معرفی کسب و کار «پرورش زنبور عسل» در تلوزیون


هفتمین قسمت از برنامه تلوزیونی معرفی کسب و کارهای کوچک به همت گروه اقتصادی شبکه اول سیما و سامانه «میدون»، در قالب برنامه پایش کسب و کار پخش شد.


به گزارش «میدون»، هفتمین قسمت از برنامه تلوزیونی معرفی کسب و کارهای کوچک به همت گروه اقتصادی شبکه اول سیما و سامانه جامع هدایت، آموزش و پشتیبانی کسب و کارهای کوچک «میدون»، در قالب برنامه پایش کسب و کار پخش شد.

در بخش ابتدایی این برنامه که هرهفته به معرفی یک کسب و کار کوچک می پردازد، این هفته کسب و کار «پرورش زنبور عسل» معرفی گردید.

آقای رضا اشرفی کارآفرین و کارشناس سامانه میدون در حوزه کسب و کار «پرورش زنبور عسل» در این برنامه با اشاره به اینکه متوسط تولید هر کلونی زنبور عسل حدود هشت کیلوگرم است، گفت:  با اصلاح ژنتیکی ملکه زنبور عسل می توان میزان تولید را تا سه برابر افزایش داد و از هر کلونی حدود 25 کیلوگرم عسل تولید کرد.

اشرفی درباره تغذیه مناسب برای زنبور عسل گفت: شکر به طور طبیعی برای زنبور ضرر ندارد و با بدن او سازگار است، اما تغذیه با شکر فصل دارد و باید دقت شود که در چه فصل هایی از شکر استفاده شود.

وی در تشریح این موضوع افزود: پرورش دهنده برای تکثیر مجاز به استفاده از شکر می باشد اما برای تولید عسل نباید این کار را انجام دهد زیرا تغذیه زنبور با شکر در این دوره باعث تغییر مواد تشکیل دهنده عسل تولیدی می شود و کیفیت عسل را کاهش می دهد.

اشرفی گفت: خود عسل، اسید آمینه ها، گرده گل و همچنین ترکیبات گیاهی دست ساز از جمله دیگر موادی هستند که می توان در تغذیه زنبور عسل از آنها استفاده کرد.

کارشناس سامانه میدون در حوزه کسب و کار «پرورش زنبور عسل» تصریح کرد: اگر یک زنبور دار علاوه بر تهیه عسل، از سایر مواد جانبی تولیدی توسط زنبور نیز بهره برداری کند می تواند به سود خوبی برسد به طوری که مثلا قیمت یک کیلو نیش زنبور عسل هم اکنون حدود یک میلیارد تومان است.

اشرفی با اشاره به اینکه سود زنبور داری به صورت سالیانه محاسبه می شود، افزود: سود سالیانه این کسب و کار برای یک زنبوردار تقریبا معمولی حدود 400 هزار تومان به ازای هر کلونی است.

وی در پایان گفت: شناخت گل، شناخت زمان گرده افشانی و تنظیم زمان بندی مناسب برای مراحل مختلف پرورش زنبور عسل از جمله مواردی است که در این کسب و کار با دقت باید مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین در ادامه این برنامه، بخش ستاد پیگیری مشکلات کسب و کار پخش شد که در آن مشکلات یک مزرعه پروش کروکدیل در مشهد و یک نانوایی در قم مطرح شد و مسیولین امر با آمدن روی خط این برنامه قول رفع این مشکلات را دادند و مشکل یکی از هم وطنان در زمینه بانکی با عدم پاسخگویی مسیولین بانک مرکزی موتجه گردید.

در بخش پایانی نیز میدون نوآوری پخش شد و در آن ایده های شهربازی معارفی، دستگاه جوجه کشی هوشمند، دستگاه پرکن لوازم آرایشی، زانوبند هوشمند و دستگاه هوشمند تفکیک در مبداء معرفی شدند.

انتهای پیام/

نظرات (2)

avatar

محسن عبداله دخت

شنبه 23 تیر 1397

با سلام و خسته نباشید و همچنین جای تأسف است ،برای انجام و پیشنهاد در رسانه ملی جهت کارهای دشوار آن هم‌در شرایط اقتصادی فعلی که‌میبایست در کوتاهترین مدت چرخه اقتصادی مقاوم به حرکت در بیاید. همین امروز شما میتوانید ظرف کمتر از سه ماه به نوآورانه های تولید و اشتغالی برسید که درآمد داخلی و خارجی داشته باشد. اینکه‌چرا تحصیلکرده های اقتصادی به این موضوع و رشد سریع در جهت اقتصاد مقاومتی توجه نداشته اند و کوته اندیشی کرده اند بسیار نگران کننده و هدر رفتن سرمایه های انسانی و اقتصادیست.

avatar

حسین بردبار

پنجشنبه 21 تیر 1397

با سلام در خصوص پرورش زنبور عسل لطفاً مشخصات و یا نحوه ارتبات یا تولید کننده عسل معرفی شده در برنامه ، بنده را مطلع فرمایید. بنده نیاز به ۱۰۰ کلونی زنبور عسل دارم.

ثبت نظر جدید

logo-samandehi