کاشت زعفران؛ کشت طلای سرخ با روشی نوین


ایران رتبه اول کاشت زعفران در جهان را دارد ، این رتبه برای کشورهای دیگر دست نیافتنی است. تداوم ایران در این رتبه فقط با روش های نوین در کشت زعفران امکان پذیر است.


به گزارش«میدون»؛ فناوری های نوین به دلیل نیاز به  سرمایه اولیه کمتر، نگهداری راحتر و رشد سریع به آرامی در حال جایگزینی با روش های سنتی هستند. زعفران هم از این قاعده مستثنی نبوده است،  کاشت زعفران یکی از کسب وکار هایی با ریسک متوسط است چرا که مقاومتی در برابر آفت ها و نوسانات جوی از خود نشان نداده و نگه داری از آن سخت و مشکل می باشد. روش های نوین، ریسک های وارده را تا حد قابل توجهی کم می کنند.روش جدیدی که به تازگی وارد شده است، کشت زعفران به روش ائروپونیک زعفران یا هوا کاشت زعفران است.

 

مزیت های هواکشت زعفران

در  این روش در مصرف آب و انرژی تا مقدار 80 درصد صرفه جویی می شود. به دلیل اینکه ریشه ها در مجاورت مستقیم با هوا قرار گرفته اند بهتر و سریعتر از حد معمول رشد می کنند. به وجود آمدن محیطی امن برای رشد زعفران  بدون هیچ آفت و علف هرز  یکی دیگر از مزیت ها ی این روش است .در این کار مواد مغزی به صورت اسپری مستقیم به ریشه خاک تزیق می شود و عواملی مثل نور خورشید و خشکی زمین مانع رسیدن مواد مغذی نمی شوند.

 

درآمد ها و هزینه ها

برای شروع اینکار در مقیاس  15 متری به 100 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارید. این سرمایه صرف ملزومات ،قفسه بندی ، خرید مواد اولیه مورد نیاز، خرید دستگاه های مورد استفاده  و هزینه های جاری میشود. یک دوره کاشت با این روش 7 ماه طول میکشد که با توجه به قیمت روز زعفران حدود 90 میلیون برای شما سود به همراه خواهد داشت و با کم کردن هزینه های جاری  حدود 60میلیون تومان آن سود خالص است. با این نرخ سوددهی تقریبا 2ساله میتوانید سرمایه اولیه خودرا بازگردانی کنید. در این روش از هزینه هایی مثل شخم زدن زمین ، هزینه آب رساندن به زمین و هزینه کارگران معاف می شوید و به همین دلیل به سود بیشتری دست خواهید یافت.

 

روش انجام کشت زعفران ائرپونیک 

این روش تقریبا زیر مجموعه کشت های گلخانه ای به حساب می آید. در این نوع کشت  گیاهان در حالتی  رشد می کنند که ریشه ی آنها در هوا معلق است.  آب ، محلول مواد معدنی و کود شیمیایی دائما به ریشه ها اسپری می شوند. خاک در این نوع کاشت زعفران به هیچ عنوان مورد استتفاده قرار نگرفته  و مواد مورد نیاز گیاه از طریق مه غلیظی که در محیط به وجود می آید به صورت پیوسته به گیاه می رسد. در این روش میتوانید تراکم را بالا ببرید به طوری که در یک متر 1020 بوته بکارید. مواد معدنی به صورت مصنوعی به ریشه گیاه میرسد و مشکلی در رشد متراکم پیش نمی آید .

در سامانه «میدون» بخش دوره های آموزشی، دوره کشت زعفران به روش ائروپونیک آماده شده است که به کارآفرینان این حوزه دید بهتری نسبت به این کسب کار برای شروع می دهد.

هوا کاشت زعفران

 هواکشت زعفران به عنوان یک کشت نوین  در مصرف انرژی صرفه جویی 80 درصدی می کند. ریشه ها در این نوع کشت در خاک نیستند و مواد مغذی به صورت اسپری به آن ها می رسد به همین دلیل قابلیت کشت متراکم را دارد به طوری که در یک متر مکعب حدود 1000 بوته  میتوان کاشت. برای شروع اینکار به 100 میلیون تومان سرمایه اولیه جهت آماده کردن محیط و خرید وسایل و مواد مورد نیاز، احتیاج دارید. دوره کشت زعفران 7 ماه است که در هر دوره از فروش 90 میلیون تومان به شما سود میرساند که با کم کردن هزینه های جاری 60 میلیون تومان سود به همراه خواهد داشت.

اگر برای شروع یا در حین کار به مشکل برخوردید، مجموعه از مشاوران متخصص و کارآفرین موفق این حوزه در بخش کلینیک مشاوره «میدون»  آماده مشاوره و کمک به شما در راه اندازی کسب و کار کاشت زغفران ، کشت زعفران به روش ائروپونیک ، راه اندازی خط بسته بندی زعفران و صادرات زعفران هستند .

 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi