دُرچه شهری توانمند در تولید صنایع دستی است


نایب رئیس شورای اسلامی شهر دُرچه گفت: ظرفیت فراگیری و کار در رشته‌های مختلف صنایع دستی در این شهر بالاست.


اکبر جزینی اظهارکرد: ظرفیت فراگیری و کار در مشاغل صنایع‌دستی در منطقه دُرچه اصفهان بالاست و بطوریکه شاهدیم هنرمندان قلمزن توانا و ماهری در این شهر فعالند.

وی با بیان اینکه درچه بخشی از شهرستان خمینی‌شهر است، تصریح کرد: در زمینه هنر قلمزنی درچه قطب این هنر در این شهرستان محسوب می‌شود و فعلا حدود هفت کارگاه در آن بکار مشغولند و زمینه اشتغال تعدادی جوان در این مغازه‌ها فراهم شده است.

این عضو شورای شهر با اشاره به فعالیت طولانی مدت شرکت تعاونی فرش دستباف در شهر درچه، ادامه‌داد: قالی بافی در تمام محلات و روستاهای این منطقه دارای پیشینه‌ای کهن است و در منازل کارگاه‌های خانگی وجود دارد که بیشتر زنان در آن کار می‌کنند.

جزینی افزود: البته به دلایل اقتصادی بیشتر این افراد خودشان صاحب دار قالی نیستند و برای استادکاران به صورت دستمزدی فرشبافی می‌کنند که امیدواریم وضعیت فعلی در آینده بهتر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علاوه بر دو رشته یاد شده هنرمندان این شهر در سایر زمینه‌های مشاغل صنایع‌دستی به صورت خانگی و کارگاهی نیز فعال هستند، ولی به طور کلی تمام آنها نیاز به حمایت در بحث فروش و بازاریابی دارند که این مشکل باید رفع شود.

سخنگوی شورای شهر، اظهارکرد: معتقدم که یکی از روش‌های حمایتی این است که ادارت و نهادهای دولتی در مواقع کادو و هدیه دادن به افراد، این کالاهای هنری را خریداری و هدیه کنند، البته مدتی است که شهرداری چنین روشی را در پیش گرفته است.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi