40 هزار تن تولید خرما در سراوان


مدیر جهاد کشاورزی سراوان گفت: میزان ‌تولید خرما در سراوان 40 هزار تن است که رقم ربی آن نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا از بازارپسندی خاصی برخوردار است.


به گزارش «میدون»، شیرزاد کمالی با اشاره به اینکه خرما اصلی‌ترین و استراتژیک ترین محصول شهرستان سراوان است، گفت: سطح زیر کشت در این شهرستان 13000 هکتار می‌باشد که 8000 هکتار آن به صورت پراکنده و‌ دیمی، 4000 هکتار به صورت رقم مضافتی و 1000 هکتار دیگر سایر ارقام را شامل می‌شود.

وی بیان‌ کرد: میزان ‌تولید خرما در سراوان 40 هزار تن است که رقم ربی آن نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا از بازارپسندی بهتری برخوردار است.

مدیر‌ جهاد کشاورزی سراوان با تأکید بر اینکه خرمای ربی سراوان سال گذشته موفق به اخذ گواهینامه ارگانیک از اتحادیه اروپا شده خاطر‌نشان کرد: ارگانیک یعنی هیچ نوع سم و کود شیمیایی برای تولیدات این خرما به کار نرفته است.

کمالی با اشاره به صنایع تبدیلی و تکمیلی شهرستان سراوان بیان کرد: در حال حاضر سه مورد سردخانه با پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد برای نگهداری محصولات خرما با ارزش افزوده بالا در دست احداث داریم و در بحث فراورده‌های خرمایی اعم از خمیر خرما، شیره خرما، شکلات خرمایی، سرکه خرما و غیره پیشرفت‌های زیادی را کسب کرده ایم.

وی به سیاست‌های دولت و جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده بهینه از مصرف آب اشاره ‌کرد و افزود: با توجه به کشت بهاره، کاشت سربوم در منطقه آغاز شده و این گیاه باتوجه به نیاز آبی بسیار‌ پایینی که داشته با مناطف مختلف استان سیستان و ‌بلوچستان نیز سازگار می‌باشد.

کمالی‌ ادامه داد: با تغییر الگوی کشت و بومی گزینی و با توجه به منابع محدود آب می‌توان آب را بهینه مصرف کرد.

مدیر جهاد کشاورزی سراوان یکی از هدیه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را به بهره برداران سیستان و بلوچستان آبیاری تخت فشار معرفی کرد و گفت: در سال گذشته اولین آبیاری تحت فشار تمام اتوماتیک و هوشمند در شهرستان سراوان به بهره‌برداری رسید که 15درصد هزینه آن را کشاورزان و 85 درصد را دولت متقبل شده است.

وی تصریح ‌کرد: در حال حاضر ما بالای 1000 هکتار عملیات طراحی و نقشه برداری از اراضی کشاورزان عزیز را انجام داده‌ایم که در ماه‌های آتی برای استفاده درست و بهینه از آبیاری در بخش کشاورزی اجرایی می‌شود.

انتهای پیام/

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi