پرورش بلدرچین ؛ صنعتی سودآور


رایج ترین منبع پروتئین ما ایرانی ها گوشت مرغ و گوشت قرمزاست ولی محصولی وجود دارد که با اینکه کمتر در سفره ما دیده می شود ولی کم کم جای خود را در سفره ها باز می کند.


بلدرچین پرنده ای کوچک اما سودآور است، در استان سمنان تنها یک واحد پرورش صنعتی بلدرچین فعال است که با 50 هزار قطعه جوجه کار خود را آغاز کرده است.
مرتضی آسمان برین مدیر عامل شرکت پرورش بلدرچین می گوید : در این واحد در حال حاضر بالغ بر 40 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و در فاز دوم بالغ بر 160 هزار پرنده پرورش می دهیم.

زنجیره کامل تولید و پرورش بلدرچین ، این واحد را در فهرست چهار تولید کننده برتر کشور قرار داده است.
مصطفی شاه حسینی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان سمنان می گوید : در پرورش بلدرچین باید زنجیره تولید، کامل باشد، یعنی محل تامین خوراک مورد نیازجوجه ها، مولدها، پرورش، کشتارگاه و بسته بندی باید در مجموعه وجود دارد که واحد پرورش بلدرچین سمنان این ویژگی را دارد.

با فعالیت این واحد تولید گوشت بلدرچین، علاوه بر تامین نیاز داخل ایران ، محصولات به
عراق هم صادر می شود. میزان صادرات این شرکت پرورش بلدرچین بالغ بر 250 هزار دلار بوده است.
علاوه بر صرفه اقتصادی پرورش بلدرچین ایجاد اشتغال پایدار هم از مزیت های این صنعت است.
 داوود دیشیدی دامپزشک هم می گوید : گوشت بلدرچین پروتئین و فسفر بالاتری از رده دیگر طیور دارد و به دلیل سهل الهضم بودن برای افراد دچار ناتوانی، زنان باردار و کودکان مفید است.
تخم بلدرچین هم آهن، فسفر و ویتامین های بالاتری نسبت به تخم مرغ دارد.

مرتضی آسمان برین مدیرعالمل شرکت پرورش بلدرچین، مهم ترین مشکل این مجموعه را تامین خوراک و مواد اولیه عنوان کرد و گفت: این مواد به صورت آزاد خریداری می کنیم و اگر دولت حمایت کند سریع تر می توانیم فعالیت خود را گسترش دهیم.

چرخه کامل صنعتی تولید بلدرچین در استان سمنان با تولید دو میلیون قطعه در سال بومی سازی شده است.
با توجه به گسترش واحدهای صنعتی کوچک و زودبازده می توان سریع تر مسیر اشتغال زایی در تولید بومی را پیمود.
 

 

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

logo-samandehi