پرورش بز سانن ؛ یک کسب و کار ثروت آفرین


تجارت شیر، فراورده های لبنی ، گوشت ، پوست ، کرک و شاخ بزهای سانن در چند سال اخیر به علت درآمد بالا و کسب و کار زودبازده ،بسیار مورد توجه ایران و کشور های دیگر قرار گرفته است.


به همت و تلاش سامانه میدون، جامع ترین سامانه راه اندازی کسب و کار های کوچک و کارآفرینی، شماری از فرصت های شغلی و کسب و کار های پردرآمد از شبکه های مختلف سیما به مردم معرفی می شود .یکی از این کسب و کارهای ثروت آفرین و سودآوری بالا، پرورش بز سانن است.

از معروفیت های پرورش بز سانن؛ تولید شیر بز سانن نسبت به بز های معلومی و بومی چند برابر می باشد.بز سانن روزی حداقل پنج کیلوگرم(3 الی 8 لیتر) شیر تولید میکند وهرکیلوگرم آن به قیمت 2500 تا 3500  به فروش می رسد.

به جز تولید شیر ؛ فراورده های لبنی ،گوشت ، مو ، پوست ، کرک و شاخ آن نیز سود آور و مشتری داخل و خارج از کشور را دارد.

تولید مثل و باروری بز سانن بالا است و می تواند در سال 2 بار بزغاله به دنیا بیاورد. میزان دوقلو بودن بزغاله ها در زمان باروری بز سانن نسبت به بزهای معمولی و بومی بسیار بالا می باشد و هر بزغاله هم بعد از 8 ماهگی آماده باروری می باشد.

پرورش بز سانن به جز مناطق کویری در بسیاری از نقاط ایران امکان پذیر است. چون بز های سانن تحمل آفتاب شدید راندارند و عاشق سایه اند. استان یزد در نگه داری ، پرورش و تکثیر بزهای سانن بسیار فعال است.فضای مورد نیاز برای 15 راس بز سانن ، حداقل 50 متر لازم می باشد.

 آینده سرمایه گذاری و مشارکت درطرح پرورش بز سانن با توجه به ویژگی های ژنتیکی بز سانن، تولید مثل بالا ،مقاوم دربرابر بیماری ها و سازگاری با شرایط آب و هوایی کشور، به افزایش سطح تولید دامداران و سود اقتصادی سرمایه گذاران رقم می خورد.

افراد متخصص و موفقی چون پرویزعزیزی ،رضا زندشانقی و مهدی جمالی ... که در مشاوره کسب و کار پرورش بز سانن فعال اند، می توانند شما را در این کسب و کار راهنمایی کنند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi