کاهش ضایعات کمباین در مزارع گندم استان زنجان


رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از کاهش 1.8 درصدی ضایعات کمباین در مزارع گندم استان زنجان بر اساس پروژه ملی «مستند‌سازی ضایعات گندم خبر داد.


به گزارش «میدون»،  رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اظهار داشت: امسال به منظور رسیدن به برآوردی دقیق از درصد و حجم ریزش‌ها در مزارع گندم در قالب پروژه ملی «مستند‌سازی ضایعات گندم» با همکاری و مشارکت اداره مکانیزاسیون سازمان، مدیریت زراعت و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی، عملا با حضور در مزارع با به کارگیری تجهیزات تخصصی مورد نیاز، ریزش‌های طبیعی قبل از برداشت و ریزش‌های حین برداشت 20 کمباین (سهمیه ابلاغی استان زنجان) اندازه‌گیری شد.

مظفر یوسفی پور از کاهش 1.8 درصدی ضایعات کمباین در مزارع گندم استان زنجان خبر داد و افزود: بر اساس نتایج این پروژه امسال ضایعات کمباین در مزارع استان 3 درصد اندازه‌گیری شد در حالی که این عدد سال گذشته 4.8 درصد برآورد شده بود.

وی با بیان اینکه امسال عملیات برداشت گندم در استان زنجان توسط بیش از 784 دستگاه کمباین بومی و مهاجر انجام گرفت، خاطرنشان کرد: به منظور کنترل ریزش‌ها و به حداقل رساندن ضایعات گندم در روند برداشت، امسال تمهیدات مختلفی در استان به کار گرفته شد به طوری که در این راستا با 6 راننده ماهر قرارداد بسته شد تا با همکاری کارشناسان اکیپ‌های نظارتی از نظر فنی بر عملکرد راننده و کمباین نظارت داشته باشند.

یوسفی پور با اشاره به فعالیت 40 اکیپ کارشناسی طی سال‌جاری در مزارع گندم استان زنجان بیان داشت: این کارشناسان به همراه رانندگان ماهر به طور مستمر در مزارع حضور پیدا کرده و با انجام معاینه فنی کمباین‌ها بر روند برداشت نظارت دقیق و مستمر داشتند.

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین از اضافه شدن 110 دستگاه کمباین نو طی سال‌های اخیر به ناوگان ماشینی استان خبر داد و بکارگیری این تعداد کمباین و نظارت‌های فنی دقیق و مستمر را از عوامل اصلی کاهش ریزش‌های حین برداشت در مزارع گندم استان برشمرد.  

انتهای پیام/

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi