دوره ی آموزشی کاشت و پرورش برنج در سایت میدون بارگذاری شد


برنج محصولی راهبردی و از مهمترین محصولات وارداتی کشاورزی کشور بوده است و همچنین محصول راهبردی در آسیا و کشور های درحال توسعه به ویژه ایران است تقریبا 90% تولید و مصرف این محصول در قاره اسیا انجام میشود که 96% آن مربوط به کشورهای در حال توسعه است.در حال حاضر ایران یکی از مهم ترین وارد کنندگان برنج به حساب می اید.


برنج از قدیمیترین محصولات کشت شده در دنیا است. محل پیدایش برنج در آسیاي جنوب شرقی و عمدتاً در کشورهاي هنـد و چـین اسـت. ایـن محـصول نقش بارزی در تغذیه، درآمد و اشتغال مردم جهـان و ایـران دارد و مـاده ی غـذایی اصلی بیش از نیمی از جمعیت دنیا اسـت. 35 تا 80 درصد  از کـالري مـورد نیـاز روزانه ی حدود 3 میلیارد نفر در آسیا از برنج تامین می شود.
در ایران با توجه به ذائقه مردم، برنج به عناوین مختلف یکی از اساسی ترین نیازهای روزانه کشور و به عنوان کالای ضروری، در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی است. از این رو مطالعه راه کارهای خود کفایی در امر تولید این محصول استراتژیک برای کشور بسیار اهمیت دارد که این روزها آمل و رشت بعنوان ظرفیت های تولیدی کشور پیشرو می باشند.


ضرورت ورود به عرصه ی کاشت برنج
از آن جایی که برنج عضو اصلی سفره خانوار های ایرانی است، نقش مهم و تاثیر گذاری در مسائل اقتصادی دارد.تحقیقات نشان می دهد واردات برنج به میزان تولید برنج داخلی بستگی دارد. همچنین بر اساس نتایج برآور تابع واردات برنج،نشان می دهد که برنج یک کالای ضروری در سبد مصرفی خانوار ایرانی است.به عبارت دیگر برای برقراری امنیت غذایی، نیاز به واردات برای جبران کسری داخل وجود داشته است. برآورد تابع واردات برنج همچنین نشان می دهد ارتباط مستقیم قیمتهای داخلی با میزان واردات این محصول. به عبارت دیگر با کاهش هزینه تمام شده برنج برای تولید کنندگان این محصول و کم کردن واسطه ها به وسیله ی عملیات بازار یابی مناسب، می توان هر ساله میزان واردات این محصول را کاهش داد.پیش بینی میزان تولیدات و مصرف این محصول نشان می دهد که با ادامه حمایت دولت به شکل موجود و اندازه مکانیزاسیون این محصول ،ایران در سال های آتی نیز موفق به خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک نخواهد شد.


مزیت کاشت و تولید برنج
میزان هزینه اولیه برای یک هکتار حدود پنج ملیون تومان به علاوه زمین مناسب برای کشت است. این محصول پس از گذشت حدودا 4 ماه به مرحله برداشت می رسد. فرایند فروش و سود دهی نیز به حد اقل یک ماه زمان نیاز دارد؛ که در مجموع 5 ماه زمان لازم است تا از مرحله کاشت به مرحله سود دهی برسد. از نظر رِنج سود دهی این محصول باید گفت در درجه متوسطی قرار دارد و در واقع بیشتر سود عاید واسطه ها میشود تا خود کشاورزان!
پژوهش ها نشان می دهد که کمبود اعتبارات و منابع مالی در تمامی استان ها وجود دارد، به طور مثال در استان گیلان منابع مالی در دسترس 01/23 و در استان مازندران 04/21 درصد کمتر از میزان لازم برای دستیابی به سطح مطلوب اقتصادی در تولید است. این کمبود باعث کاهش میزان تولید فعلی در سطح 78/24 درصد در استان اول و 22/23 درصد در استان دوم نسبت به میزان تولید در نبود محدودیت مالی شده است.  با توجه به نقش این دو استان در تامین برنج مورد نیاز کشور] تامین اعتبارات مورد نیاز می تواند نقش قابل توجهی در کاهش واردات این محصول داشته باشد.

 

دوره ی آموزشی کاشت و تولید برنج
سایت میدون در راستای کارآفرینی و توجه به تولید داخلی، اقدام به تدوین یک دوره ی آموزشی کامل و جامع در زمینه کاشت برنج نموده است که علاقه مندان به حوزه می توانند با مطالعه ی کامل و دقیق این بسته ی آموزشی وارد این عرصه ی اقتصادی شوند.

 

مزایای دوره های آموزشی سایت میدون
در این بسته ی آموزشی، بررسی تاریخچه ی کشت برنج، مطالعه ی انواع برنج و نوع کشت آنها، ، ابزار و تجهیزات لازم، شرایط کشت و پرورش، میزان سرمایه ی لازم، پلن های مالی، شناخت بازار و سایر دانستی های ضروری در راه ندازی این کسب و کار به طور کامل و جامع شرح داده شده است.
نحوه ی طراحی بسته های آموزشی سایت میدون به گونه ای است که علاقه مندان به حوزه های مختلف کسب و کار می توانند آموزش های گام به گام را از سطح مقدماتی تا پیشرفته کسب نموده و نحوه ی چگونگی فروش آن محصول در بازار را نیز از همین طریق آموزش ببینند.
محتوای این دوره آموزشی به صورت مکتوب همراه با عکس هایی فنی در قسمت دوره های آموزشی سایت میدون قابل دسترسی است.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi