صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی


معاون سازمان میراث‌فرهنگی: در ابتدای دولت یازدهم صادرات صنایع‎دستی ما ۱۰۰‌میلیون دلار بود، اما در حال حاضر به ۳۰۰‌میلیون دلار رسیده است.


نخستین نشست شورای برنامه‌ریزی شهر‌ها و روستا‌های ملی و جهانی صنایع‌دستی با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی وقفچی رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان مجلس و دبیران شهر‌ها و دهکده‌های جهانی صنایع‌دستی برگزار شد.

بهمن نامور‌مطلق، معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست گفت: خوشبختانه با تلاش‌های صورت‌گرفته موفق شدیم رتبه اول شهر‌ها و روستا‌های جهانی صنایع‌دستی را کسب کنیم و این عنوان را که پیش از این در اختیار چین بود به خود اختصاص دهیم. قطعا کسب این افتخار در راه اندازی کسب و کار و مساغل زودبازده موثر خواهد بود.
نامورمطلق گفت: یکی از مسائلی که می‌تواند به این حفظ هویت کمک کند توجه به صنایع‌دستی است از این رو خوشبختانه تعدادی از شهر‌های ایران عنوان شهر جهانی صنایع دستی را کسب کرده‌اند و خوشبختانه یک دهکده جهانی نیز داریم که برای نخستین بار در دنیا اتفاق افتاده است.
وی افزود: ما برای گرفتن این امتیازات در عرصه‌های جهانی فعال شدیم و دبیرخانه شهر‌های جهانی و دهکده جهانی را فعال کردیم و دبیرخانه منطقه آسیا و اقیانوسیه در همین بنای تاریخی کوشک ایجاد شده است، از ۴ سال پیش که شروع کردیم هیچ فرصتی را از دست ندادیم و خوشبختانه به تمام اهداف خود رسیده ایم.
وی افزود: در ابتدای دولت یازدهم صادرات صنایع‎دستی ما ۱۰۰‌میلیون دلار بود، اما در حال حاضر به ۳۰۰‌میلیون دلار رسیده است که به علت رقابتی شدن در تولید صنایع‌دستی و ایجاد انگیزه در بین تولید‌کنندگان است که این نیز از آثار جهانی شدن شهر‌های صنایع‌دستی است. اهمیت به این معقوله فرهنگی و تجاری می تواند موجب رونق مشاغل خانگی و کسب و کار های زودبازده شود.
نامور مطلق گفت: به دنبال این هستیم که وضع دبیرخانه‌های شهر‌ها و روستا‌های جهانی ارتقاء یابد و از حالت دبیرخانه به پایگاه تبدیل شود.
صنایع دستی ایران همواره در رده ی بهترین کالای مستظرفه قرار داشته است و از همین رو انتظار می رود با اهمیت بیشتر مسئولین بتواند جایگزین خوبی برای درآمد های نفتی گردد.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi