افزایش ۷۸ درصدی صادرات کالا‌های ایرانی به چین


طبق اعلام گمرک، صادرات کالاهای ایرانی به چین در نه ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته 78.12 درصد افزایش یافته است.


تازه‌ترین کارنامه تجارت خارجی کشور در مجموع صادرات غیرنفتی ایران در 9 ماهه امسال‌ به 31 میلیارد و 640 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 2 و 39 صدم درصد کاهش داشته است.
در مجموع صادرات کالاهای ایرانی به چین در نه ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته 78.12 درصد افزایش یافته است. در بازار عراق هم رشد 36 صدم درصدی ثبت شد. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و افغانستان به ترتیب با افزایش 99.28 درصدی و 27.6 درصدی همراه شد و شاهد افت 39.18 درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی بوده‌ایم.
بر این اساس در 9 ماهه امسال‌ تشریفات گمرکی 115 میلیون و 171 هزار تن کالا در گمرکات کشور به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار 26 میلیون و 595 هزار تن سهم واردات و 88 میلیون و 576 هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.
سهم 33.8 میلیارد دلاری سه هزار و 900  شرکت از کل واردات
این گزارش می‌افزاید؛ در نه ماهه امسال‌ به میزان 37 میلیارد و 570 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل31.18 درصد افزایش نشان می‌دهد. عمده‌ترین دلایل افزایش واردات به کالاهای اساسی، قطعات منفصله خودرو و کالاهای سرمایه‌ای مربوط می‌شود.
بنابراین گزارش، در 9 ماهه امسال بیش از 33میلیارد و 800 میلیون دلار از کل واردات ایران در اختیار سه هزار و 900 شرکت تولیدی شناخته شده و برند یا شرکت های بازرگانی معتبر بوده است که البته اسامی چند تاجر بنام و سرشناس هم در بین این شرکت ها دیده می شود . در مجموع بیش از 90 درصد از ارزش کل واردات ایران به سه هزار و 900  شرکت اختصاص دارد .
در این فهرست شرکت های فعال در صنعت خودرو در رتبه های نخست قرار دارند. پس از این شرکت ها به ترتیب شرکت های بنام و شناخته شده فعال در حوزه تامین کالاهای اساسی ، نهاده های دامی ، پالایشگاهی و پتروشیمی ، فولاد ، دارو و صنایع غذایی دیده می شوند .
این گزارش می افزاید؛ در مجموع در 9 ماهه سال جاری شرکت های تولیدی ، بازرگانی و افراد حقیقی فعال در واردات کالا بیش از 17 هزار عدد بوده اند .
عمده‌ترین کالاهای صادراتی
اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش 5 میلیارد و 98 میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و 68 میلیون دلار، متانول به ارزش 835 میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با 810 میلیون دلار و سنگ آهن هماتیت دانه‌بندی به ارزش 765 میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی
اقلام عمده وارداتی در نه ماهه سال‌جاری نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با یک میلیارد و 240 میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و 115 میلیون دلار، برنج یک میلیارد و 15 میلیون دلار، لوبیای سویا با 749 میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر هزار و 500 تا 2 هزار سی سی بجز آمبولانس و هیبریدی به ارزش 660 میلیون دلار بوده است.
عمده‌ترین خریداران کالاهای ایران
عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در نه ماهه سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش 6 میلیارد و 527 میلیون دلار، عراق با 4 میلیارد و 628 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 4 میلیارد و 458 میلیون دلار، جمهوری کره با 3 میلیارد و 11 میلیون دلار و افغانستان با 2 میلیارد و 4 میلیون دلار بوده است.
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با 9 میلیارد و 452 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 6 میلیارد و 656 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیارد و 576 میلیون دلار، جمهوری کره با 2 میلیارد و 563 میلیون دلار و آلمان با 2 میلیارد و 95 میلیون دلار بوده است.‏

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi