مزیت اقتصادی تولید شلیل و هلو در مازندران


استان مازندران با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، خاک حاصلخیز و منابع غنی آب و ظرفیت بالای تولید به عنوان یکی از مراکز مهم پرورش و تولید میوه‌های هسته‌دار در ایران به‌شمار می رود.


به گزارش «میدون»، محمدتقی شکوهی مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: استان مازندران با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، خاک حاصلخیز و منابع غنی آب و ظرفیت بالای تولید به عنوان یکی از مراکز مهم پرورش و تولید میوه‌های هسته‌دار به‌ویژه هلو و شلیل در ایران به‌شمار می رود.

وی ادامه داد: سطح زیرکشت باغ‌های میوه‌های هسته‌دار در مازندران 15 هزار و 248 هکتار با میزان تولید 250 هزار تن است که بیشترین سطح زیرکشت آن مربوط به هلو و شلیل با سطح 10 هزار هکتار است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: امسال با توجه به وقوع خسارت سرمای بهاره در سراسر کشور، مازندران در تولید و تامین میوه های هسته دار به‌ویژه هلو و شلیل نسبت به سایر استان‌ها دارای مزیت ویژه‌ای است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: با توجه به مطلوب بودن شرایط آب و هوایی برای درختان میوه  و مدیریت به‌باغی، میوه‌های هلو و شلیل از کیفیت مناسبی برخوردار است.

شکوهی با بیان اینکه ارقام غالب هلو شامل اسپرینگ تایم، اسپرینگ کرست، آلبرتا، زعفرانی و ردتاپ از ارقام غالب هلو و  سان کینگ، کیوتای درشت و سیبی ارقام شلیل است، گفت: ارزش اقتصادی هلو 350 میلیارد تومان و ارزش اقتصادی شلیل  480 میلیارد تومان است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته باوجود تولید و باردهی میوه‌های هلو و شلیل با مشکلات عدم تقاضا و افت قیمت مواجه شده اما پس از برداشت به دلیل عدم تقاضای بازار از میان رفته است، سیاست جهاد کشاورزی بر توسعه دامنه تولید میوهای هلو و شلیل  و عرضه تدریجی محصول به بازار با هدف افزایش تولید و بالا رفتن درآمد بهره‌برداران، توسعه باغ‌های هسته‌دار بویژه هلو و شلیل  بر مبنای ارقام زودرس است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: امسال محصولات زودرس هلو و شلیل در بازار فروش از قیمت بالایی برخوردار است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: مازندران به دلیل شرایط اقلیمی مناسب دارای مزیت بالای تولید میوه‌های هسته‌دار پیش‌رس است و تولید و توسعه ارقام زودرس شلیل ، هلو و آلو در چند سال اخیر در استان باعث شده که تولید گلخانه‌ای این محصولات نیز در دستور کار بخش فنی باغبانی استان قرار گیرد.

شکوهی ادامه داد: اطلاعات بدست آمده از کشورهای پیشرو و استفاده از علم و دانش و فن آوری سبب تولید میوه خارج از فصل شده و به دلیل پر کردن خلاء تولید و جلوگیری از واردات میوه، طرح تولید  میوه‌های هسته‌دار گلخانه‌ای در حال پیگیری است.

وی گفت: توسعه باغات هلو و شلیل با استفاده از پایه‌های رویشی، احداث باغات میوهای هسته‌دار بویژه هلو و شلیل با بهره‌گیری از پایه‌های رویشی به دلیل سهولت در عملیات باغبانی و افزایش میزان عملکرد در واحد سطح و افزایش کیفیت واریته‌های اقتصادی و تجاری درآمد قابل ملاحظه‌ای برای بهره‌برداران دارد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi