پرورش ماهیان گرمابی ؛ استخری پر از پول


با توجه به هزینه های تولید و نرخ فروش ماهی در شرایط کنونی ، پرورش ماهیان گرمابی کسب و کاری سودآوری است که بخش اعظم صادرات آبزیان ایران را تشکیل می دهد .


به همت و تلاش سامانه میدون، جامع ترین سامانه راه اندازی کسب و کار های کوچک و کارآفرینی، شماری از فرصت های شغلی و کسب و کار های پردرآمد از شبکه های مختلف سیما به مردم معرفی می شود .یکی از این کسب و کارها با سودآوری بالا، پرورش ماهیان گرمابی است.

محدودیت ذخایر دریاها ، کاهش صید و افزایش روزافزون جمعیت ایران باعث شده است تا کشور جهت تامین پروتئین سالم به پرورش ماهی در محیط های مصنوعی روی آورد. این عمل باعث کاهش هزینه در واردات و افزایش اشتغالزایی و سودآوری بالا است و ماهی های گرمابی یکی از مهمترین منابع تأمین پروتئین است.

به ماهی هایی که در مناطق نیمه گرم و گرمسیر زندگی می‌کنند، ماهیان گرمابی می‌گویند. شهر های رشت ،گرگان ، ساری ،خوزستان  ، بندرعباس و زاهدان بیشترین سهم در پرورش ماهیان گرمابی کشور را دارد  .

ماهیان گرمابی از دانه ، ریشه گیاهان آبزی ، جلبک، لارو، حشرات، صدف و بسیاری دیگر از موجودات ریز تغذیه می‌کنند . غذا آنها باید متناسب با نوع ماهی باشد مثلا ؛ علف برای آمور و گندم و سبوس هم برای کپور معمولی.

ماهیان گرمابی ، آبزیان خونگرمی که دمای بدنشان ثابت و بهترین دما برای  این ماهی ها C ۰ ۳۱  تا C ۰ ۲۲ است.  ماهی گرمابی مقاومت زیادی دربرابر شوری آب و  تغیرات اکسیژن دارد.

یکی از معروفیت های ماهیان  گرمابی در خواص دارویی است ؛ کاهش کلسترون خـون، جلوگری از سکته ­های قلبی، مغزی، رشـد غـده­ های سرطانی ،کاهش تشنج در زن های حامله، بالا رفتن ضریب هوشی فرزندان و سرشار از ویتامین ­های k(انعقاد خون)، D(استخوان سازی) ،E (جلوگیری از پیری زودرس) و A (سوی چشم) می باشد.

85 درصد صادرات آبزیان کشور مربوط به ماهیان گرمابی و بیشترین میزان صادرات هم به کشورعراق صورت می گیرد.مهترین گونه ماهی گرمابی ، ماهی کپور است.

سرمایه اولیه برای راه اندازی این کسب و کار به ازای هر یک هکتار 10 الی 15 میلیون می باشد و دوره بازگشت سرمایه یک سال است .

یکی از مهم‌ترین موضوعات در رابطه با پرورش ماهی گرمابی ، انتخاب محیط مناسب جهت پرورش ماهی  است. ماهی ها جزو آبزیانی هستند که می توان در استخرهای کوچک نیز به پرورش آن‌ها پرداخت ؛ استخر های بتنی یا استخر های جدید قابل حمل و نقل که بسیار نسبت به استخر های بتنی به صرفه است. با رشد ماهی ها باید محیط پرورش آن ها را گسترش داد.

ساخت استخر پرورش ماهیان گرمابی  نیاز به دانش و تجربه فراوانی دارد.افراد موفق و متخصصی چون محمد عابد راد ،سهراب خوشحال و ولی منفرد... که در مشاوره کسب و کار پرورش ماهیان گرمابی فعال اند، می توانند شما را در این کسب و کار راهنمایی کنند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi