لنگرود

لنگرود شهرستانی در شرق استان گیلان می باشد که بین شهرهای لاهیجان و املش قرارگرفته است. در شمال آن دریای خزر و در جنوب آن شهرستان سیاهکل قرار گرفته است. از مساحت 458 کیلومتر مربعی آن سهم مناطق جنگلی بیشتر از سایر مناطق می باشد. 

طبق آخرین سرشماری جمعیت این شهرستان 140686نفر شمارش شده است که از این بین 101782 نفر در مناطق شهری سکونت دارند. طبق تقسیمات سیاسی کشور، مساحت این شهرستان به 3 بخش تقسیم شده و در کل شامل 5 شهر و 7 دهستان می باشد.

این شهرستان در فاصله 60 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 21 متر می باشد.و نوار ساحلی این شهرستان با  دریای خزر 18 کیلومتر می باشد و حضور بنادر چمخاله و چاف از بنادر قدیمی این شهرستان می باشد.

میانگین بارش 1214 میلی متری در سال سبب شده تا این شهرستان یکی از شهرستان پر بارش استان محسوب شود.

 

مزیت های منطقه

آب و هوای لنگرود مانند سایر مناطق استان تواما تحت تاثیر آب و هوای دریای خزر در شمالآن و همچنین تحت تاثیر رشته کوه البرز در جنوب آن آب و هوای معندل خزری می باشد . با توجه به وجود مناطق کوهپایه ای و رودهای فراوان مساحت آن مملو از مناطق حاصلخیز و جلگه ای می باشد. از محصولات این مناطق حاصلخیز می توان برنج، انواع صیفی جات و چای اشاره کرد. 

در شهرستان لنگرود از آنجا که نوار ساحلی شنی مناسبی با دریای خزر دارد عده زیادی به صیادی مشغول هستند و 31 مزرعه هم به کشت برنج همزمان به پرورش ماهی روی آورده اند که سبب شده تا این شهرستان به یکی از قطبهای اصلی شیلات در استان باشد.

باغات شهرستان بیشتر در نواحی کوهستانی هستند و اغلب مرکبات و در برخی نقاط گردو در این مناطق یافت می شود.

با توجه به قدمت بالای این شهرستان در صنعت نوغان داری سالانه جعبه های تخم نوغان زیادی در بین نوغانداران توزیع می شود و همچنین یک کارخانه پیله ابریشم نیز در این شهرستان وجود دارد.

پرورش دام و زنبور عسل نیز بصورت سنتی و صنعتی در مناطق مختلف شهرستان انجام می شود و همچنین یک واحد فعال مرغ گوشتی نیز در این شهرستان وجود دارد.

وجود بندر چمخاله که در قدیم ییک از اصلی ترین راههای ارتباطی با شوروی سابق بوده نیز یکی از راههای ارتباطی دریایی می باشد. بعلاوه باعث جذب گردشگر شده است.

با وجه به مطالب گفته شده و همچنین احداث یک شهرک صنعتی در شهرستان، از فرصت های سرمایه گذاری این شهرستان می توان:

1- کشاورزی صنعتی با تاکید بر برنج، چای و باغداری

2- توسعه نوغانداری و شیلات 

3- توسعه گردشگری علی الخصوص گردشگری دریایی و بوم گردی

4- صنایع منسوجات و پوشاک و مواد و محصولات شیمیایی، لاستیک و پلاستیک، چوب و محصولات چوبی)

5- بازرگانی با تاکید بر محصولات کشاورزی

6- خدمات پشتیبانی تولید کشاورزی و صنعتی ، گردشگری، بازرگانی و ....

7- حمل و نقل و ترانزیت 


logo-samandehi