روش نوین در پرورش گوسفند


شیر و گوشت گوسفند در قوت غالب مردم قرار گرفته و از پشم آن در صنایع ریسندگی استفاده می شود. تقاضای بالای بازار، تولیدات انبوه نیاز دارد با روش های نوین میتوان جوابگو بود.


به گزارش«میدون»؛  در چند سال اخیر با افزایش جمعیت، تقاضایا محصولات تولیدی از دام افزایش چشمگیری داشته که همین امر موجب صنعتی شدن پرورش دام شده است. پرورش گوسفند از این قاعده مستنی نبوده به طوری که روش های نوین این حوزه از چند سال قبل وارد شده و در حال گسترش یافتن است . پرواربندی گوسفند یکی از این روش های نوین برای کمک به  افزایش سرعت تولید است. در این روش با دستکاری های ژنتیکی انجام شده، از یک گوسفند به اندازه 3 تا 4 گوسفند محصول به دست می آورند.

پرواربندی گوسفند

در این روش به گوسفند بیشتر از حد معمول خوراک میدهند تا به شدت پروار شود. بعد از آن، گوسفندان پرواربندی شده 2 تا 3 برابر گوسفندان عادی گوشت و پشم تولید میکند. البته لازم به ذکر است که که همه گوسفندان توانایی پرواربندی شدن ندارند برای همین باید اصلاح ژنتیکی انجام شود. بهتر است برای انجام این بخش از کار یک متخصص تلقیح مصنوعی و کارشناس علوم دامی در تمامی مراحل پرواربندی استفاده کنید. کسب وکار پرواربندی گوسفند به دانش کافی نیاز دارد و اگر با دانش کم شروع بی این کسب وکار کنید، ریسک این کار تا حد قابل توجهی بالا میرود و سرمایه شما در محرض خطر قرار میگیرد.

هزینه ها و درآمدها

برای شروع کسب و کار پرواربندی گوسفند، با احتساب اینکه مالک زمین هستید ، در مقیاس 50 راس به 300 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارید. این سرمایه صرف آماده کردن محل مسقف و محل بدون سقف، خرید دام ها، خرید مواد غذایی و سرمایه در گردش صرف میشود. سودهی این کسب وکار از سال اول آغاز میشود و بعد از 2 سال سرمایه اولیه شما بازگردانی میشود. بعد از گذشت دوره 100 روزه پرورش با فروش 25 راس دام، باتوجه به قیمت روز 50میلیون تومان سود به دست خواهید آورد. علاوه بر بحث فروش گوسفند به کشتارگاه و فروش پشم آنها، دام هایی که از لحاظ ژنتیکی خاص باشند، با قیمت های بالا به فروش میرسند.

پرورش گوسفند

 استان های مناسب برای پرواربندی گوسفند

یکی از عوامل مهم در پرواربندی گوسفند، آب و هوا است. گوسفند مقاومتی زیادی در برابر آلودگی ها و بیماری ها از خود نشان میدهد ولی هیچ مقاومتی در برابر آب و هوای نامناسب ندارد.آب وهوای نامناسب برای گوسفند، گرم خشک است. گوسفندان در این آب و هوا هیچ بازدهی ندارند و اغلب میمیرند ولی در آب وهای معتدل بیشترین بازدهی را از خود نشان میدهند. کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، تهران و قم استان های مناسب برای پرواربندی گوسفند است.

ریسک

ریسک تمامی کسب و کار های پرورشی در محدوده بالا قرار دارد ولی پرواربندی گوسفند اینگونه نیست. گوسفند نسبت به بیماری ها مقاومت زیادی از خود نشان داده است و تا کنون هیچ بیماری عجیب و یا جدید در گوسفندان گزارش نشده است. تنها موردی که کسب وکار و سرمایه شما را تهدید می کند، آب وهوای نامناسب است. اگر درزمان پرواربندی گوسفند به به مشکل برخوردید، مجموعه ازمتخصصان و کارآفرینان این حوزه در کلینیک مشاوره «میدون»؛ آماده کمک در جهت حل مشکل شما هستند.

 

پرواربندی گوسفند به روش های نوین از طریق اصلاح ژنتیکی و جیره دهی بالا صورت میگیرد. این روش در مقیاس 50 راس به 300 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارد. دوره پرواربندی 100 روزه است که با فروش 25 راس 50 میلیون تومان سود خواهید داشت. این کسب وکار سرمایه اولیه شما را طی 2 سال برمیگرداند. ریسک این کسب وکار متوسط  است و بهتر است در آب وهوای معتدل پرواربندی  انجام شود.

سامانه میدون در بخش دوره های آموزشی، دوره آوزشی پرواربندی گوسفند را فراهم و آماده کرده و در در اختیار کارآفرینان این حوزه قرار میدهد تا با دید بهتر و گسترده تری اقدام به شروع این کسب وکار کنند.

 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi