بلاتکلیفی 50000 برنج‌کار خوزستانی


ممنوعیت کشت برنج در خوزستان زندگی 50 هزار برنج‌کار خوزستانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان در این باره پاسخگو نیست.


کارشناس حقوق قضائی است و اکنون به صورت افتخاری در شورای حل اختلاف کار می‌کند، تا به قول خودش بلکه بتواند هم مشکلی از مشکلات مردم شهر خود را حل کند هم از مدرکی که گرفته استفاده کند، وی پس از نا امید شدن از پیدا کردن شغلی مناسب با رشته تحصیلی‌اش تصمیم می‌گیرد به صورت گروهی زمینی را اجاره بگیرد و در آن برنج بکارد، اینها را حمید الهایی از کشاورزان شهر الهایی می‌گوید.

قول‌هایی که داده شد در حد حرف است

وی که با مشارکت دوستان خود 50 هکتار زمین را برای کشت برنج اجاره کرده‌اند، می‌گوید: تمام اهالی این منطقه از طریق کشت برنج امرار معاش می‌کنند و کار دیگر و یا شغل دیگری ندارند.

این کشاورز برنج کار که تصمیم دولت انگار تمام راه‌های زندگی را روی وی بسته است، عنوان می‌کند، دزدی که بلد نیستیم انجام دهیم، دولت حداقل آرام آرام تصمیمش را عملی می‌کرد، من با 5 فرزندم کجا بروم و چه کاری دارم که انجام دهم.

الهایی می‌افزاید: برای پیگیری موضوع به سراغ آیت الله جزایری، نمایندگان مجلس رفتیم و حتی در مقابل در استانداری تجمع کردیم و تمام قول‌هایی که داده شد در حد حرف باقی ماند.

وی معتقد است دولت با هدف مشخص دارد اینکار را می‌کند تا با خیال راحت آب را منتقل کند.

انتقال آب سد کوثر برای مصارف نیشکر

این کشاورز با اشاره به تجمعات روزهای گذشته کشاورزان مسیر الهایی و الباجی به انتقال آب سد کوثر به سد دز بیان می‌کند: مسئولان برای ساکت کردن ما می‌گویند این آب به منظور تامین آب شرب به سد دز منتقل می‌شود، در حالی که این آب به منظور تامین مصارف نیشکر منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه آب سد کوثر قابلیت آب شرب ندارد، می‌افزاید: آبها از طریق سد کوثر به سمت کانال توانا که حدود 50 مسیرِ فاضلاب به آن می‌ریزد هدایت می‌شود و سپس به سد دز می‌رود.

الهایی عنوان می‌کند: این در حالی است که آبی که مسئولان مدعی هستند برای شرب است با توجه به فاضلابی که به آن هدایت می‌شود هیچ کیفیت و استاندارد آب شرب و بهداشتی ندارد و تنها برای مصارف مورد نیاز نیشکر منتقل می‌شود.

وی بیان می‌کند: تعداد 16 هزار هکتار از زمین های کشاورزی حوزه الهایی جزو طرح 550 هزارهکتاری مقام معظم رهبری است و دولت تامین آب آنها را متعهد شده است که با انتقال آب سد کوثر این مقدار زمین کشاورزی نیز نابود می‌شود.

علی عبیات دیگر کشاورز برنج کار است که در سوسنگرد زندگی می‌کند اما برای کار به همراه چند نفر 100 هکتار زمین کشاورزی کشت برنج در اطراف شوشتر اجاره گرفته‌اند.

وی می‌گوید: نه زمین دارم، نه مغازه و نه سرمایه اگر تصمیم دولت قطعی شود چه جوابی برای زن و فرزندان خود داریم.

سال‌ها است زندگی خود را با کاشت برنج می‌گذرانیم

این کشاورز برنج کار که 3 فرزند پسر دارد، عنوان می‌کند: سال‌ها است زندگی خودمان را از طریق کاشت و برداشت برنج می گذراندیم و تصمیم آنی دولت زندگی ما به زودی خراب خواهد کرد.

عادل حیدری به عنوان کارخانه دار برنج کوبی و برنج کار اما دل پری از این تصمیم دارد. وی که ظاهرا" تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت کشت تمام سرمایه گذاری هایش در حوزه کشت برنج را از بین می‌برد، می‌گوید: سال گذشته پس از برداشت برنج طی جلسه ای که با مسئولان جهاد کشاورزی داشتیم از ما خواسته شد رویه های کشت و برخی امکانات و زیر ساخت‌ها را تغییر دهیم.

وی می‌افزاید: به همین دلیل بهمن ماه سال گذشته به همراه چند نفری که 100 هکتار زمین برای کشت برنج اجاره کردیم حدود 25 میلیون تومان برای بحث زهکشی هزینه کردیم.

پرداخت 500 میلیون تومان برای خرید دستگاه برنجکوبی مدرن

این کشاورز برنج کار عنوان می‌کند: مسئولان به ما گفتند کارخانه برنج کوبی سنتی است و باید به روز شود همین ایراد آنها 500 میلیون تومان به ما هزینه تحمیل کرد و مجبور شدیم دستگاه مدرن برنج‌کوبی را از چین وارد کنیم

حیدری با بیان اینکه وسائل جانبی این دستگاه مانند باسکول، نوار، بسته بندی و... حدود 2 میلیارد تومان نیز برای ما هزینه داشت، می‌گوید: دولتی که می‌خواست کشت برنج را در استان من ممنوع کند و هیچ راهکاری برای بیکاری هزاران خانوار کشاورز ندارد چرا این حجم از هزینه‌ها را باید به  کشاورز تحمیل کند.

وی بیان می‌کند:  مسئله خشکسالی در استان مربوط به امروز و دیروز نیست بنابراین تصمیم بر عدم کشت برنج توسط دولت یک تصمیم سلیقه‌ای و یک شبه و به نفع استان‌های دیگر اتخاذ شده است.

وی می‌افزاید:  وگرنه  دولتی که تا چند ماه گذشته میلیاردها تومان به برنج کار تحمیل کرده مگر خبر از بی آبی استان ندارد؟ یا زمانی‌که چنین هزینه‌ای به ما تحمیل کرده است خوزستان باران و تگرگ بود!.

جوادکاظم نسب نماینده مردم اهواز، کارون، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه تصمیم دولت بر اساس وضعیت خشکسالی و نبود آب است، اظهار کرد: اگر دولت به این نتیجه رسیده باشد که در پشت سدها آبی  وجود ندارد و نمی توان کشت کرد باید به کشاورزان معوق کشت داده شود.

لزوم پرداخت معوق کشت به کشاورزان

وی افزود: بر همین اساس مقرر شد صندوقی در استان ایجاد شود  و شرکت های نیشکر، فولاد و..  مانند اصفهان در این صندوق پول واریز کنند تا از طریق آن به کشاورزان معوق کشت پرداخت شود.

نماینده مردم اهواز، کارون، حمیدیه و باوی بیان کرد: کشاورز را نباید با این وضع رها کنیم و به جای فراهم کردن شغل و امکانات برای آن سبب نابودی بنیه اقتصادی آنها شویم.

کاظم نسب با تاکید بر اینکه دولت باید سند حقیقی ارائه دهد که پشت سدها آبی برای کشت وجود ندارد، عنوان کرد: قرار نیست هر چه دولت مرکزی تصمیم بگیرد مسئولان استانی بپذیرند.

وی گفت: استاندار خوزستان، مدیر جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، سازمان آب و برق از سدها بازدید کنند و کشاورز و نظام صنفی کشاورزی را بر نبود آب قانع کنند.

کاظم نسب با تاکید بر لزوم ورود شورای تامین به مسئله کشاورزان بیان کرد: اگر آبی وجود ندارد پس برای رفاه حال کشاورزان معوق کشت به آنها پرداخت شود.

بارشهای اخیر تاثیری در ذخایر آبی استان نداشت

مصطفی شبه معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اما با تایید کاهش ذخایر آبی در پشت سدهای استان اظهار می‌کند: آنچه در ذخایر آبی ما موثر است بارش باران در استان‌های بالا دست است و آبی که از استان‌های بالادست می‌آید سبب پر شدن ذخایر ما می‌شود.

وی افزود: در سال آبی گذشته استان‌های بالا دست نیز با کاهش ذخایر آب مواجه شدند و وضعیت آن زیر نرمال(زیر 40درصد) بود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه بارش‌های داخل استان هیچ تاثیری در ذخایر آبی ما ندارند، گفت: اولین تاثیر در ذخایر آبی را استان‌های بالادست می‌گذارند و سپس بارش باران در مناطق موثر و ایجاد روان آب که شدت و مدت باران نیز باید در نظر گرفته شود.

شبه با اشاره به خالی شدن 50 درصد مخازن سدها عنوان کرد: این وضعیت نشان می‌دهد بارش‌های اخیر پاسخگوی پر کردن حجم مخازن نبودند.

وی بیان کرد: به جزء رودخانه کرخه، مابقی رودخانه‌ها مانند کارون بزرگ به شدت مشکل ذخیره آب داریم که به همین دلیل کل کشت تابستانه در حوزه کارون ممنوع و تنها آب کشت‌های دائمی مانند باغات تامین می‌شود.

شبه در رابطه با انتقال سدکوثر به رودخانه دز گفت: با توجه به کاهش شدید ذخایر آب در رودخانه کارون انتقال آب بین حوزه‌ای در زمان کوتاه سریعتر و آسانتر است.

وی افزود: حجم بالای آبی نیاز به ظرفیت سازی های بالا از حیث راه‌اندازی ایستگاه پمپاژ، منابع مالی و.. دارد اما در این حوزه ایستگاه پمپاژ وجود دارد.

شبه در پاسخ به اینکه سوال مبنی بر اینکه آب سد کوثر ابتدا در کانال توانا که حدود 50 مسیر فاضلاب به آن می‌ریزند هدایت می‌شود و سپس به سد دز منتقل می‌شود چگونه می تواند برای مصارف شرب از آن استفاده کرد، عنوان کرد: کانال توانا  بیش از 80 سال قدمت دارد و فاصله آن تا سد دز کوتاهتر است بنابراین بهترین گزینه برای انتقال آب ظرف 4 ماه تابستان است.

وی با رد انتقال آب سد کوثر برای مصارف نیشکر گفت: با توجه به وضعیت آب در استان،  نیشکر باید تولید خود را به حداقل برساند.

محمد سواری رئیس انجمن برنجکاران استان اما معتقد است وعده‌های مسئولان حوزه آب و کشاورزی نوعی پاسکاری کشاورزان و در جهت رضایت وزارتخانه‌های متبوع خود هستند.

وی با اشاره به تجمع مکرر برنجکاران در مقابل استاندری، نشست با نماینده اهواز و تشکیل ستاد خشکسالی با ریاست استاندار گفت: آنچه از این جلسات حاصل شد باید منتظر بررسی و صحبت مسئولان استانی با کشوری بمانیم و آنچه همه بر آن متفق هستند ممنوعیت کشت برنج و به طور کل کشت تابستانه در برخی حوزه‌ها است.

بیکاری بالغ بر 50هزار برنجکار در استان

رئیس انجمن برنجکاران استان با بیان اینکه از زمان مصوب شدن قانون منع کشت برنج هر روز تا پاسی از شب از تجمع برنجکاران در مقابل دفتر و تماس‌های مکرر آنها آرامش ندارم، بیان کرد: در بسیاری از مناطق استان کشاورزان کاملاً برنجکار هستند که نه کار دیگری دارند انجام دهند و نه زمین هایی که در آن برنج کشت می‌شود به دلیل شوری آنها قابلیت کشت محصول دیگری را دارند.

سواری گفت: تصمیم غیر کارشناسانه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تبعات اجتماعی بسیار  بدی در استان خواهد داشت و زندگی کشاورزان را نابود خواهد کرد.

به گفته محمد سواری  رئیس انجمن برنجکاران استان در حوزه تولید و فرآوری برنج 40 تا 50 هزار نفر مشغول هستند و تعداد 200 کارخانه برنج کوبی وجود دارد که حداقل در هر کدام از آنها 20 نفر مشغول به کار هستند که با تصویب ممنوعیت برنج این حجم از جمعیت در استان بیکار می‌شوند.

عدم پاسخگویی مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان

به منظور پیگیری موضوع ممنوعیت کشت برنج و راهکار وزارت جهادکشاورزی در رابطه با معرفی کشت جایگزین و بحث پرداخت معوق به کشاورزان خبرنگار فارس چندین بار با کیخسرو چنگلوایی، مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان تماس گرفت که وی ضمن عدم پاسخگویی از طریق معاونت خود اعلام کرد زمانی برای پاسخ دادن ندارد.

گفته می‌شود سال گذشته مدیرعامل سازمان آب و برق  خوزستان طی نامه ای از استاندار خوزستان درخواست کرد تمام طرح های شیلات در خوزستان را متوقف کند که هنوز اعتراضات جامعه آبزی‌پری استان تمام نشده بود که مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان این بار از وزارت نیرو درخواست کرد کشت برنج را در استان خوزستان ممنوع اعلام کند.

این در حالی است که چیزی حدود 20 هزار نفر در حوزه شیلات و 50 هزار نفر  در حوزه کشت برنج کاری مشغول به کار هستند.

به طور حتم اتخاذ این تصمیم توسط وزارت نیرو، مدیران حوزه آب و پافشاری برای عملیاتی کردن این تصمیم ابتدا طبقه ای از بیکاران را به جامعه تحمیل می‌کند که هیچ گونه سرمایه پایداری برای فراهم کردن شغل جدید و هیچ دانشی برای اتخاذ مشاغل ندارند از طرفی نشان دهنده این است که  مدیران حوزه آب استان در جهت منافع وزارت نیرو و استان های دریافت کننده آب خوزستان عمل می‌کنند.

بر همین اساس با وجود تعهد دولت مبنی بر تامین حقابه فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری تا کنون پایان فاز اول هم هنوز اعلام نشده است و این یعنی میلیاردها تومان اعتباری که دولت برای این طرح از محل  صندوق ذخیره ارزی اختصاص داده بود بر باد رفته است.

در این میان آنچه مایه تعجب است، سکوت نمایندگان استان خوزستان و چهارمحال بختیاری است که تا کنون نتوانسته اند برای استیضاح وزیر نیرو به اجماع رسیده و مانع از فاجعه بزرگی که به تدریج به مهاجرت مردم خوزستان انتقال قطبیت کشاورزی استان به استان‌های دیگر می‌شود را بگیرند.

 بر اساس تصمیم وزارت نیرو در تابستان امسال حدود 111 هزار هکتار زمین‌های حوزه کارون به دلیل کاهش دبی روخانه کارون زیر کشت تابستانه نمی‌روند.

انتهای پیام/

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi