ردپای کشاورزی هوشمند در مسابقه میدون

 


شرکت دانش بنیان کاوشگران آب و هواشناسی، امشب به میدانِ مسابقه میدون آمده تا با معرفی کسب و کار خود، کشاورزی سنتی و آسیب پذیر ایران با سهم هشت درصدی از GDP را، از خسارات کم آبی و نوسانات جوی نجات دهد.

در طول تاریخ تعداد زیادی از متخصصین رشته های گوناگون، تلاش کردند تا از تحقق پایان تراژیکی که مالتوس برای آینده غذایی جهان پیش بینی می کرد، جلوگیری کنند. کشاورزی هوشمند و تلفیق آن با تکنولوژی اشیاء، ازجمله این تلاش هاست که امروزه در سراسر جهان به ثمر نشسته است.  

کشاورزی هوشمند، یکی از گسترده ترین مباحث علم نوین در دنیاست، وقتی هم که آن را با اینترنت اشیاء مخلوط کنیم، به رشته ای تبدیل می شود که برای بررسی تمام ابعاد آن باید یک متخصص حرفه ای باشید. با این وجود اگر بخواهیم به اختصار کشاورزی هوشمند را تعریف کنیم؛ باید بگوییم کشاورزی هوشمند با استفاده از قابلیت اینترنت برای اتصال چندین شیء و دستگاه به یکدیگر و کنترل آنها، به بالا رفتن بهره وری کشاورزی و امنیت غذایی جهان کمک می کند. سنسور هوشمند آب، خاک و هوا ازجمله تجهیزات این نوع از کشاورزی است که با دادن اطلاعاتی دقیق، در هر لحظه و هر مکانی به کشاورز و دستگاه مادری که او دراختیار اوست، به بهتر شدن کیفیت تولیدات، جلوگیری از اتلاف وقت، افزایش بهره وری، جلوگیری از هدر رفت آب و... کمک می کند.

خوشبختانه می توان امروز شاهد ورود کشاورزی مبتنی بر اینترنت اشیاء به ایران بود. شرکت های نه چندان زیادی نیز برای تحقیق و توسعه این حوزه درحال فعالیت هستند که کاوشگران آب و هواشناسی یکی از آنهاست.

دکتر معین ملامحمدزاده، جوانی است خوش فکر و اهل رفسنجان کرمان که در رشته های مدیریت منابع آب و کشاورزی هوشمند تحصیل کرده. او با جمع کردن جمعی از جوانان خوش ذوق و تحصیل کرده همچون خودش، مجموعه ای دانش بنیان را بنا نهاده که در زمینه کشاورزی هوشمند آب و هواشناسی فعالیت می کند.

کمبود ایستگاه های آب و هواشناسی کشاورزی در کشور، عدم مدیریت منابع آب توسط کشاورزان، کاهش منابع آب زیر زمینی و تغییرات اقلیم و نوسانات جوی، اصلی ترین عواملی است که اهمیت تغییر مسیر کشاورزی کشور، از سنتی به هوشمند را روشن می کند. این موارد سالانه خسارات گزافی را به جامعه کشاورزی ایران وارد می کند که این تکنولوژی می تواند به راحتی و البته با سرمایه اولیه ای زیاد، آنها را کنترل کند.

ایستگاه هوشمند آب و هواشناسی کشاورزی دکتر ملامحمدزاده، با نام تجاری باران شناخته می شود. این ایستگاه علاوه بر اطلاع رسانی های به موقع به کشاورزان، به آنها آموزش نیز خواهد داد. فرآیند کار آن نیز به اینصورت است که با استفاده از تبلت، موبایل و... تحلیل و بررسی وضعیت زمین و شرایط آب ها را، از راه دور برای کشاورز ممکن سازد.

شرکت دانش بنیان کاوشگران آب در دومین قسمت از دومین فصل مسابقه میدون، کسب و کار تکنولوژیک و مدرن خود را در معرض قضاوت تیم تازه نفس داوری این برنامه قرار داده است.  

برای حمایت از کسب و کار معین ملامحمدزاده، اینجا کلیک کنید....

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi