راه اندازی خط تولید زغال فشرده


آیا می‌دانید زغال فشرده از مواد اولیه ارزان‌قیمت و ضایعات سلولزی مانند خاک اره تولید شده و حرارت ایجاد شده از آن نیز تا 3 برابر بيشتر از زغال چوب می‌باشد؟


به گزارش میدون، افزایش جمعیت جهان موجب شده است تا سال به سال نیاز و تقاضای جوامع به مصرف انرژی رشد پیدا کند. محدودیت منابع انرژی در جهان و پیامدهای ناشی از استفاده بی‌رویه از این موهبت­های طبیعی باعث شده است تا بشر از سالیان پیش به فکر استفاده از منابع تجدید پذیر باشد. زغال یکی از منابع سوختی تجدید پذیر است که از دیرباز برای تأمین انرژی مورد استفاده قرار گرفته است، اما استفاده از چوب درختان برای تولید زغال باعث شده است تا در بسیاری از کشورها سطح جنگل‌ها کاهش پیدا کند. این امر می‌تواند تعادل اکوسیستم را به هم ریخته و بر شدت تغییرات اقلیمی کره زمین بیفزاید. یکی از راه­های موجود جهت حفظ محیط زیست، تولید زغال از ضایعات چوب و مواد بازیافتی است که با عنوان بریکت شناخته می‌شوند.

بریکت، شکلی از مواد سوختی است که از مواد اضافی چوب یا سایر مواد قابل اشتعال ساخته می‌شود. زغال فشرده یا زغال قالبی، رایج‌ترین نوع بریکت سوختی است که با استفاده از خاک اره ساخته می‌شود. تولید زغال فشرده چند سالی است که طرفداران زیادی پیدا کرده و توانسته سود مناسبی را به ارمغان بیاورد. در فرآیند تولید زغال فشرده مواد اولیه بازیافتی (خاک اره، پودر زغال و پوست گردو) را به ‌وسیله حرارت و فشار به شکل قالب درمی‌آورند و با قرار دادن این قالب‌ها در کوره به زغال فشرده تبدیل می‌کنند.

تحلیل بازارهای جهانی نشان می‌دهد که ارزش بازار زغال از 5882.8 میلیون دلار در سال 2018 با نرخ رشد 1.9 درصد در سال در حال افزایش است، به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2024 به بیش از 6566.5 میلیون دلار برسد. در این میان خاورمیانه و آفریقا بیشترین میزان رشد را در جهان دارند. استفاده از زغال در کباب‌پزی و رشد زندگی شهرنشینی از مهم‌ترین فاکتورهای افزایش تقاضا برای زغال در این مناطق شمرده شده است.

زغال فشرده علاوه بر استفاده از مواد اولیه ارزان‌قیمت در تولید آن، تا چهار برابر بیشتر از زغال چوب عمر دارد. همچنین حرارت ایجاد شده از آن تا 3 برابر بيشتر می‌باشد، بو و دود آن بسيار کمتر از زغال چوب است، حمل و نقل آن آسان است و فضاي کمتری را اشغال می‌کند. این عوامل باعث شده است تا تولید زغال فشرده به کسب و کاری سودده در بسیاری از کشورها از جمله کشور خودمان تبدیل شود. البته پرداختن به هر کسب ‌و کاری علاوه بر ویژگی‌های مثبت، مسائل و مشکلات خاصی نیز دارد که در این زمینه می‌توان به مواردی همچون تأمین مواد اولیه با کیفیت مناسب، وجود واسطه‌گران، کاهش میزان فروش در بعضی از ایام سال، وجود رقبای زیاد و فرهنگ مصرف پایین اشاره کرد که تولیدکنندگان موفق با در نظر گرفتن تمامی جوانب و آموزش، هدایت و پشتیبانی کارشناسان میدون، پس از رفع موانع به کار تولید می‌پردازند.

دوره آموزشی متنی مرتبط: تولید زغال فشرده

 

 

 

 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi