معرفی کسب و کار «تولید میوه خشک» در تلوزیون


سومین قسمت از برنامه تلوزیونی معرفی کسب و کارهای کوچک، به همت سامانه «میدون» و گروه اقتصادی شبکه اول سیما با موضوع «معرفی کسب و کار تولید میوه خشک» پخش شد.


به گزارش «میدون»، در این قسمت از برنامه پس از پخش موشن معرفی «کسب و کار تولید میوه خشک»، آقای اسفندیاری مجری برنامه با آقای علیرضا محجوبی خباز کارآفرین برجسته حوزه تولید میوه خشک و از مشاورین سامانه میدون در گفت‌و‌گویی به معرفی این کسب و کار و بررسی جوانب فعالیت در آن پرداختند.

محجوبی خباز در این گفت‌و‌گو درباره نحوه ورود خود به این کسب و کار گفت: ما در اردوهای جهادی با روستاهای کشور آشنا شدیم و پس از اینکه مسایل روستاها را متوجه شدیم، یکی از مسایلی که نظر ما را به خود جلب کرد این بود که سالیانه حجم بالایی از تولید میوه در روستاها دورریز می شد و از بین می رفت و این موضوع باعث ورود ما به این کسب و کار شد.

وی با اشاره به این فرمایش مقام معظم رهبری مدظله العالی که فرمودند «راه توسعه روستاها صنایع تبدیلی است»، افزود: صنایع تبدیلی می تواند در حوزه های مختلفی در روستا و غیرروستا شکل بگیرد و کسب و کارهای گوناگونی از این طریق راه اندازی شوند، که یکی از این کسب و کارها میوه خشک است.

محجوبی خباز گفت: همانطور که نباید نفت را بصورت خام صادر کرد، صادرات میوه بصورت خام نیز باعث کاهش ارزش صادراتی آن می شود. به طور مثال در سال گذشته حدود 381 هزار تن سیب به صورت خام از کشور صادر شد و اگر این میزان و یا بخشی از آن بصورت خشک صادر می گردید، ارزش صادرات آن چندین برابر می شد.

وی با اشاره به اینکه حدود 30 درصد از محصولات کشاورزی در کشور از بین می روند و وارد چرخه فروش نمی شوند، گفت: با گسترش صنعت میوه خشک هم می توان این میزاتن تولیدات تلف شده را به چرخه بازار بازگرداند و هم ارزش افزوده بالایی را در این بخش ایجاد نمود.

محجوبی خباز گفت: همانطور که هم اکنون در حوزه کشاورزی نباید صرفا متکی به روش های سنتی بود و ضروری است که از تنولوژی مدرن استفاده شود، در حوزه تولید میوه خشک نیز باید مجهز به تکنولوژی های مدرن شد و از علوم روز در این حوزه مطلع شد.

این کارآفرین حوزه تولید میوه خشک گفت: توجه به ذائقه مردم در مناطق مختلف نیز یکی از پارامترهایی است که در تولید این محصول باید مورد توجه قرار بگیرد و به عنوان مثال اگر کشور هدف ایران باشد باید میوه ها را بصورت نازک خشک کرد چون ذائقه مردم ما این تولید را بیشتر می پسندد، اما در کشور آلمان میوه های خشک با ضخامت بالا مورد پسند مردم است.

محجوبی خباز گفت: نکته ای که در ورود به این کسب و کار مهم است این است که ابتدا باید بازار فروش را مشخص کرد و با توجه به نیازها و ذائقه های مردم آن منطقه و استانداردهای آزمایشگاهی و نحوه مطلوب خشک کردن برای آنان، محصول را تولید کرد.

وی در پایان با اشاره به بازار مناسب میوه خشک در روسیه، آمریکای جنوبی و اروپا گفت: مشخص کردن مقیاس تولید و بازار فروش از جمله ضرورت هایی است که قبل از ورود به این کسب و کار باید به صورت دقیق مشخص شود و ایجاد این کسب و کار در کنار مزرعه های کاشت میوه و خرید مستقیم میوه از کشاورز می تواند به صورت چشمگیری قیمت تمام شده تولید این محصول را کاهش دهد و به تبع آن با کاهش قیمت فروش، خرید آنرا برای مشتری جذاب تر نماید.

انتهای پیام/

نظرات (6)

avatar

مجید

جمعه 26 مرداد 1397

سلام،در صورت امکان اگر راهی برای تماس با اساتید این حوزه مثل آقای محجوبی حجاز به ما نشون بدید ممنون میشم.

avatar

مجید افشارپور

جمعه 26 مرداد 1397

سلام،با تشکر از زحمات شما می خواستم ببینم چطور میشه درباره کار میوه خشک کنی اطلاعات کسب کرد،اطلاعاتی در مورد دستگاه،بازار،کیفیت و سایر مسائل میوه خشک.

avatar

نازی

پنجشنبه 14 تیر 1397

سلام ممنون از برنامه خوب شما لطفا تافن اقای محجوبی را برام بفرستید

avatar

معصومه اربابی

چهارشنبه 30 خرداد 1397

سلام خانم اربابی هستم تو یکی از روستاهای سیستان تولیدی میوه خشک راه اندازی کردم مخصوصا انبه ولی در بازار فروش مشکل دارم اگه لطف کنیید شماره اقای محجوبی رو برام بفرستین

avatar

saeed

جمعه 21 اردیبهشت 1397

شماره ای از آقای علیرضا محجوبی خباز کارآفرین برجسته حوزه تولید میوه خشک رو اعلام کنید ، تشکر

avatar

saeed

جمعه 21 اردیبهشت 1397

شماره ای از آقای علیرضا محجوبی خباز کارآفرین برجسته حوزه تولید میوه خشک رو اعلام کنید ، تشکر

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi