طلای سرخ پر سود ایرانی


محمد باقری، تولید کننده زعفران، گفت: در کشورمان میانگین تولید زعفران در هر هکتار 8/4 کیلو گرم است در حالی که ما با تقویت پیاز، آن را به 12 کیلو گرم در هکتار می رسانیم.


به گزارش میدون، محمد باقری چیمه 35 ساله، فوق لیسانس مهندسی کشاورزی که پرورش دهنده بنه سالم برای فروش و کاشت زعفران است، گفت: 89 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود.

او با ابراز تاسف، افزود: چرا تنها 400 میلیون دلار از محصولی که در آن پتانسیل دو میلیارد دلاری نهفته، باید سهم کشورم باشد؟ چرا به محصولی که میشود جایگزین درآمد نفتی کرد، بی توجهی می کنیم؟

باقری چیمه که پدر بزرگش کشاورز نمونه پاکدشت بوده و پیشه خانوادگی اش را در پیش گرفته است، بیان کرد: با استفاده از نتایج آزمایشگاه پردیس ابوریحان دانشگاه تهران و تلاش های شبانه روزی، دوای درد صنعت را پیدا کردم.

کارآفرین کشت زعفران، طلای سرخ، خاطر نشان کرد: در کشورمان میانگین تولید زعفران در هر هکتار 8/4 کیلو گرم است در حالی که ما با روشی نوین و با تقویت پیازها از سال سوم، عملکرد تولید زعفران را به حداقل 18 و حداکثر 42 کیلوگرم می رسانیم که معادل  12 کیلوگرم درهکتار است.

او که دارنده گواهی سلامت اولین مزرعه مادری سلامت پیاز در کشوراست، گفت:« پس از آماده سازی زیر ساخت ها، با 750 میلیون تومان هزینه، پنج هکتار زعفران را با تراکم کشت 10 تن پیاز زیر کشت مزرعه مادری بردیم  تا چهار سال دیگه کشورم بن سالم داشته باشه که سال اول و دوم بازده نداره ولی سالیانه 30درصد به پیاز اضافه میشه»

محمد باقری چیمه، اذعان داشت: پیاز( بنه) زیر هشت گرم را در مزارع مادری و هشت تا ده گرمی برای مزارع سنتی و ده تا پانزده گرمی برای مزارع سنتی نوین و 15 گرم به بالا برای گلخانه ها را بسته بندی و بدون خاک تحویل مشتری میدهیم.

او، بیان کرد: قیمت زعفران کیلویی 11 تا 12 میلیون تومان و پیاز ها از پنج هزار تا 18 هزارتومان متفاوت است.

شرکت کننده مسابقه میدون، تاکید کرد: 300 هزار تن گلبرگ گل زعفران تا پارسال دور ریخته میشد که ارزشی بالغ بر 9000میلیارد تومان دارد در حالی که  خواص ویژه ای در صنعت غذایی، لبنی و صنعتی است.

باقری چیمه، یادآور شد:« بیشترین رنج و زحمت رو کشاورزی داره می کشه که توی دورترین نقطه مرزی برای داشتن 10 تا 12گرم محصول، 2288 گل رو باید بچینه و خشک کنه در حالی که پول تو دست دلاله و با قیمت پایین از سر خرمن از کشاورز می گیره.»

او در پایان گفت: تصمیم دارم رویش را در زمین کشاورزی، در زندگی کشاورزا و ان شااله در اقصی نقاط ایران اجرا کنم.

پست های مرتبط

نظرات (3)

avatar

شکرالله زاده

یکشنبه 4 اسفند 1398

با سلام و خسته نباشید. بنده خیلی وقت هستش که تصمیم دارم بصورت گلخانه ای در یک فضای ده یا دوازده متری این کار رو شروع کنم. و از آقای باقری می خواستم بپرسم پیازچه زعفران برای کار گلخانه ای دارند که من کارم رو شروع کنم. و بعد اینکه با این پیازچه ها طبق گفته خودشون در مسابقه میدون در یک متر مربع می شه صد گرم برداشت کرد . ممنون می شم جواب بدید. یا علی

avatar

رضارمضانی

شنبه 3 اسفند 1398

سلام وعرض ادب احترام.میخاستم با آقای باقری اشنا بشم وازشون کمک بخام واسه زعفرون.ماتولید کننده هم زعفرون هم پیازهستیم

avatar

مهدی دانش فرد

ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1398

سلام با جناب آقای باقری چطور میتونم آشنا شم و نکاتی در مورد زعفران ازشون سئوال کنم... زعفران کار هستم

avatar
پاسخ دهنده:مدیر سایت
ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1398

سلام

لطفا درخواست همکاری خود را زیر اسم شرکت کننده در بخش مسابقه میدون قرار دهید.

ثبت نظر جدید