شفت

شهرستان شفت که در سال 1374 از شهرستان فومن جدا شده در قسمت غربی استان گیلان قرار دارد و از شمال به شهرستان صومعه سرا، از جنوب به رودبار و زنجان، از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان فومن محدود می شود. مساحت این شهرستان معادل 3/685 کیلومتر مربع است که شامل  شهرهای شفت و احمدسرگوراب و 4 دهستان می باشد که جمعیت آن طبق آخرین سرشماری 54226 نفر جمعیت دارد که تنها 10 هزار نفر آنها در مناطق شهری سان هستند و 44 هزار نفر باقیمانده در روستاها سکونت دارند که باعث شده روستایی ترین شهرستان استان باشد.

مزیت های منطقه

با توجه به آب و هوای معتدل خزری و بارش 890 میلی متری در طول سال و عبور رودخانه سیاهمزگی در این شهرستان برنج از جمله محصولات این شهرستان می باشد که در کنار آن باغداری، پرورش دام و طیور و زنبور عسل و همچنین پرورش شیلات از دیگر مشاغل این شهرستان می باشد. علاوه بر این تولید خوشکبار و گل گیاه زینتی نیز از منابع درآمد مردم شفت می باشد

پوشش 50 درصدی جنگل که در روی کوههای 4 طرف آن رویش یافته شهرستان را موقعیت مناسبی  برای تولید رغال و راه اندازی کسب و کارهای وابسته به جنگل مناسب کرده است.

این شهرستان با دارا بودن یک شهرک صنعتی واقع در روستای  خرفکل و یک ناحیه صنعتی واقع در روستای خرطوم سهم بسزایی در تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه دارد. 

جنگلهای انبوه و زیبا، کوهستانها سبز و رودخانه ها فراوان و اقلیم روستایی و سنتی این شهرستان پتانسیل های گردشگری برای جذب توریستهای داخل و خارجی می باشد.

با توجه به موارد گفته شده در رابطه با شهرستان شفت می توان گفت 

1- دامداری و پرورش طیور و زنبورداری و نوغانداری

2- گردشگری و بوم گردی طبیعی

3- استخراج مواد معدنی

4- صنایع و منسوجات پلاستیکی و بازیافت مواد 

از جمله موارد قابل توسعه در این شهرستان می باشد.


logo-samandehi