کلاب هاوس؛ آغازی برای شنیده شدن؟

 


دیدگاه داوران میدون، بزرگترین مسابقه استعدادیابی کارآفرینی کشور در رابطه با اپلیکیشن جنجال آفرین این روزهای فضای مجازی چیست؟

کلاب هاوس (clubhouse) شبکه ای اجتماعی مبتنی بر صداست که چندی پیش بدلیل مصاحبه جنجالی یکی از اثرگذاترین افراد این روزهای فضای اقتصاد جهانی یعنی ایلان ماسک، با جهشی معادل 10 میلیون کاربر مواجه و در بین آحاد مردم شناخته شد. این پلتفرم که درحال حاضر صرفا برروی سیستم عامل ios قابل نصب است، این امکان را فراهم کرده تا افراد بتوانند با ایجاد روم (اتاق) هایی در حوزه های مختلف، بدون نیاز به نوشتن و یا بارگذاری تصویر، به بحث و تبادل نظر بپردازند. سامانه میدون در مصاحبه ای با داوران برنامه میدون، به بررسی میزان اثرگذاری این اپلیکیشن نوظهور در حوزه اقتصاد و کارآفرینی پرداخته است.

محمدامین حاج کاظمیان: هنوز به نتیجه قطعی نرسیدم اما به هرحال نباید برای مطرح کردن اختلافات و اسرار مورداستفاده قرار گیرد. 

من اصولا در اولین برخورد با پدیده های ناشناخته، به سمت تحقیق و مطالعه می روم. در رابطه با برنامه کلاب هاوس نیز در مراحل تحقیق هستم و هنوز به نتیجه قطعی نرسیدم اما ذکر این نکته را ضروری می دانم که نباید از این برنامه یا هر برنامه دیگری که زیرساخت هایش متعلق به ما و افرادی که ما می شناسیم نیست، برای افشای اختلافات و اسرار استفاده کنیم بنابراین کلاب هاوس برای ما ایرانیان تنها می تواند در حوزه آموزش و فرهنگ سازی مفید باشد و اقتصاد را از این دو کانال متاثر کند.

مینا مهرنوش: دامن زدن به این برنامه تا قبل از انتخابات را توصیه نمی کنم. 

هرچند اپلیکیشن کلاب هاوس بسیار جذاب است و موفق شده مدل جدید و خوبی را در شبکه های اجتماعی ارائه کند؛ اما من فکر میکنم باتوجه به شرایط سیاسی که هم اکنون در ایران حاکم است و همچنین عدم برنامه ریزی مدیران فضای مجازی، این برنامه می تواند باعث ایجاد اتفاقات غیرقابل کنترلی شود بنابراین حداقل تا بعداز انتخابات، نمی توان به آن دامن زد و انتظار تاثیرات خیلی جدی را داشت اما پس از انتخابات و آرام و معقول شدن فضای کلی کشور، می توان در جنبه های مختلف این پلتفرم ورود کرد و از آن بعنوان یک وسیله خوب و کارآمد در حوزه کارآفرینی استفاده کرد. تمام ابزارهایی که قادر به شبکه سازی باشند و بتوانند بین کارآفرینان هم افزایی کنند، برای اقتصاد و فضای کسب و کار مفید هستند و در جذب منابع مختلف انسانی، مالی و... کمک کننده خواهند بود.

امیرحسین اسدی: هر برنامه ای بتواند شبکه سازی کند برای اقتصاد مفید است، البته اگر فیلتر نشود... 

کلاب هاوس هم برنامه ای شبیه تلگرام، فیسبوک، توئیتر است که ما بدون آنکه بدانیم از کجا آماده، متعلق به چه کسی یا کسانی است، دیتابیسش در کجا قرار دارد، نمونه های داخلی و خارجی اش چیست، چه فرهنگ سازی نیاز دارد، بیزنس مدلش به چه نحو است و... فقط و فقط از آن استفاده می کنیم، توسعه اش می دهیم و درنهایت زمانیکه از جانبش احساس خطر کردیم آنرا فیلتر می کنیم.

اصلی ترین تاثیر کرونا برروی فضای اقتصادی کشورها، توسعه و ایجاد برنامه هایی برای شبکه سازی بود. یکی از رویکرد اپلیکیشن کلاب هاوس نیز شبکه سازی است بنابراین می تواند تاثیر خوبی برروی ارتباطات و تعاملات کارآفرینان و صاحبین کسب و کار داشته باشد؛ همانند اینستاگرام، واتساپ و... که توانستند در این حوزه ها جهش قابل ملاحظه ای را ایجاد کنند..

حتما بخوانید: نسخه پیچی دکترمهرنوش برای دوران پسا کرونا

جوانترین داور برنامه میدون در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال رفع فیلتر یوتیوب نیز چنین گفت: یوتیوب به احتمال زیاد رفع فیلتر می شود هرچند که درحال حاضر نیز رفع فیلتر شده؛ بخش گسترده ای از افراد جامعه بواسطه فیلترشکن ها در شبکه های فیلتر شده همچون توئیتر و تلگرام حضور دارند درنتیجه این روزها واژه رفع فیلتر عملا منسوخ شده و بی معنی است.

علیرضا یونچی: نباید نسبت به پدیده های نوظهور جبهه گرفت بلکه باید ابتدا آنها را به خوبی بررسی کرد. 

گفت و گو، تبادل اطلاعات و دانش و حتی عقاید همیشه کمک کننده و خوب بوده درنتیجه من فکر می کنم کلاب هاوس بتواند تاثیر مثبتی در فضاهای گوناگون کشور ایجاد کند اما نکته ای که نباید فراموش کرد چگونگی استفاده است؛ معتقدم نباید نسبت به هر پدیده نوظهوری گارد گرفت؛ بلکه باید ابتدا تمام جنبه ها و ابعاد را بررسی کرد و سپس برای استفاده یا عدم استفاده تصمیم گرفت. علاوه براینکه باتوجه به شرایط کرونایی کشور پیش بینی می کنم این برنامه در حوزه آموزش و پرورش بسیار موثر واقع شود.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi