راه اندازی سامانه کارا و ساماندهی مشاغل خانگی


ثبت نام حدود 50 هزار نفر در سامانه کارا، تدوین الگوی جدید مشاغل خانگی، هدف گذاری ایجاد 126 هزار شغل در استان تهران تا پایان سال و ایجاد هزار تعاونی روستایی در کشور از مهمترین اخبار حوزه کار و تعاون در هفته گذشته بود.


معاون اشتغال وزیر کار این هفته از مشخص شدن بانک‌های عامل طرح اشتغال فراگیر خبر داد و گفت که منابع آن از سوی سیستم بانکی پیشنهاد شده است.
عیسی منصوری ادامه داد: آنچه برای ما اهمیت دارد این است که منابع اشتغال فراگیر و روستایی در اولویت تخصیص ها قرار گیرد .
به گفته وی تاکنون 49 هزار نفر به سامانه کارا مراجعه و رمز عبور دریافت کرده‌اند ولی هنوز طرحی ارائه نکرده‌اند.
آنطور که معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار گفته در بخش پوشاک، کفش و صنایع پایین دستی پتروشیمی تقاضای بسیار زیادی در کشور وجود دارد که تولید داخلی جوابگو نیست و باید این تقاضاها برطرف شود.
وی همچنین از تدوین الگوی جدید مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای راه اندازی کسب و کار و مشاغل خانگی الگوی خاصی داریم و سعی می کنیم همه ظرفیتهای کشور در این زمینه به کار گرفته شود .
اعلام سهم اشتغال استان تهران از دیگر خبرهای این هفته بود.
به گفته مقیمی استاندار تهران، با توجه به هدفگذاری ایجاد 975 هزار شغل در کشور تا پایان سال، سهم استان تهران ایجاد 126 هزار شغل است .
وی که در جلسه تخصصی کارگروه اشتغال استان تهران سخن می‌گفت، ‌ اعلام کرد: 17 هزار واحد صنعتی در استان تهران فعال است و اجرای طرح کارورزی تا 5000 نفر در این واحدها می‌تواند در اشتغالزایی بخش صنعت بسیار موثر باشد .
وی آموزش را یکی از مهمترین اقدامات در جهت اشتغال زایی دانست و گفت: آموزش در حوزه های مختلف از طریق مراکز فنی و حرفه‌ای یکی از اولویت ها در اشتغال زایی است به طوری که آشنایی کارگران در تحقق اهداف طرح کارورزی اثر گذار است .
معاون امور تعاون وزیر کار، حمایت از فرصت های شغلی جدید در بستر فضای مجازی را در دستور کار وزارت تعاون قلمداد کرد.
کلانتری گفت: باید در زمینه اشتغال رویکردمان به سمت فناوری باشد چرا که در سال های اخیر بسیاری از جوانان با استفاده از فکرهای نو توانسته‌اند با ساخت یک اپلیکیشن علاوه بر میلیاردها ریال سرمایه در سطح وسیعی نیز ایجاد اشتغال کنند .
وی گفت: امروز کشور ما نیاز به کار و توسعه استارت آپ ها دارد و باید اجازه دهیم فضای مجازی توسعه یافته و به یک بازار بزرگ تبدیل شود .
کلانتری از بخش تعاون به عنوان یکی از بسترهای ایجاد اشتغال در روستاها نام برد و با اشاره به اجرای طرح روستا تعاون در کشور، گفت: مهمترین هدف طرح روستا تعاون، توانمندسازی و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی است تا روستاییان با تشکیل تعاونی و استفاده از ظرفیت‌های روستای محل سکونت خود اشتغال زایی کنند .
به گفته وی برای اجرای این طرح در گام اول هزار روستا به تفکیک هر استان هدف گذاری شده که در صورت پیشرفت مطلوب کار در گام دوم هزار روستای دیگر در دستور کار قرار خواهد گرفت.
 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi