طرح ایجاد 60 هزار فرصت شغلی در حوزه صنایع‌دستی روستایی و عشایری


جلسه بررسی طرح ایجاد 60 هزار فرصت شغلی در حوزه صنایع‌دستی روستایی و عشایری با حضور بهمن نامور‌مطلق معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی و عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.


در این نشست که به میزبانی سازمان میراث‌فرهنگی و با حضور تعدادی از مدیران کل معاونت صنایع‌دستی و وزارت کار و کار‌شناسان این دو دستگاه برگزار شد، گزارش اقدامات انجام‌شده در دو ماه نخست اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری مورد بررسی قرار گرفت.
بهمن نامور‌مطلق معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست گفت: «خوشبختانه با رایزنی‌های صورت‌گرفته و حضور در جلسات کمیسیون اقتصادی دولت در جریان تصویب طرح حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری با اعتبار یک‌و‌نیم‌میلیارد دلار، موفق به کسب دو‌ سهم 10درصدی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری شدیم».
وی افزود: «این یک فرصت بسیار خوبی است که باید برای استفاده هرچه بهتر از این فرصت آمادگی کامل داشته باشیم و با برنامه‌ریزی کامل بتوانیم از این اعتبار تخصیص یافته به خوبی استفاده کنیم».
نامور‌مطلق تصریح کرد: «برای برنامه‌ریزی هرچه بهتر در این حوزه و استفاده مناسب از این اعتبار اختصاص یافته است، کمیته اشتغال تشکیل می‌شود که 9 نفر به‌عنوان اعضای اصلی این کمیته انتخاب شده‌اند».
او افزود: «این 9 نفر، سه منطقه بزرگ کشور را برای جذب اعتبارات و برنامه‌ریزی بهتر اجرای این طرح مدیریت می‌کنند».
معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: «این تسهیلات در مناطق روستایی با کارمزد 6درصد و در مناطق عشایری با کارمزد 4درصد به متقاضیان اختصاص خواهد یافت».
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مزیت‌های توسعه و ایجاد فرصت‌های شغلی در حوزه صنایع‌دستی روستایی اشاره کرد و افزود: «اگرچه کشاورزی یکی از اولویت‌های مهم در روستا‌ به‌شمار می‌رود، اما مسائلی مانند خشک‌سالی و کم‌آبی باعث شده تا روستاییان شرایط مناسبی در این بخش نداشته باشند؛ لذا باید در حوز‌ه‌هایی مانند صنایع‌دستی در روستا‌ها سرمایه‌گذاری کنیم».
نامورمطلق افزود: «صنایع‌دستی اشتغال آینده‌دار برای روستاییان و جامعه عشایری است و جزو مشاغل اصیل به‌حساب می‌آید».
راه اندازی کسب و کار و ایجاد مشاغل زودبازده برای روستاییان و عشایر از طریق حرفه ی تولید صنایع دستی، می تواند راه حل مناسبی برای حل مشکلات اشتغال آنها باشد.

 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi