کسب و کار «پرورش گیاهان دارویی» در تلوزیون


چهارمین قسمت از برنامه تلوزیونی معرفی کسب و کارهای کوچک، به همت سامانه «میدون» و گروه اقتصادی شبکه اول سیما با موضوع معرفی کسب و کار «پرورش گیاهان دارویی» پخش شد.


به گزارش «میدون»، در این قسمت از برنامه پس از پخش موشن معرفی کسب و کار «پرورش گیاهان دارویی»، آقای اسفندیاری مجری برنامه با آقای دکتر بهروز سجادی خشکرودی کارآفرین برجسته حوزه تولید میوه خشک و از مشاورین سامانه میدون به گفت‌و‌گو پرداختند و جوانب مختلف کسب و کار «پرورش گیاهان دارویی» را بررسی کردند.

سجادی با بیان اینکه از مهرماه سال 79 وارد این کسب و کار شده است، گفت: به مرور زمان و با توسعه تدریجی کسب و کار، هم‌اکنون کارخانه ای را در این زمینه راه اندازی کرده است که در سه فاز، شامل تولید عرقیات، تولید دمنوش های گیاهی و تولید پودر عسل در حال فعالیت می باشد و به طور مستقیم برای 150 نفر شغل ایجاد کرده است.

وی افزود: از سال 91 که بحث اقتصاد مقاومتی و توسعه مشاغل خانگی مطرح شد، استقبال عمومی به تولید گیاهان دارویی افزایش یافت و در همین راستا ما خوشه های تولید را براساس آمایش سرزمینی کشور ایجاد کردیم و در هر قسمت از کشور با توجه به اقلیم آن منطقه، اقدام به ایجاد تیم های تولیدی نمودیم.

این کارشناس و کارآفرین حوزه پرورش گیاهان دارویی تصریح کرد: هر گیاه دارویی در یک منطقه ای به خوبی رشد می کند و مناسب آب و هوایی خاص است که تولید آنرا در آن منطقه اقتصادی می کند، به عنوان نمونه در شمال کشور گیاهانی مانند پونه جنگلی، گزنه، برگ زیفون و زالزالک هندی به خوبی امکان رشد را دارند اما همین گیاهان در مناطق دیگر شاید چنین بازدهی را نداشته باشند.

سجادی با تفکیک مباحث این حوزه به دو مبحث دمنوش و گیاهان دارویی، گفت: تفاوت این دو مورد در "دز" آنهاست، یعنی اگر یک نوع گیاه را بیاوریم و در کارخانه دز آنرا بالا ببریم و اسانس گیری کنیم این می شود دارو، اما اگر همین دارو را در منزل یا کارگاه خشک کنیم و با همین دز معمولی استفاده کنیم می شود دمنوش.

وی افزود: با توجه به این تفکیک، حتی با وجود اینکه برخی از گیاهان به دلیل شرایط آب و هوایی در مناطقی از کشور امکان رشد مناسبی را ندارند، اما می توان همین گیاهان را در این مناطق با هدف تهیه دمنوش کشت کرد.

سجادی درباره پرورش گیاه آلوئه ورا گفت: خواستگاه اولیه این گیاه مناطق گرم و مرطوب می باشد ولی میتوان آنرا در محیط های دیگر و با شیوه گلخانه ای نیز پرورش داد، اما باید به این نکته توجه کرد که در چنین شرایطی میزان ماده ی موثره کم و هزینه تمام شده زیاد می شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در مناطق جنوبی کشور 50 نفر را در زمینه پرورش گیاه پالونیا به کار گرفته است که اقدام به تهیه این گیاه می کنند، گفت: حدود 99 درصد گیاه پالونیا از آب تشکیل شده است و تقریبا هر تن از این محصول پس از خشکسازی به 5 کیلوگرم محصول نهایی تبدیل می شود.

سجادی گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات ما در زمینه گیاهان دارویی این است که ما تولید صنعتی این محصولات را در کشور نداریم و همین موضوع عاملی شده است که نمونه های ما حتی پس از تایید کشورهای خارجی و درخواست آنها برای صادرات این محصولات به کشورشان نتوانند در حجم بالا تامین شوند و به همین دلیل در صادرات آن محصولات علی رقم درخواست های خارجی ناتوان باشیم.

این کارشناس و کارآفرین حوزه پرورش گیاهان دارویی در پایان تاکید کرد: برای موفقیت در این کسب و کار باید به لزوم شکل گیری زنجیره های تولید توجه ویژه کرد و چرخه های تولید را به صورت کامل پایه ریزی نمود و تا حد ممکن تمام مراحل تولید و فرآوری در این کسب و کار را بصورت گروهی انجام داد.

انتهای پیام/

نظرات (4)

avatar

جوا د

جمعه 8 تیر 1397

سلام..راه ارتباطی با دکتر سجادی رو میشه لطف بفرمایید?

avatar

قسمی

چهارشنبه 6 تیر 1397

سلام. من میخوام در زمینه گیاهان دارویی و همچنین کشت آلوئه ورا در جنوب ایران فعالیت داشته باشم. لطفا اگه امکانش هست من را راهنمایی کنید که باید به کجا مراجعه کنم. و نیاز به مشاوره دارم.

avatar

محمدرضا دارا

ﺳﻪشنبه 5 تیر 1397

با سلام، آیا میشه با خرید دستگاه خشک کن آلوورا به این عرصه وارد شد؟ قیمت دستگاه چند هست؟ و آیا مقرون به صرفه و عملی هست؟ با تشکر

avatar

شهروز عسکری

پنجشنبه 31 خرداد 1397

سلام استاد گرامی پالونیا یک نوع درخته که جهت استفاده زینتی و چوب صنعتی استفاده میشه گیاه پالونیا چیه لطفآ بیشتر توضیح بدید ممنون

ثبت نظر جدید