استفاده از شتاب دهنده ها و مزایای آن ها


شتاب دهنده ها ساختار های منسجمی هستند که شرایط فعالیت کارآفرینان را تسهیل می نمایند.


شتاب دهنده مفهومی مهم در اکوسیستم کارآفرینی است. امروزه بسیاری از افراد علاقه دارند وارد حوزه کارآفرینی شوند با وجود این که دنیای کارآفرینی بسیار جذاب است، اما مشکل های خاص خود را هم دارد. یکی از مشکل هایی که بسیاری از کارآفرینان و استارت آپ ها با آن روبرو هستند نبود ساختاری منسجم جهت حمایت از فعالیت آن ها می باشد. شتاب دهنده ها را می توان از جمله ساختارهایی دانست که بسیاری از مشکل های پیش روی کارآفرینان را حل و فصل می نمایند.

دوره آموزشی مرتبط: راه اندازی استارت آپ

دوره آموزشی مرتبط: دوره کارآفرینی

تعریف شتاب دهنده

شتاب دهنده ساختاری است که به فرآیند کارآفرینی سرعت و جهت می بخشد. این ساختار ها سبب می شوند که کارآفرینان از جهت مدیریتی، مالی و حقوقی به خوبی حمایت شوند، همچنین بسیاری از شتاب دهنده ها در همین راستا وظایف مختلفی را انجام می دهند از جمله این که:

شتاب دهنده در سود و ضرر با کارآفرین همراهی می نمایند

شتاب دهنده ها در قبال مشارکت  مالی ای که با کارآفرینان دارند در سود و ضرر فعالیت های کارآفرینی شریک می شوند. میزان درصد قبول سود و زیان وابسته به میزان سرمایه ای است که در شراکت قرار می گیرد و همچنین تحت تاثیر قرارداد های لازم بین دو طرف نیز واقع می شود، اما نکته مهم این است که، میزان درصد های واگذاری به شکلی باشد که کنترل فعالیت ها به طور کامل از اختیار کارآفرین خارج نشود و روند فعالیت عادلانه و منصفانه باشد.

مشاوران مرتبط: مشاوران بورس و سرمایه

مشاوران مرتبط: مشاوران حوزه کارآفرینی

بازه زمانی مشخص

شتاب دهنده ها از بازه زمانی برای فعالیت خود استفاده می کنند. آن ها طبق بازه زمانی مشخصی پیش می روند و تمام فعالیت های حمایتی خود از کارآفرینان را در بازه زمانی مشخصی برنامه ریزی می کنند. با این کار آن ها می تواند به هر چه سریع تر مستقل شدن و رشد کردن استارت آپ ها و کارآفرینان کمک نمایند.

منتور های حرفه ای

یکی دیگر از وظایفی که شتاب دهنده ها دارند این است که از منتور های حرفه ای استفاده می کنند. وجود منتور با مربی متفاوت است. منتور ها افرادی با تجربه هستند که در فعالیتی مشخص سال ها تجربه کسب کرده اند. چنین افرادی روابط تجاری خوبی دارند و در ادبیات ایران به این افراد مرشد یا راهنما نیز گفته می شود که مفهومی به مراتب وسیع تر را نسبت به مربی در بر می گیرند.

مشاوران مرتبط: مشاوران حوزه استارت آپ

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که بسیاری از افراد، این گونه ساختار ها را با مراکز رشد یکسان می دادند در حالی که مراکز رشد معنای متفاوت تری دارند و حوزه کاری دیگری را شامل می شوند.

مشاوران مرتبط: مشاوران مدیریت کسب و کار

برای اطلاعات بیشتر در حوزه استارت آپ ها، کارآفرینی و شتاب دهنده ها با کلینیک مشاوره میدون در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi