبازده بودن آنها، حمایت دولت و صندوق های کارآفرینی و حتی برخی از بانک ها و موسسات مالی برای تامین سرمایه اولیه و گسترش این نوع مشاغل اشاره کرد.

نظرات (8)

avatar

حمیدایوبی

چهارشنبه 1 اسفند 1397

سلام بنده نیاز به سرمایه دارم جهت راه اندازی کارگاه تولید سرویس طلا

avatar

مهسا

ﺳﻪشنبه 16 بهمن 1397

سلام یک زمین صدمتری دارم باده میلیون پول دوست دارم یک کار گلخونه ای راه بندازم به نظرتون من چیکار کنم

avatar
پاسخ دهنده:کارشناس میدون
چهارشنبه 22 اسفند 1397

با سلام

برای انجام مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر، درخواستتان را در قسمت مشاوره سایت ثبت کنید

avatar

رهنما

شنبه 8 دی 1397

زمینی در رشت به مساحت ۷هزار متر که ۳هزار متر آن باغ داخل آن ۲هزار متر استخرماهی و اطراف آن انواع درختان میوه و۴هزار متر زمین شالیکاری که ۱۲ساله از آن استفاده نشده دارم اگه کسی دوست داره برای بهره برداری از این زمین باهاش شریک میشم

avatar

سعیدجمال

چهارشنبه 28 آذر 1397

با سلام من حدود سیصد میلیون پول نقد دارم و چند دهنه مغازه دنبال یه ایده خوب میگردم که یه کار در زمینه توزیع یا تولید با ایده خوب و قابل راه اندازی کنم.چون خودم بیست سال سابقه کار و مدیریت دارم و تشخیص میدم کدوم کار میتونه موفق باشه.در هر حال کسی اگه ایده ای داشت یا صاحب شرکتی نیاز به شریک داشت من آمادگی دارم .لطفا تماس بگیرید.

avatar

ای

چهارشنبه 23 آبان 1397

۵۰۰۰۰میلیون نقدینه دارم وامکانت سالن برق گاز آب رادارم به فردی که ایده کسب وکارداشته باشدنباشدنیزدارم

avatar

مقصودپیرفرشی

پنجشنبه 1 شهریور 1397

نظرات وبرنامه هاوتلاشتون برای ازبینبردن بیکاری قابل تحسینه. ولی انقدرمشگلات سرراهت ایجادمیکنند که پشیمون میشی. کنارگودنشستن وماشاالله گفتن کاردرست نمیشه

avatar

حصارکی

چهارشنبه 31 مرداد 1397

با سی میلیون تومان چه کاری میشود کرد

avatar

محمد علی نوروزی

چهارشنبه 31 مرداد 1397

سلام من یک طرح خدماتی برای شهر تهران دارم که این طرح برای اولین بار در ایران اجرایی میشود ونیاز به سرمایه گذار دارم

ثبت نظر جدید

logo-samandehi