برنج ایرانی روی دست کشاورزان ماند


رئیس انجمن برنج مازندران با اشاره به رکود حاکم بر بازار برنج شمال کشور و نبود تقاضای لازم برای این تولیدات گفت: مردم نقدینگی و توان لازم برای خرید این محصول را ندارند.


به گزارش «میدون»، قاسم‌زاده رئیس انجمن برنج مازندران گفت: برنج کشاورزان روی دستشان می ماند و خریدار ندارد و بازار برنج شمال کشور در رکود به سر می‌برد.

وی افزود: این رکود البته تنها مربوط به بازار برنج کشاورزان نیست، بلکه در سایر بخش‌ها نیز مشاهده می‌شود و مردم برای خرید برنج ایرانی پول ندارند.

رئیس انجمن برنج مازندران ادامه داد: مردم درگذشته برنج را در اوزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرمی خریداری و برای مصرف  یک  سال  ذخیره  می‌کردند، اما اکنون به ۲۰ تا۳۰ کیلوگرم تنزل یافته است و مردم نقدینگی و توان لازم برای خرید این محصول را ندارند.

وی با اشاره به واردات برنج خارجی در حجمی بیشتر از نیاز بازار  گفت: این شرایط باعث شده که بازار برای فروش برنج ایرانی سخت‌تر شود، هرچند که بخشی از مصرف کنندگان قدرت خرید برنج ایرانی را حتی در مناطق شمالی کشور ندارند و برنج خارجی مصرف می‌کنند و در استان‌های شمالی کشور نیز شاهد ورود برنج خارجی وخرید و فروش این محصول هستیم.

قاسم‌زاده وضعیت تولید برنج را در سال گذشته مناسب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه کشاورزان دو بار کشت داشتند، وضعیت تولید مناسب بود، اما هزینه‌های تولید این محصول از جمله حمل‌ونقل، سوخت، نهادهای کشاورزی و هزینه‌های کارگری بالا رفته است و این نگرانی وجود دارد که در سال آینده با افزایش هزینه حامل‌های انرژی وضعیت بدتری ایجاد شود.

رئیس انجمن برنج مازندران اضافه کرد: در سال گذشته قیمت خرید هرکیلوکرم برنج طارم هاشمی در بازار به حدود ۱۰ هزار تومان رسید، درحالی‌که این محصول در گذشته  به قیمت ۱۴ هزار تومان در شمال کشور به‌دست مصرف‌کننده می‌رسید.

انتهای پیام/

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi