ایران سالانه 35 میلیون دلار گل صادر می کند


عضو هیئت علمی پژوهشکده گل و گیاهان زینتی گفت: میزان صادرات گل‌های ایران سالانه ۳۵ میلیون دلار است و به دنبال افزایش آن که منجر به ایجاد اشتغالزایی می شود هستیم.


محمد حسین عظیمی، در نخستین جشنواره گل نرگس با بیان این‌که 3500 هکتار گل و گیاه در فضای باز تولید می‌کنیم، افزود: 2200 هکتار تولیدات گلخانه‌ای داریم و بیش از ۴۰ هزار تولیدکننده حرفه‌ای در این زمینه فعالیت دارند.
وی با اشاره به ظرفیت صادرات گل به خارج از کشور خاطرنشان کرد: ۹۸ درصد گل‌های تولیدی در بازار داخلی کشور مصرف شده و تنها دو درصد به خارج کشور صادر می‌شود.
علاوه بر لزوم برطرف سازی موانع صادرات، باید با بسته‌بندی مرغوب و افزایش کیفیت بر میزان صادرات افزوده شود.
عضو هیئت علمی پژوهشکده گل و گیاهان زینتی با اشاره به این‌که عمده صادرات گل ایران به کشورهای خلیج فارس و شمالی است، اظهار کرد: خرده مالکی، وجود گلخانه‌های کوچک و ضعف دانش‌های به روز گل و گیاه از مهم‌ترین موانع پیش روی صادرات گل است.
عظیمی یادآور شد: اگر موانع صادراتی را برطرف کنیم، ارزش صادرات به یک میلیارد دلار نیز می‌رسد.
تولید گل، پتانسیل بزرگی در کشور ما می باشد که به لحاظ برخورداری از شرایط مناسب اقلیمی و دانش بومی بالا، می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمد ارزی برای کشور داشته باشد. یکی از چالش های اساسی در توسعه و رشد صنعت گل و گیاه ایران، عدم ساختار مناسب فرآیندهای اقتصادی و بازاریابی است و شناخت بازارهای هدف گل ایران، یکی از راهکارهای برون رفت از شرایط کنونی می‌باشد.
 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi