کسب و کار پرسود پرورش گیاهان دارویی


ایران به دلیل شرایط آب و هوایی و اقلیم های متفاوت ، ذخایری غنی از گیاهان دارویی دارد که می‌تواند منبع درآمدی مطمئن و پایدار باشد.


به گزارش «میدون»، سهم تجارت جهانی از محصولات گیاهی دارویی حدود ۱۲۴ میلیارد دلار و سهم ایران از این میزان ۴۴۰ میلیون دلار است. بالغ بر 2000 گونه گیاه دارویی در ایران تولید می‌شود‌.

به همت و تلاش «میدون»، جامع ترین سامانه راه اندازی کسب و کار های کوچک و کارآفرینی، شماری از فرصت های شغلی و کسب و کار های پردرآمد از شبکه های مختلف سیما به مردم معرفی می شود. یکی از این کسب و کارها با سودآوری بالا، پرورش گیاهان دارویی است.

گیاهان دارویی چهار کاربرد درمانی، بهداشتی، غذایی و صنعتی دارند. به دلیل میل به مصرف گیاهان دارویی به ویژه گیاهانی بر پایه رژیم های لاغری و چاقی، رفع خستگی ،تاثیر مثبت بر سلامت و زیبایی پوست و مو و همچنین عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای شیمیایی ، کسب و کار پرورش گیاهان دارویی در جوامع مختلف در حال افزایش است و روز به روز بر قیمت آنها افزوده می شود.

پرورش گیاهان دارویی گران قیمت می تواند علاوه بر یک تجارت سودآور برای کشاورزان ، جامعه را به واردات این گیاهان  بی نیاز می کند. مهم ترین گیاهان دارویی گران قیمت در حال حاضر زیره ، ترخون ،گل ختمی ، اسطوخودوس عطری ،بابونه ،بادرنجبویه ،به لیمو،مریم گلی ،آویشن ،زعفران ،گل محمدی می باشند.

برخی از گیاهان دارویی رامی توان به سادگی در خانه پرورش داد؛ سیر ، جوانه‌ی بروکلی ،نعناع ،مارچوبه ،ریحان و بابونه. هرگیاه منطقه و شرایط اقلیمی خودش را می طلبد ؛ زیره در کرمان ، زعفران در مشهد، بابونه در شهرکرد ،به لیمو در یزد.

صادرات گیاهان دارویی ایران به کشور های به کشور‏های آلمان، آمریکا، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پاکستان، هند، چین، ترکیه، بحرین، کویت، قطر، کانادا، سوئیس، سوئد، لبنان، ایتالیا و امارات است.

سرمایه اولیه برای پرورش گیاهان دارویی بسته به نوع گیاه و مقیاس زمین متفاوت است.اما از 10 تومن الی 80 تومن شروع شده و سودهی سالانه دارد.

مهمترین نکته محافظت از بهداشت گیاه در زمان ،کاشت ،داشت و برداشت است. گیاهان دارویی باید عاری از هرگونه آلودگی باشند و در موفقیت یا عدم موفقیت کاشت گیاهان دارویی و درآمدزایی نقش تعیین کننده ای دارد. برای آشنایی با تمامی نکات بهداشتی از دوره های آموزشی پرورش هر گیاه استفاده کنید.

سید محمد احمدی ،اسماعیل صادقی و عادل بشیری ... کارآفرینان موفق و مشاوران متخصصی در بخش مشاوره کسب و کار پرورش گیاهان دارویی فعال اند که می توانند شما را در راه اندازی کسب و کار راهنمایی کنند.

انتهای پیام /

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi