ممنوعیت و محدودیت کشت برنج در کرمانشاه


سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بر محدودیت و شرکت آب منطقه‌ای به علت محدودیت منابع آبی استان بر ممنوعیت کشت محصول پرمصرف برنج در این استان اعتقاد دارند.


به گزارش «میدون»، بارش‌های بی‌سابقه اردیبهشت‌ماه امسال بسیاری از مزارع و اراضی کشاورزی را در استان کرمانشاه متحمل خساراتی کرده و هر یک از کشاورزان این استان را به دردسرهای برای جبران خسارت انداخته است.

یکی از کشاورزان شهرستان صحنه اظهار داشت: برخی از زمین‌های این منطقه آب‌خیز است و با بارش‌های زیاد بهاری محصولات کشاورزی (گندم، جو، نخود و...) از بین رفته است.

وی با بیان اینکه تمام زحمات ما از بین رفته است، گفت: قصد داریم برای جبران خسارت در زمین‌های اراضی آب‌خیز خود محصول برنج بکاریم که با موانع بسیاری از سوی شرکت آب‌ منطقه‌ای استان کرمانشاه و دستگاه قضا روبه‌رو شده‌ایم.

این کشاورز برنج‌کار ادامه داد: آب رودخانه این منطقه بدون اینکه بر روی آن سدی باشد روان است و به سمت رودخانه سیمره که یکی از مهمترین حوزه‌های آبریز در استان ایلام است، پیش می‌رود و مسؤولان استانی اجازه استفاده از این آب را به ما نمی‌دهند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه در این خصوص، اظهار داشت: با وجود بحران آب در کشور با تصمیم شورای حفاظت از منابع آب استان کشت برنج در استان و شهرستان‌های تابعه کرمانشاه ممنوع است، اما برخی از کشاورزان این مناطق اقدام به کشت محصول پرمصرف برنج کرده‌اند.

محمود‌رضا شهلایی به بیش از 6 هزار و 500 حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: استفاده از آب رودخانه توسط افراد طبق قانون تعریف شده است، قابلیت استفاده آب رودخانه باید برای افراد اثبات شود تا اجازه برداشت به آن‌ها داده شود.

وی به کاهش سطح آب‌های زیرزمینی اشاره و بیان کرد: بحران آب در کشور یک بحران جدی است و ممنوعیت کشت برنج به علت محدودیت منابع آبی استان است.

گفتنی است وزارت جهاد کشاورزی مصمم به ایجاد محدودیت نه ممنوعیت مصوبه هیأت دولت در خصوص کشت برنج علاوه بر استان‌های شمالی در دیگر نقاط کشور است.

رئیس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز در این خصوص، اضافه کرد: 950 هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان صحنه و 150 هزار هکتار در شهرستان گیلان‌غرب در مجموع یک‌هزار و 100 هکتار در استان کرمانشاه سال گذشته به کشت برنج اختصاص یافته است.

به گفته خسرو شهبازی، از اراضی مذکور سال گذشته، چهار هزار و 400 تن برنج برداشت شده است.

وی اظهار داشت: این نوع برنج که در منطقه کشت می‌شود به عنوان یک رقم خاص برای این مناطق بشمار می‌رود.

شهبازی با تاکید بر حفظ این منابع ژنتیکی، گفت: اعتقاد داریم برنج با محدودیت نه ممنوعیت و رعایت حقابه پایین دست در استان برای حفظ منابع ژنتیکی، کشت شود. 

انتهای پیام/

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi