پارک علم و فناوری چیست؟


در پارک های علم و فناوری می توانید با کمترین هزینه و بیشترین امکانات، کار خود را راه اندازی کنید.


به گزارش میدون، پارک علم و فناوری محیطی است از لحاظ فیزیکی با کیفیت بالا و پارک مانند که واحدهای تحقیقاتی خصوصی و یا وابسته به سازمان ها و صنایع در آن مستقر شده و تحت پوشش و حمایت قرار می گیرند تا به خلاقیت و نوآوری بپردازند.

این پارک‌ها دارای معماری‌های مدرن با فضاهای زیاد، سرسبز و قابل دسترس هستند. البته این‌ها تبلیغات نیست و دقیقا توصیف مکان و فضاهای پارک علم و فناوری است. در همین پارک ها می توانید با کمترین هزینه و بیشترین امکانات کار خود را راه اندازی کنید. پارک های علم و فناوری می‌توانند شرکت‌های کوچک با منابع کم را به جایی فراتر از تصور و توان مالی خود برای تامین خودشان ببرند.

10 دلیل برای شروع کار در پارک‌های علم و فناوری

1-دسترسی به زیر ساخت‌های با کیفیت‌تر با هزینه‌ای بسیار کمتر نسبت به راه‌اندازی شرکت شخصی و وجود امکاناتی مثل دفاتر، اتاق جلسات، کلاس‌های‌ هوشمند، اینترنت پرسرعت و…
2-امکاناتی که باعث رشد و توسعه کسب و کار شما خواهد شد.
3-پشتیبانی از طریق مدیرت پارک علم و فناوری به وسیله مشاوره و راهنمایی کسب و کار
4-پشتیبانی و همکاری بالقوه با دیگر شرکت‌ها و اعضای پارک
5-دسترسی به شبکه‌های کاری از طریق سایر کسب و کارها، لینک‌های آموزشی و ارتباطات دولتی
6-به دست آوردن اعتباری برای شرکت خود از طریق نام پارک علم و فناوری
7-دسترسی به برنامه‌های آموزشی و پژوهشی آغاز و برگزار شده توسط پارک علم و فناوری
8-کمک به تامین نیازهای مالی به شکل های مختلف مثل معرفی شرکت‌ها به سرمایه گذاران
9-داشتن کارمندان کارامدتر و شاداب‌تر به دلیل حضور در محیط بانشاط و جذاب
10-دسترسی به امکانات تحقیقاتی، جذب بیشتر دانشجو‌ها به عنوان کارآموز

سیاست پارک در جذب شرکت‌های دانش بنیان

پارک علم و فناوری وظیفه دارد تا از فناوران و شرکت‌های نوآور حمایت کند. هر شرکت نوآوری که با ایده تجاری سازی شده خود بتواند نیازی از جامعه را رفع کند پس از بررسی‌های اولیه به شورای تخصصی ارجاع و در صورت موافقت در پارک علم و فناوری پذیرش می‌شود. شرکت‌هایی که از ایده نوآورانه برخوردار هستند و هنوز نتوانسته‌اند این ایده را تجاری‌سازی کنند در یک مرحله قبل از پارک و از طریق مراکز رشد مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

مزایای قرار گرفتن یک شرکت دانش بنیان در فضای پارک علم و فناوری چیست؟

علاوه بر معافیت‌های مالیاتی سهولت در انجام کارها و عدم پرداخت هزینه برای ایجاد فضای جدید از مزایای قرار گرفتن این شرکت‌ها در پارک علم و فناوری است. بهره‌مندی از مشاوره‌های بیمه‌ای و مشاوره‌های تجاری‌سازی و بازار از طرف پارک نیز از دیگر خدماتی است که این شرکت‌ها می‌توانند با حضور در پارک از آن بهره‌مند شوند.از مهمترین مزایایی که این شرکت‌ها می‌توانند با حضور در پارک از آن بهره‌مند شوند استفاده از تسهیلات ارزان قیمتی است که با پیگیری‌های پارک علم و فناوری به اشکال مختلف می‌تواند به آنها تعلق گیرد.تسهیل امور اداری و حضور در نمایشگاه‌های مختلف برای معرفی محصولات دانش بنیان از دیگر مزایای حضور این شرکت‌ها در پارک علم و فناوری است.

خدمات پارک‌های علم و فناوری

خدمات عمومی: اسکان، دسترسی به تلفن و دورنگار، کارپردازی و خدمات دبیرخانه‌ای، امکان استفاده از اتاق‌های کنفرانس، تجهیزات دیداری و شنیداری و سرویس رفت‌وآمد.

خدمات اطلاع‌رسانی: کتابخانه، اینترنت، مراکز اطلاع‌رسانی و نرم‌افزارهای مهندسی

خدمات مشاوره‌ای و آموزشی: مشاوره‌های مدیریتی، مالی و بازرگانی، خدمات حسابداری و حقوقی، برگزاری سمینار یا دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای شرکت‌های نوپا.

خدمات فنی و تخصصی: ارائه خدمات فنی مهندسی، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی نظیر آزمایشگاه صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، شیمی، مواد و سرامیک، برق و الکترونیک، مکانیک، کارگاه ماشین ابزار و پایلوت‌های تولید محدود.

خدمات مالی و اعتباری: تسهیل امکان استفاده از اعتبارات خدماتی و تحقیقاتی، شناسایی منابع مالی و جذب سرمایه‌گذاران، تسهیل در جذب اعتبارات مصوب طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی.

ثبت اختراعات: در پارک‌ها و شهرک‌های علمی و فناوری این امکان به سادگی فراهم است که حاصل ابداعات و نوآوری‌های پژوهشگران به نام خود آنان ثبت و حقوق آنان محفوظ بماند.

پارک های پژوهشی

پارک پژوهشی یا تحقیقاتی به مجموعه‌ای گفته می‌شود که از طریق فراهم آوردن و ارائه زمین، تأسیسات زیربنایی، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های پژوهشی متمرکز و تسهیلات قانونی، موجبات اجتماع واحدها، شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی را در یک فضای متمرکز فراهم می‌نماید. این مجموعه‌ها معمولاً در مجاورت قطبهای دانشگاهی یا قطبهای صنعتی و اقتصادی شکل می‌گیرند، و ضمن ایجاد فضای مناسب جهت انجام پژوهش‌های کاربردی و تجاری‌سازی نتایج آن، موجبات رشد تحقیقات را فراهم می‌سازند. هم‌افزایی ناشی از مجاورت فیزیکی این واحدها و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه و هزینه‌های جاری از مزایای این پارک‌ها است.

پارک های پژوهشی از نظر نوع فعالیت به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

پارک‌های علمی که معمولاً توسط دانشگاه‌ها در فضایی مناسب در نزدیکی دانشگاه برپا می‌شود و همکاری متقابلی بین صاحبان صنایع مستقر در پارک و دانشگاه به وجود می‌آید.
پارک فناوری که معمولاً در نزدیکی قطبهای صنعتی ایجاد می‌شوند و با هدف گسترش ارتباطات تحقیقاتی صنایع موجود در منطقه با واحدهای پژوهشی دانشگاه‌های منطقه شکل می‌گیرند.

تعریف دقیقی برای گونه‌های پارک‌های علم و فناوری وجود ندارد و معمولاً هر کشور یا مؤسسه بنا به نیازهای موجود، ویژگی‌ها، سیاست‌ها و نام پارک‌های دانش خود را تعیین می‌نماید. طبق نظر وزارت علوم و تحقیقات، تمامی استان‌ها می بایست نسبت به تأسیس پارک فناوری مجهز اقدام کنند.

 

پارک های علم و فناوری در سراسر دنیا با هدف کلی توسعه فناوری و کسب و کارهای دانش محور تشکیل شده‌اند و با توجه به وضعیت محیطی و سیاست گذاری های کلان در سطح داخلی و خارجی پارک، چشم‌اندازها و مأموریت‌های متفاوتی را دنبال می‌کنند. این پارکها دارای مکانیسمهای زیرساختی مهمی هستند که باعث انتقال یافته‌های تحقیقات دانشگاهی و تولید دانش مضاعف شده، در نهایت عامل تسریع رشد اقتصادی در سطح ملی و منطقه‌ای می‌شوند. این مهم به صورت گسترده‌ای در کشورهای مختلف دنیا به عنوان یک اصل به رسمیت شناخته شده‌است. در بسیاری از موارد، پارکهای فناوری موجب ایجاد شغل، رشد درآمد و درگیر شدن در صنایع دارای رشد می‌شوند. از طرفی، پارکهای فناوری و مراکز رشد برای تجزیه و تحلیل در سطح ملی یا محلی در زنجیره ارزش کارآفرینی، لینک های مهمی به‌شمار می آیند. خانه کتاب پارک علم و فناوری

 

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

محمود جوادی فرد

دوشنبه 16 دی 1398

سلاام. بنده دستگاه پخت نان روغنی را ساخته ام دو سال است در تلاش ثبت اختراع ویا فروش ان. هستم هنوز موفق نشده ام. لطفا راهنمایی بفرمایید

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 29 خرداد 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi