ظرفیت عظیم اشتغالزایی در چابهار


منطقه دشتیاری(بخش های دشتیاری و پلان) از توابع شهرستان چابهار ظرفیت های فراوانی در پرورش دام و طیور دارد که سه نژاد اصیل گاو، گوسفند و مرغ دشتیاری در صورت سرمایه گذاری و توجه ویژه از سوی دولت و بخش خصوصی سبب ایجاد هزاران شغل و افزایش تولید گوشت سفید وقرمز می شود.


دشتیاری در طول 20 سال گذشته با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و در 6 سال اخیر با وعده رهاسازی آب سد زیردان محیط زیست، ساکنان روستایی و حیوانات وحشی و اهلی با تهدید جدی مرگ و میر رو به رو هستند با این وجود به رغم قهر طبیعت و بی توجهی برخی مسئولان ظرفیت های فراوانی در حوزه دام و طیور دارد.
نژاد گاو دشتیاری، مرغ دشتیاری و گوسفند بلوچی در منطقه دشتیاری چابهار از فرصت های مهم اشتغالزایی هستند که در صورت توجه ویژه و سرمایه گذاری می توانند هزاران شغل ایجاد کنند و موجب توسعه و رونق اشتغال خانگی شوند.
چابهار با توجه به آب وهوای مساعد ظرفیت های زیادی در زمینه آبزی پروری(ماهی ومیگو) و انواع دام سبک وسنگین دارد و این ظرفیت ها با همت و تلاش بخش خصوصی و حمایت دولت می تواند به فرصت گرانبهایی برای توسعه این منطقه تبدیل شود.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان چابهار اظهار داشت: این شهرستان و منطقه دشتیاری از نظر قابلیت های دامی سه نژاد دامی شاخص کشور را دارد که می توان به گاو بومی دشتیاری، مرغ و خروس دشتیاری و گوسفند بلوچی اشاره کرد.
غلامحسین بامبری افزود: باتوجه به شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب و ناسازگاری نژادهای غیربومی اهمیت گاو دشتیاری به عنوان یک منبع مهم و مستعد و قابل توسعه و سرمایه گذاری در تأمین فرآورده های مورد نیاز دامی از جایگاه ویژه ای در شهرستان چابهار برخوردار است.
وی بیان کرد: هم اینک 12 هزار و 310 راس از نژاد گاو دشتیاری در حوزه شهرستان چابهار وجود دارد.
وی ادامه داد: گوسفند نژاد بلوچی در برابر گرما و راهپیمایی های طولانی مقاوم و از استعداد زیادی درظرفیت تولید شیر و پشم و تأمین گوشت نیز برخوردار است.
وی گفت: طیور (مرغ وخروس)بومی دشتیاری که مهمترین خصوصیت بارز آن سریع کرچ شدن بوده و برای جوجه کشی و تولید گوشت سفید بسیار مستعد و مناسب است.
بامبری خاطر نشان کرد: بطور متوسط بالغ بر سه هزار و 539 تن شیر و هزار و 240 تن گوشت قرمز در این شهرستان تولید می شود.
 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi